W dobie kryzysu klimatycznego niezbędne jest podejmowanie zdecydowanych kroków w różnych dziedzinach życia. Także do budownictwa coraz więcej inwestorów podchodzi z dużą rozwagą i decyduje się na implementację różnych rozwiązań mających na celu zmniejszenie wpływu budowanych domów na środowisko przyrodnicze. W związku z tym niekiedy usłyszeć możemy o domach zeroenergetycznych. Czym one są i czym się charakteryzują?
Czym jest dom zeroenergetyczny?
Najprościej mówiąc, domem energetycznym nazwiemy ten dom, który nie zużywa energii pierwotnej i nie produkuje dwutlenku węgla. W związku z tym nie potrzebuje on przyłączenia do lokalnych dostawców energii elektrycznej, aby móc funkcjonować. To właśnie dzięki temu jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż domy tradycyjne.
Domy zeroenergetyczne posiadają najczęściej różne instalacje działające na podstawie odnawianych źródeł energii. Należą do nich panele słoneczne lub pompy ciepła z gruntownym wymiennikiem ciepła. Taki dom wytwarza sto procent energii potrzebnej do codziennego życia. Jej nadmiar sprzedawany jest zaś dostawcom energii bądź gromadzony na później.
Jak powinien wyglądać dom zeroenergetyczny?
Już podczas samego procesu projektowania domu zero energetycznego podejmuje się szereg decyzji, które zaważą na jego zużyciu energii. Projektanci podejmujący się stworzenia takiego domu starają się połączyć pozyskiwanie energii chociażby ze światła i ciepła słonecznego czy wiatru. Najczęściej budynki tego typu działają w oparciu o ciepło słoneczne. Dlatego w ich konstrukcjach często zauważyć będziemy mogli kolektory słoneczne o dużej powierzchni, które posiadają również odpowiednie zasobniki do gromadzenia ciepła na później. Co więcej, domy zeroenergetyczne, podobnie jak domy pasywne, powinny charakteryzować się świetną izolacyjnością termiczną. Dodatkowo domy te najczęściej możemy spotkać jako nieskomplikowane budynki o prostej bryle. Ponadto w domach zeroenergetycznych istotna jest orientacja budynku względem dziennej i sezonowej pozycji słońca. Oprócz tego pod uwagę bierze się powierzchnię przeszkleń, ich typ i rozmieszczenie, rodzaj termoizolacji, a także odpowiedniej jakości materiały budowlane itp.
Czy domy zeroenergetyczne są opłacalne?
Nie da się ukryć, że budowa domu zeroenergetycznego jest zdecydowanie bardziej kosztowna, niż budowa domu tradycyjnego. Ponadto do realizacji takiej inwestycji niezbędne będzie kompleksowe wsparcie firmy, która ma doświadczenie w budowie domów zeroenergetycznych. Mimo że z początku koszty podjęcia się wybudowania takiego budynku mogą się wydawać bardzo duże, musimy mieć na uwadze, że podczas jego eksploatacji nie zapłacimy prawie nic, więc koszty budowy się zwrócą.
Opłacalność nie wiąże się tylko z kosztami, jakie my musimy ponieść. Budowa kolejnego klasycznego domu opalanego węglem nie dość, że będzie coraz droższa, to pogłębiać będzie już i tak zdecydowanie zły stan środowiska przyrodniczego. Dlatego warto się zastanowić, czy budowa domu zeroenergetycznego nie będzie bardziej opłacalna dla przyszłych pokoleń, które nie wiadomo, czy będą mogły dalej egzystować, jeśli nie zajdą konieczne zmiany postępowania względem przyrody.
Trzeba mieć na uwadze, że domy te są samowystarczalne, jeśli chodzi o energię. Poza tym, że same nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery, to nie przyczyniają się do jego powstawania w elektrowniach z tego względu, iż są w stanie wyprodukować prąd z energii słonecznej, a podczas tego procesu nie powstają szkodliwe substancje. Każdy posiadacz domu zeroenergetycznego przyczynia się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na przyrodę. I to jest najbardziej opłacalne rozwiązanie.