Podniesienie dotychczasowej konstrukcji dachu to bardzo złożona praca i nie ma tu znaczenia, o ile podnoszony będzie dach. Konieczna jest gruntowna przebudowa więźby dachowej, co wiąże się oczywiście z rozebraniem pokrycia. Inwestorzy, którzy planują podniesienie dachu nie powinni zatem pytać o to, o ile można podnieść dach bez pozwolenia, ale czy przeprowadzenie takiej pracy bez zbędnych formalności w ogóle jest możliwe.
W jakim celu podwyższa się dach?
Podniesienie dachu często jest niezbędne w sytuacji, gdy planujemy adaptację strychu nieużytkowego. Powodem może być konieczność uzyskania dodatkowych wnętrz ze względu na powiększenie się rodziny. W przypadku dysponowania nieruchomością z poddaszem do adaptacji, podnoszenie dachu nie jest konieczne. Architekt na etapie projektowania uwzględnił bowiem opcję przyszłej adaptacji i zadbał o konstrukcję dachu, której nie trzeba będzie przebudowywać. W takich sytuacjach wystarczy jedynie ocieplić poddasze, wzmocnić strop, stworzyć podłogi, a także postawić ścianki działowe.
Jeśli nasz dom posiada strych nieużytkowy, wówczas istnieje duże ryzyko, że wysokość wnętrz na strychu wyklucza możliwość zamieszkania przed podwyższeniem dachu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu poruszamy ważne kwestie związane z kolejnymi etapami budowy domu. Warto zatem już na etapie wyboru projektu zastanowić się nad tym, czy w przyszłości zajdzie potrzeba adaptacji poddasza. Przebudowa dachu jest bowiem czynnością bardzo czasochłonną i kosztowną.
Wymiana pokrycia dachowego, przebudowa czy rozbudowa dachu?
Wymagane formalności zależą w dużej mierze od tego, jak szeroki będzie zakres planowanych prac. Remont dachu oznacza najczęściej proste prace, które obejmują: uszczelnianie dachu, wymianę wadliwych elementów pokrycia, wymianę orynnowania czy malowanie dachu. Remontem będzie również wymiana okien dachowych na nowe. W takich sytuacjach przed rozpoczęciem prac nie mamy obowiązku dokonywania zgłoszenia lub starania się o pozwolenie na budowę.
Przebudowa domu oznacza z kolei roboty budowlane, w trakcie których nie następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych budynku, w tym jego wysokości. Za przebudowę możemy uznać chociażby wymianę pokrycia dachowego, wstawienie okien dachowych lub powiększenie istniejących otworów w celu wstawienia nowych okien. Takie prace wymagają zgłoszenia w terminie min. 30 dni przed planowanymi pracami. W przeciwnym razie może być to potraktowane jako samowola budowlana.
Z kolei rozbudowa domu zmienia kluczowe parametry techniczne, takie jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość budynku, długość, a także liczba kondygnacji. Adaptacja poddasza i podniesienie dachu zmienia zatem powierzchnię zabudowy oraz wysokość budynku, a co za tym idzie, na przeprowadzenie takich prac niezbędne jest pozwolenie na budowę.