Oczyszczalnia biologiczna cieszy się ogromną popularnością na działkach, których nie można podłączyć do kanalizacji. To dużo wydajniejsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba. Główną zaletą są jednak dużo niższe koszty eksploatacyjne. W związku z tym, coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wyposażenie domu w przydomową oczyszczalnię biologiczną. Jak działa ten system? Ile kosztuje zakup i montaż oczyszczalni?
Sposób działania oczyszczalni biologicznej
Zacznijmy od omówienia sposobu działania tej oczyszczalni. Nieczystości trafiają do osadnika gnilnego podzielonego na dwie komory. W pierwszej komorze zachodzą beztlenowe procesy gnilne, w trakcie których można zredukować ilość niebezpiecznych substancji nawet o 70%. Jednocześnie, nieczystości są rozdrabniane i w stanie ciekłym trafiają do drugiego zbiornika, gdzie zachodzą tlenowe procesy rozkładu nieczystości. Łącznie, biologiczna oczyszczalnia ścieków jest w stanie zneutralizować nawet 95-98% szkodliwych substancji zawartych w ściekach.
W procesie oczyszczania można odzyskać wodę, która może być ponownie wykorzystana przez nasze gospodarstwo domowe. Oczyszczoną wodą wykorzystujemy głównie do prac na ogrodzie, podlewania trawnika, a także do mycia podjazdu oraz samochodu. Możliwość ponownego wykorzystania wody oznacza dodatkowe oszczędności oferowane nam przez biologiczną oczyszczalnię ścieków.
Czym różni się oczyszczalnia biologiczna od ekologicznej?
Bardzo często możemy spotkać się z wymiennym stosowaniem określeń ekologicznej i biologicznej oczyszczalni ścieków. W praktyce jednak, oba te systemy dość mocno się różnią. W ekologicznej oczyszczalni mamy jednokomorowy osadnik, w którym dochodzi do procesów beztlenowych. Następnie, ścieki trafiają do rur drenażowych, gdzie są rozsączane i odprowadzane w bezpieczny sposób do gruntu. Oczyszczalnia ekologiczna ma trzy podstawowe wady: oczyszczonej wody nie da się ponownie wykorzystać, kontrola skuteczności oczyszczalni jest mocno utrudniona, a ponadto, taka instalacja zajmuje mnóstwo miejsca (same rury drenażowe mają przynajmniej osiem metrów).
Powyższe różnice sprawiają, że oczyszczalnia biologiczna jest dużo bardziej efektywna i praktyczna, dzięki czemu, większość inwestorów decyduje się na wybór tego systemu. Wymaga to oczywiście większych kosztów, jednak biorąc pod uwagę wszystkie zalety, oczyszczalnia biologiczna jest najlepszą alternatywą dla tradycyjnego szamba. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/oczyszczalnie-ekologiczne możesz dowiedzieć się więcej na temat sposobu działania oczyszczalni ekologicznych oraz oczyszczalni biologicznych.
Czy oczyszczalnia biologiczna wymaga opróżniania?
Tak, podobnie jak tradycyjne szambo, oczyszczalnia biologiczna musi być okresowo opróżniana, jednak częstotliwość wywozu nieczystości jest znacznie mniejsza. O ile szambo należy opróżniać nawet raz w miesiącu, o tyle oczyszczalnię biologiczną opróżniamy raz do roku. Warto zaznaczyć, że opróżniamy jedynie pierwszą komorę osadnika, gdzie zbierają się nieczystości o dużej gęstości. Nie opróżniamy natomiast drugiej komory, w której znajduje się złoże biologiczne odpowiedzialne za proces oczyszczania tlenowego. Ponadto, raz do roku warto zdecydować się przegląd oraz serwis przydomowej oczyszczalni biologicznej, co zagwarantuje jej efektywne działanie na lata.
Ile kosztuje zakup i montaż oczyszczalni biologicznej?
Na cenę instalacji w dużej mierze wpływa pojemność osadnika gnilnego. W przypadku rodzin 2-5 osobowych stosuje się zbiornik o pojemności 2500 litrów. W przypadku rodzin 5-10 osobowych lepszym rozwiązaniem jest zbiornik o pojemności 4000 litrów. Ceny osadnika mieszczą się w przedziale 6500-8000 złotych (2500 litrów) oraz 7500-8500 złotych 4000 litrów). Do tego dochodzi również koszt niezbędnych elementów oczyszczalni, takich jak chociażby studzienka (ok. 1000 złotych). Montaż takiej instalacji na terenie działki to koszt rzędu 2000-3000 złotych.
Reasumując, koszt zakupu i montażu oczyszczalni biologicznej z osadnikiem o pojemności 2500 litrów to ok. 10,000 – 13,000 złotych. Nie są to wygórowane koszty, biorąc pod uwagę oszczędności w perspektywie nadchodzących lat. Już w przeciągu pierwszych 2-3 lat inwestycja może się zwrócić z tytułu rzadszego wywozu nieczystości, zaś w kolejnych latach notujemy czysty zysk.
Czy warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię biologiczną?
Jeśli nie ma możliwości podłączenia działki do kanalizacji, oczyszczalnia biologiczna to najbardziej wydajny i najtańszy w eksploatacji system. Można ją zbudować na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, co stanowi główną przewagę nad oczyszczalnią ekologiczną. Osadnik gnilny należy opróżniać z nieczystości raz do roku, co oznacza ogromne oszczędności w porównaniu z szambem, które należy wywozić nawet raz w miesiącu. Nie ulega wątpliwości, że koszt zakupu i montażu oczyszczalni biologicznej nie należy do najtańszych, jednak biorąc pod uwagę duże oszczędności w perspektywie długoterminowej, warto zdecydować się na wybór tego rozwiązania.