Montaż okien dachowych często ma miejsce podczas remontu domu lub adaptacji poddasza. Z tej okazji, wielu inwestorów zastanawia się, czy zamontowanie okien dachowych wymaga dodatkowych formalności, czy też do pracy można przystąpić z marszu. W praktyce, wiele zależy od konkretnej sytuacji oraz od tego, czy będziemy ingerować w konstrukcję budynku. W tym artykule omówimy najważniejsze sytuacje związane z montażem okien dachowych.
Montaż okien – remont czy przebudowa domu?
Aby ustalić, czy montaż okien wymaga dodatkowych formalności, musimy zaklasyfikować tą pracę do jednej z definicji: remontu lub przebudowy domu. Prace remontowe, które nie zmieniają i nie wpływają na parametry budynku można przeprowadzać bez formalnego pozwolenia i zgłoszenia. Jednak przebudowa domu, która zmienia pewne parametry budynku, wymaga już zgłoszenia lub uzyskania stosowanego pozwolenia, w zależności od zakresu planowanych prac.
W praktyce, możemy wymienić trzy najpopularniejsze scenariusze: remont domu i wymianę okien dachowych na nowe, wymianę okien na większe lub o innej funkcjonalności, a także montaż nowych okien dachowych w miejscu, gdzie uprzednio żadnych okien nie było. Każda z tych sytuacji jest nieco inna z prawnego punktu widzenia i wymaga nieco innych formalności. Poniżej postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się konkretnym sytuacjom i wskazać sposób postępowania.
Wymiana okien dachowych
Załóżmy, że planujesz remont swojego domu. Chcesz uczynić budynek bardziej energooszczędnym, wymieniając okna dachowe na takie, o niższym współczynniku przepuszczania ciepła. Jeśli nie zamierzasz powiększać otworów okiennych, a jedynie wstawić nowe okna w miejsce starych, jest to zwykła praca remontowa, która nie wpływa na parametry budynku. W rezultacie, nie musisz ubiegać się ani o pozwolenie na budowę, ani zgłaszać planowanych prac.
Sytuacja jest nieco inna, jeśli zamierzasz wstawić większe okna lub zmienić ich typ, np. wstawić okna balkonowe lub okna kolankowe. W takich sytuacjach potrzebna będzie ingerencja w konstrukcję dachu, o czym więcej możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy. W takich sytuacjach niezbędne będzie zgłoszenie z projektem budowlanym. Prace należy zgłosić w starostwie lub urzędzie miasta i odczekać 21 dni na ewentualny sprzeciw ze strony organu. Jeśli w tym czasie nie wpłynie sprzeciw, inwestor może przejść do przebudowy domu.
Montaż nowych okien dachowych
Sytuacja jest bardzo podobna w przypadku, gdy zamierzamy wstawić okna dachowe, aby doświetlić poddasze użytkowe. Jest to przebudowa domu, która również wymaga zgłoszenia w starostwie lub urzędzie miasta. Tutaj warto zaznaczyć, że ewentualne wstawienie lukarny lub balkonu nie jest już przebudową, a rozbudową domu, co wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jak widzisz, kwestie formalne związane z różnymi rodzajami prac budowlanych mogą być nieco zagmatwane. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w kwestii wymaganych formalności, możemy zasięgnąć rady u fachowca lub wnieść zapytanie do starostwa lub urzędu miasta.
Adaptacja poddasza a montaż okien
Okna dachowe bardzo często są montowane w sytuacji, gdy adaptujemy poddasze użytkowe. W takich sytuacjach konieczne jest oczywiście odpowiednie doświetlenie nowo powstałych wnętrz. Adaptacja poddasza jest rozbudową domu i może wymagać pozwolenia na budowę lub zgłoszenia z projektem, w zależności od zakresu prac, a także od tego, czy prace będą oddziaływać na sąsiednie nieruchomości. Niezależnie od tego, czy ubiegamy się o pozwolenie czy też realizujemy zgłoszenie, w projekcie uwzględnione są nowe okna dachowe. W rezultacie, otrzymując zgodę na adaptację poddasza, automatycznie uzyskujemy również zgodę na montaż okien dachowych.
Jak załatwić formalności związane z wymianą okien?
Czas na podsumowanie. Zgłoszenie prac budowlanych związanych z montażem okien dachowych będzie potrzebne w następujących sytuacjach: wstawiamy nowe okna, co wymaga uprzedniego zrobienia otworów okiennych, powiększamy otwory okienne, zmieniamy stare okna dachowe na okna balkonowe lub kolankowe. Ingerencja w konstrukcję dachu lub elewacji zawsze stanowi przebudowę domu, która wymaga stosowanego zgłoszenia. W takich sytuacjach należy dokonać formalnego zgłoszenia, składając w urzędzie miasta lub starostwie stosowny formularz z załącznikami. Jeśli w przeciągu 21 dni nie otrzymamy sprzeciwu, można rozpocząć pracę.
Jeśli jednak planujemy adaptację poddasza lub stworzenie balkonu, wówczas jest to rozbudowa domu, która czasami może wymagać pozwolenia na budowę. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy planowane prace budowlane będą oddziaływać na sąsiednią nieruchomość. A w jakich sytuacjach montaż okien dachowych nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia? Taka sytuacja ma miejsce, gdy zamierzamy wymienić stare okna dachowe na nowe, bez ingerencji w konstrukcję dachu. Wówczas jest to zwyczajny remont, który nie wymaga żadnych dodatkowych formalności.