Budowa domu często jest podzielona na konkretne etapy. Choć prawo budowlane formalnie nie definiuje takich pojęć, jak stan surowy czy stan deweloperski, obowiązuje umowna terminologia, która pozwala nam określić niezbędne elementy budynku w konkretnym stanie. W tym artykule powiemy więcej o tym, czym jest stan deweloperski, jakie prace zostały w nim wykonane, a jakie są jeszcze przed inwestorem. Sprawdzimy także, ile czasu zajmuje osiągnięcie tego stanu.
Jakie etapy budowy domu wyróżniamy?
Jak już mówiliśmy, prawo budowlane nie definiuje poszczególnych etapów budowy, niemniej jednak, obowiązuje terminologia, która pozwala sprawdzić, jakie elementy budynku powinny być obecne na konkretnym etapie budowy. I tak, możemy wyróżnić pięć kluczowych etapów:
- Stan zerowy – po przeprowadzeniu prac ziemnych i usytuowaniu fundamentów budynku możemy mówić o stanie zerowym.
- Stan surowy otwarty – dom posiada już fundamenty, ściany nośne, więźbę dachową oraz dach.
- Stan surowy zamknięty – dom posiada okna, drzwi zewnętrzne i ściany działowe.
- Stan deweloperski – dom został ocieplony, posiada niezbędne przyłącza techniczne. Ukończono także podłogi i ściany, które są przygotowane do prac wykończeniowych.
- Stan pod klucz – dom jest całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania. Obejmuje to również kompletne zagospodarowanie terenu działki, z tarasem, podjazdem, ogrodem i ogrodzeniem.
W praktyce, pewne detale na poszczególnych etapach budowy są kwestią do ustalenia z wykonawcą. Weźmy chociażby ścianki działowe, które mogą się pojawić w stanie surowym otwartym, surowym zamkniętym, ale również w stanie deweloperskim.
Czym jest stan deweloperski?
Na podstawie powyższych etapów możemy już zdefiniować wszystkie wymogi, które powinien spełniać dom w stanie deweloperskim. Ukończone zostały wszystkie elementy konstrukcji budynku: fundamenty, ściany nośne, ściany działowe, stropy, podłogi, więźba i pokrycie dachowe. Dom został również ocieplony oraz wyposażony w niezbędne instalacje ochronne, takie jak chociażby: system orynnowania czy instalacja odgromowa.
Swoje prace w domu zakończyli już: hydraulik oraz elektryk. W ścianach dostępne są przyłącza wodne, punkty oświetlenia, punkty poboru energii, puszki, a także miejsca na zamontowanie włączników. Dom został również wyposażony w instalację grzewczą. Na podłogach dostępna jest wylewka przygotowana do położenia paneli, parkietu lub płytek. Ściany zostały wygładzone i otynkowane. Reasumując, dom w zasadzie już teraz mógłby zostać zamieszkany, a co więcej, wielu inwestorów planujących samodzielne wykończenie domu decyduje się na taki krok.
Jakie prace pozostały do wykonania?
Przejście ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz wymaga przeprowadzenia wszystkich prac wykończeniowych. Należy położyć podłogi, pomalować ściany, zadbać o listwy przypodłogowe i progi, a także drzwi wewnętrzne. Należy także podłączyć wszystkie urządzenia sanitarne oraz kuchenkę. Gdy sufit i ściany są już pomalowane, można zamontować gniazdka, włączniki oraz oświetlenie. Poprzez stan pod klucz rozumiemy w pełni wykończony dom, który wystarczy umeblować.
Tutaj warto również poruszyć kwestie zagospodarowania terenu. Firmy budowlane oferujące kompleksową realizację projektu zajmą się również przygotowaniem podjazdu, tarasu oraz aranżacją ogrodu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez firmę budowlaną New House. Podjazdy, taras, a także niezbędne obiekty gospodarcze na terenie działki są zazwyczaj gotowe już w stanie deweloperskim. Natomiast dom pod klucz obejmuje także aranżację ogrodu i posadzenie trawnika oraz roślin.
Ile czasu zajmuje osiągnięcie stanu deweloperskiego?
Czas trwania wszystkich prac budowlanych zależy oczywiście od technologii, w której budowany jest budynek. Firma budowlana New House realizuje projekty w technologii murowanej. Budowa bardzo często jest podzielona na dwa sezony. W pierwszym roku, wczesną wiosną zaczyna się prace ziemne i układanie fundamentów. Do jesieni uzyskiwany jest stan surowy otwarty lub zamknięty. Następnie, prace są wstrzymane na okres zimowy, a po nadejściu wiosny można przejść do ocieplenia budynku oraz prac potrzebnych do uzyskania stanu deweloperskiego i pod klucz.
W praktyce jednak, profesjonalna i zgrana firma budowlana może zaoferować inwestorom nieco przyjaźniejszy harmonogram prac. Istnieje możliwość osiągnięcia stanu deweloperskiego w jednym sezonie, dzięki czemu, prace wykończeniowe można prowadzić w okresie zimowym, gdy dom posiada już ocieplenie oraz instalację grzewczą. W praktyce, firma budowlana New House ma za sobą realizacje projektów, w których stan pod klucz udało się osiągnąć po dziewięciu miesiącach pracy. Tutaj należy jednak nadmienić, że dokładny czas budowy domu zależy również od jego powierzchni oraz złożoności poszczególnych instalacji, w jakie wyposażony będzie budynek.