Rozbudowa domu to inwestycja planowana w sytuacji, gdy rodzina niebawem się powiększy i potrzebujemy uzyskać dodatkową przestrzeń w naszym domu. Także dobudowa garażu przylegającego do bryły domu będzie uznawana za rozbudowę. Zanim rozpoczniemy prace budowlane, niezbędne jest dopełnienie stosownych formalności. Jakie kroki powinien podjąć inwestor, aby przeprowadzona przez niego rozbudowa była zgodna z prawem budowlanym?
Czym w definicji prawa budowlanego jest rozbudowa domu?
Rozbudowa domu obejmuje istotne zmiany w konstrukcji, mające na celu powiększenie powierzchni budynku. W ten sposób zmieniają się kluczowe parametry, takie jak: kubatura, powierzchnia, wysokość, szerokość czy długość domu. Jednocześnie, rozbudowa domu jest możliwa w poziomie (np. dobudowanie garażu lub dodatkowego pokoju) lub w pionie (adaptacja poddasza lub budowa podpiwniczenia). W przepisach prawa budowlanego rozróżniamy również nadbudowę i przebudowę budynku. Każdy rodzaj prac jest szczegółowo zdefiniowany.
Poprzez rozbudowę domu rozumiemy wszelkie prace ukierunkowane na zwiększenie powierzchni. Warto nadmienić, że dobudowa balkonu, ogrodu zimowego czy tarasu, również jest rodzajem rozbudowy istniejącego budynku. W tym artykule: https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest rozbudowa domu oraz jakie przykładowe prace mieszczą się w tej definicji. Rozpoczęcie prac nie jest możliwe bez uprzedniego załatwienia pewnych formalności w starostwie lub urzędzie miasta.
Czy rozbudowa domu wymaga pozwolenia?
Od 2015 roku, pozwolenie na rozbudowę domu nie jest konieczne, o ile obszar oddziaływania inwestycji nie wykracza poza granice naszej nieruchomości. Konieczne jest również zachowanie stosownych odległości od granic działki. Jeśli jeden z powyższych warunków nie jest spełniony, wówczas inwestorzy muszą złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli oba warunki są spełnione, wówczas pozwolenie nie jest konieczne. Wystarczy zgłoszenie.
Zgłoszenie to uproszczona procedura, która polega na złożeniu formularza wraz z niezbędnymi załącznikami, takimi jak chociażby projekt budowlany. Organ decydujący ma 21 dni na zapoznanie się ze sprawą i ewentualne wniesienie sprzeciwu. Jeśli w ciągu 21 dni inwestor nie otrzyma pisemnego sprzeciwu, wówczas jest to tzw. cicha zgoda na rozpoczęcie budowy. Inwestor może przejść do rozpoczęcia prac budowlanych.
Jak dopełnić formalności przed rozbudową domu?
Zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować się do rozbudowy domu? Aby ułatwić inwestorom szybkie i bezproblemowe załatwienie sprawy, przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku:
- Pierwszym krokiem jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby sprawdzić, jakie ograniczenia zabudowy obowiązują na naszej działce. Jeśli działka nie figuruje w MPZP, składamy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
- Niezbędne jest wykonanie ekspertyzy lub opinii stanu technicznego. Do sporządzenia opinii wystarczą oględziny wykonane przez inżyniera lub wykwalifikowanego technika. Ekspertyzę wydaje natomiast rzeczoznawca.
- Rozbudowa domu wymaga projektu budowlanego, na podstawie którego, urząd miasta będzie mógł sprawdzić zgodność z MPZP lub warunkami zabudowy. Projekt może zostać sporządzony przez architekta.
- W starostwie lub urzędzie miasta składamy formularz zgłoszeniowy, a wraz z nim załączniki: projekt budowlany, ekspertyzę lub opinię, a także dokument zaświadczający prawo własności.
- Należy odczekać z rozpoczęciem prac 21 dni od momentu zgłoszenia. Jeśli w tym czasie nie nastąpi sprzeciw ze strony organu, inwestor może rozpocząć prace.
W praktyce, zgłoszenie rozbudowy domu to procedura bardzo prosta i nie wymagająca nadmiernej biurokracji. Wystarczy jedynie wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne, a także przygotować dobry projekt budowlany, który nie będzie pozostawiał wątpliwości, co do zgodności z MPZP. W gruncie rzeczy, bardzo podobnie wyglądają formalności potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Tutaj jednak na decyzję mają wpływ także właściciele okolicznych nieruchomości, którzy mogą wnieść sprzeciw, co zapoczątkuje postępowanie administracyjne.
Czy można rozbudować dom bez pozwolenia i zgłoszenia?
Inwestor nie może rozpocząć prac budowlanych przed uzyskaniem pozwolenia lub dokonaniem zgłoszenia. W takiej sytuacji dopuści się bowiem samowoli budowlanej, którą nadzór budowlany może ukarać bardzo wysoką grzywną. W związku z tym, zawsze warto sprawdzić, czy planowane przez nas pracę wymagają dopełnienia formalności. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy skonsultować tę sprawę z fachowcem lub urzędnikiem.
Dużym udogodnieniem jest także wsparcie ze strony firmy budowlanej, takie jak New House. Nasza firma zajmie się przygotowaniem projektu oraz realizacją niezbędnych prac budowlanych. Pomagamy także w szybkim i bezproblemowym załatwieniu wszelkich formalności. Inwestor zyskuje pewność, że rozbudowa domu została dokonana w sposób fachowy i zgodny z obowiązującym prawem budowlanym.