Nadmiar wody na działce stanowi poważne zagrożenie dla trwałości naszego domu, a także mocno komplikuje aranżację ogrodu. Dlatego też, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu warto pomyśleć o systemach, które pozwolą na odprowadzenie nadmiaru wody. W tym artykule powiemy, w jaki sposób sprawdzić warunki wodno-gruntowe, a także, w jaki sposób możemy wyeliminować problem wody zalegającej na naszej działce.
Jak sprawdzić warunki wodno-gruntowe na działce?
Przed rozpoczęciem budowy domu należy przeprowadzić badania geologiczne gruntu. W ten sposób będziemy w stanie określić poziom wód gruntowych, strefę przymarzania, a także rodzaj gruntu. Problemowi zalegania wody na działce sprzyja nieprzepuszczalny grunt, taki jak chociażby glina. Wówczas, woda ma problem z przedostaniem się do głębszych warstw ziemi. Badanie geologiczne jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala uwzględnić tego typu zagrożenia już na etapie projektowania.
Gotowy projekt domu jest bowiem adaptowany do specyfiki działki. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/posadowienie-w-trudnych-warunkach możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda budowa domu w przypadku problematycznej działki budowlanej. No dobrze, wiemy już, że na naszej działce może występować problem wysokiego poziomu wód gruntowych lub zalegania wody po intensywnych opadach deszczu lub roztopach. Jak rozwiązać ten problem?
Kiedy warto zastosować drenaż opaskowy?
W pierwszej kolejności należy zapewnić stosowną ochronę fundamentom naszego domu. W tym celu stosuje się drenaż opaskowy, który skutecznie odprowadza wodę od fundamentów. Rozwiązanie to jest zalecane przede wszystkim w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Również nieprzepuszczalne grunty otaczające fundamenty są argumentem przemawiającym na korzyść drenażu opaskowego. Aby rozwiązanie to było skuteczne, należy również zastanowić się nad miejscem, do którego odprowadzana będzie woda. Poniżej omówimy popularne sposoby odprowadzania wody w sposób bezpieczny i zgodny z prawem budowlanym.
Jakie możliwości oferuje zbiornik retencyjny?
Dobrym rozwiązaniem może być również zbiornik retencyjny. Taka instalacja jest wskazana w sytuacji, gdy na naszej działce występują grunty nieprzepuszczalne. Zbiornik jest połączony z systemem orynnowania, dzięki czemu, woda opadowa, która spada na dach, jest odprowadzana do zbiornika. Dzięki temu, nie zachodzi problem gromadzenia się wody w bliskim sąsiedztwie fundamentów oraz elewacji. To bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ wodę zmagazynowaną w zbiorniku retencyjnym można następnie wykorzystać, zarówno w domu, jak również do podlewania ogrodu.
W tym miejscu warto również powiedzieć o tym, że posiadacze zbiornika retencyjnego mogą uchronić się przed koniecznością płacenia podatku deszczowego. W 2021 roku zmieniono przepisy w taki sposób, że podatkiem dotkniętych zostało wielu właścicieli. Jeśli na naszej działce nie ma możliwości zachowania dostatecznie dużej powierzchni biologicznie czynnej, wówczas możemy się zdecydować właśnie na ekologiczny zbiornik retencyjny. Tutaj: https://new-house.com.pl/retencja-wody-na-dzialce możesz dowiedzieć się więcej na temat retencji wody.
Sposoby usunięcia nadmiaru wody z działki
Poza drenażem, istnieją również dwa inne sposoby odprowadzania wody z terenu działki. Pierwszym z nich jest samospływ, czyli takie ukształtowanie terenu, po którym woda będzie się przemieszczać samoistnie. Tutaj należy jednak pamiętać, że inwestor nie może skierować wody na sąsiednie nieruchomości lub na ulicę. Jeśli pod drogą poprowadzona jest kanalizacja, wówczas, wodę można odprowadzić na ulicę, ale trzeba uzyskać stosowną zgodę. Innym rozwiązaniem jest odwodnienie liniowe stosowne na utwardzonych powierzchniach, np. na tarasie lub podjeździe. To system specjalnych koryt pokrytych kratką, które odprowadzają wodę osadnika, a następnie źródła docelowego.
Gdzie można odprowadzić nadmiar wody?
No dobrze, wiemy już, w jaki sposób możemy zabezpieczyć nasz dom przed namiarem wody. Ale co możemy zrobić z nagromadzoną wodą? Dobrym rozwiązaniem jest studnia chłonna, która odprowadza wodę głąb ziemi. Jest to dobra opcja, jeśli pod gruntem nieprzepuszczalnym znajduje się grunt przepuszczalny. Wodę można odprowadzić także do rowu, stawu lub innego zbiornika, np. oczka wodnego. Jeśli pod ulicą przebiega kanalizacja deszczowa lub ogólnospławna, wówczas wodę można kierować bezpośrednio do kanalizacji lub na ulicę, ale do tego potrzebne jest stosowne pozwolenie.
W tym miejscu raz jeszcze warto podkreślić, jak ważą rolę pełnią geologiczne badania gruntu, które pozwalają nam rozpoznać warunki wodno-gruntowe. Na podstawie tych informacji można zaadaptować projekt do specyfiki działki oraz uwzględnić zmiany, które pozwolą zabezpieczyć nasz dom, a także ogród przed nadmiarem wody opadowej lub wysokim poziomem wód gruntowych.