Prawidłowe ocieplenie domu to klucz do większej energooszczędności i komfortu domowników na co dzień. O ile jeszcze kilkanaście lat temu stawiano domy nieocieplane, o tyle w przypadku nowych domów, ocieplenie to standard wchodzący w skład wykańczania budynku. W tym miejscu postaramy się przybliżyć koszty ocieplania z pomocą styropianu oraz wełny mineralnej. Spróbujemy również wskazać bardziej efektywną metodę w perspektywie długoterminowej.
Co wpływa na koszty ocieplania domu?
Zacznijmy od tego, że ocieplanie można wykonać metodą lekko mokrą (przy użyciu zaprawy klejącej) lub lekko suchą (przy użyciu stelaży). Sam wybór metody ma ogromny wpływ na finalne koszty inwestycji. Kolejną kwestią jest wybór materiału. Zwróćmy uwagę na różne grubości oraz gatunki styropianu, który może kosztować od 50 do nawet 280 złotych za paczkę. Na koszt ocieplania domu wpływa również powierzchnia domu oraz ceny robocizny w poszczególnych regionach kraju.
Po uwzględnieniu wszystkich aspektów, koszty ocieplania domu o powierzchni 100m2 mogą różnić się nawet o kilkanaście tysięcy złotych w zależności od wyboru materiału i sposobu ocieplania. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych prac związanych z ocieplaniem domu. Firma budowlana New House oferuje inwestorom kompleksową realizację projektów w technologii murowanej.
Ocieplanie domu metodą lekko mokrą
W tej metodzie, materiał izolacyjny jest układany na odpowiednio przygotowanych ścianach zewnętrznych. Powierzchnia jest uprzednio przygotowana podkładem gruntującym. Do montażu wykorzystuje się zaprawą klejącą. Następnie, na położonym ociepleniu układa się warstwę zbrojoną, a na nią tynk lub inny materiał do wykańczania elewacji, np. panele lub płytki. Przyjmijmy jednak, że usługa obejmuje tradycyjne otynkowanie ścian.
Uwzględniając standardy stosowane w nowoczesnym budownictwie, koszt materiałów budowlanych w przypadku ocieplania styropianem wyniesie od 70 do 90 złotych za metr kwadratowy. Liczymy w tym zarówno sam styropian, jak również zaprawę, podkład i tynk. Robocizna zależy od regionu i renomy firmy. Jest tok od 50 do nawet 80 złotych od metra. Ocieplanie wełną mineralną okaże się droższe, głównie za sprawą droższych materiałów budowlanych. W tym przypadku jest to ok. 80-120 złotych za metr kwadratowy. Ceny robocizny są porównywalne, choć nieco droższe w przypadku wełny.
Ocieplanie domu metodą lekko suchą
Bardziej skomplikowane jest ocieplanie metodą lekko suchą, w której warstwa termoizolacyjna jest zabezpieczana specjalnym rusztem, na którym układane są następnie specjalne panele. W ten sposób tworzy się elewację wentylowaną, co oczywiście sprawia, że ceny ocieplania są znacznie droższe. W przypadku metody lekko suchej zazwyczaj stosuje się wełnę mineralną. W kosztach należy uwzględnić zakup wełny mineralnej, wykonanie stelaży, folię oraz panele winylowe lub drewniane. W przypadku oblicówki winylowej, łączny koszt ocieplenia wyniesie od 150 do 180 złotych za metr kwadratowy. Z kolei w przypadku oblicówki drewnianej będzie to od 170 do 200 złotych.
Który materiał okaże się bardziej opłacalny?
Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zarówno styropian, jak i wełna mogą się pochwalić bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Wybór w dużej mierze zależy od rodzaju konstrukcji. Wełna świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie potrzebna jest dobra ochrona przeciwpożarowa. Posiada również lepsze parametry w przypadku izolacji akustycznej. Zaletą wełny jest także możliwość ocieplenia trudnodostępnych miejsc, w którym styropian się nie sprawdza. Przykładem są chociażby poddasza. Styropian z kolei świetnie sprawdza się w domach budowanych w technologii murowanej. Umożliwia szybkie i precyzyjne ocieplanie ścian i podłóg. W porównaniu z wełną wykazuje większą odporność na działanie wilgoci.
Jak obliczyć koszt ocieplenia domu?
Wiele osób pragnie obliczyć orientacyjne koszty, aby mieć względne pojęcie przed rozpoczęciem rozmów z ekipą budowlaną. W sieci możemy znaleźć kalkulatory, które pozwalają sprawdzić orientacyjne ceny. Najpierw należy obliczyć powierzchnię ścian zewnętrznych. Następnie wybieramy warstwę styropianu lub wełny mineralnej. Kalkulator uwzględni koszty materiałów oraz średnie ceny robocizny, dzięki czemu, poznamy koszty inwestycji. W przypadku domów o powierzchni 100m2, ocieplenie ścian może kosztować nawet 30 tys. złotych w przypadku styropianu i 35 tys. złotych w przypadku wełny mineralnej.
Znaczenie ma również sposób wykańczania elewacji. Termoizolację budynku można bowiem poprawić za sprawą odpowiednich materiałów wykończeniowych. Więcej na ten temat przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/elewacje. Zazwyczaj, warstwa termoizolacyjna jest pokrywana warstwą zbrojoną i tynkiem. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy zdecydować się na wykończenie domu panelami drewnianymi, klinkierem, cegłą lub płytkami kamiennymi.