Kamień dekoracyjny znajduje szerokie zastosowanie w wykańczaniu elewacji. Przede wszystkim wpływa korzystnie na estetykę budynku, ale poprawia również właściwości izolacyjne oraz wentylację. Jednocześnie, jest bardzo praktyczny, ponieważ nie wymaga okresowej konserwacji. Wielu inwestorów pyta o możliwość układania kamienia elewacyjnego na styropianie. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Czy kamień elewacyjny należy układać na etapie wykańczania domu?
W zdecydowanej większości przypadków, kamień elewacyjny jest układany w końcowym etapie prac wykończeniowych przy elewacji. Po ociepleniu domu styropianem można przejść bezpośrednio do układania kamienia. Wielu inwestorów w trosce o oszczędności chce odłożyć taką inwestycję na kolejny rok. Jest to jak najbardziej możliwe, ale niezbędne jest oczywiście położenie warstwy zbrojącej, która będzie chronić styropian. Wówczas, położenie kamienia elewacyjnego można odłożyć w czasie nawet na kilka lat.
Wykończenie elewacji głównie pełni rolę czysto estetyczną. Naturalny kamień świetnie sprawdzi się zarówno w stylu industrialnym, klasycystycznym czy górskim. Tego typu wykończenie poprawia również właściwości termoizolacyjne budynku. W tym artykule: https://new-house.com.pl/elewacje możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób wykańczana jest elewacja budynku.
W jaki sposób układany jest kamień elewacyjny?
Układanie kamienia na styropianie jest możliwe po wykonaniu warstwy zbrojonej zatopionej w masie klejowej. Na tak przygotowanym podłoży można układać płyty o grubości nieprzekraczającej 2 cm. Grubsze i cięższe płytki wymagają uprzedniego montażu specjalistycznego rusztowania, na którym będzie można bezpiecznie rozłożyć ciężar płytek bez ryzykowania uszkodzeniami styropianu. Reasumując, układanie kamienia zaczynamy od zbrojenia przy pomocy siatki z włóknem szklanym. Jeśli zachodzi taka konieczność, montujemy ruszty przystosowane do cięższych płytek kamiennych.
Bardzo istotną kwestią jest rozplanowanie prac. Tyczy się to szczególnie płytek o nieregularnych kształtach. Zanim przejdziemy do układania płytek, musimy również wybrać odpowiednią zaprawę klejącą. W tym aspekcie warto przestudiować zalecenia producenta płytek. Niektóre płytki mogą posiadać specyficzne właściwości i wymogi względem zbrojenia i stosowanej zaprawy. Samo układanie kamienia nie zajmuje wiele czasu. Wymaga jedynie precyzji i cierpliwości przy montowaniu kolejnych płytek składających się na jednolitą całość.
Jaki kamień można wykorzystać do wykończenia elewacji?
Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście naturalne płytki kamienne, wykonane z granitu, trawertynu, piaskowca lub dolomitu. Do wykończania elewacji można wykorzystać także kamienie łupkowe oraz wapienne. Każdy kamień posiada nieco inną fakturę i wagę, co może wpływać na rekomendowany sposób klejenia. Prostsze w montażu są lżejsze kamienie sztuczne. Nie oferują one jednak tego samego uroku co prawdziwy, naturalny kamień. W związku z tym, większość inwestorów decyduje się na wybór płytek wykonanych z kamienia.
Jakie korzyści oferują płytki kamienne?
Wykończenie elewacji kamieniem dekoracyjnym oferuje nam wiele korzyści. Przede wszystkim jest to sprawdzony sposób na estetyczne wykończenie domu. Ze względu na szeroką gamę produktów różniących się kolorystyką oraz fakturą, właściciel domu może wybrać płytki elewacyjne dostosowane do każdej stylistyki domu, niezależnie od tego, czy przeważa modernistyczny, czy tradycyjny styl. Jednak kamień elewacyjny oferuje nam znacznie więcej zalet, aniżeli tylko kwestie czysto estetyczne. Jest to dodatkowa forma ochrony dla elewacji oraz wsparcie termoizolacji.
Płytki kamienne zwykle układamy tylko w niektórych miejscach. Dzięki nim możemy wykończyć reprezentacyjne wejście do domu, garaż, wykusz, a także okolice tarasu. Elewacja obłożona kamieniem jest bardziej odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Nie musisz się martwić, że mocniejsze uderzenie przenoszonym przedmiotem pozostawi dziurę w elewacji. Kamień dekoracyjny, ze względu na wysoką trwałość, jest powszechnie stosowany do wykańczania niższych partii elewacji, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. A zatem, choć jest to dodatkowy koszt dla inwestora, korzyści w perspektywie długofalowej są silnym argumentem za.
Jak prawidłowo wykończyć elewację budynku?
Prace warto powierzyć wykwalifikowanej firmie budowlanej, która zajmie się ociepleniem budynku, zbrojeniem, a następnie wykańczaniem elewacji. Firma budowlana New House oferuje inwestorom profesjonalną budowę domu pod klucz. Jest to kompleksowa usługa, która obejmuje zarówno adaptację projektu, załatwianie formalności, profesjonalną budowę domu oraz jego wykończenie. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób wygląda budowa domu pod klucz. Doradzimy Ci wybór stylistycznie pasujących płytek oraz zadbamy o prawidłowy montaż, który wpłynie na trwałość i funkcjonalność elewacji.