Wybór dobrej działki budowlanej. Co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Zakup działki budowlanej to bardzo odpowiedzialna inwestycja, która bez wątpienia wpłynie na nasze życie. Inwestorzy powinni zatem poświęcić dostatecznie dużo czasu na zapoznanie się z jej specyfiką oraz obowiązującymi warunkami zabudowy. Wiele czynników decyduje o tym, czy działka jest warta swojej ceny. W tym miejscu postaramy się omówić kwestie, które warto przeanalizować przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży działki budowlanej.
Mapy geodezyjne zawierają dokładny podział terenu na parcele. Każda działka posiada przypisany status. Mamy działki budowlane, rolne, leśne, rekreacyjne, inwestycyjne czy siedliskowe. Mapy geodezyjne z numerami działek pozwalają nam sprawdzić dokładną lokalizację, kształt, rodzaj oraz powierzchnię działki, która jest przedmiotem oferty. W ten sposób łatwo możemy zweryfikować informacje zawarte w ofercie aktualnego właściciela. Mapy geodezyjne zawierają również informacje o statusie działki, dzięki czemu, możemy sprawdzić, czy na tym terenie budowa będzie możliwa.
Przed zakupem działki budowlanej warto udać się do urzędu miasta lub urzędu gminy w celu zapoznania się z MPZP, czyli Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W wielu miastach takich plan jest dostępny przez Internet. Ważną kwestią są warunki zabudowy obowiązujące na danym terenie. Takie ograniczenia wprowadza się w celu zachowania pewnej spójności urbanistycznej, a także ochrony krajobrazu i przyrody.
W rezultacie, wybrana przez Ciebie działka może stawiać ograniczenia względem wyboru projektu budowlanego. Być może na tym terenie dopuszczalne są jedynie domy parterowe z płaskim dachem? Ograniczona może być również maksymalna wysokość budynku, co jest szczególnie istotne, jeśli interesuje nas dom z wysokim, spadzistym dachem. Jeśli działka nie figuruje w MPZP, inwestor musi złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
To jedna z najważniejszych kwestii przy zakupie działki. Mapy geodezyjne pozwolą nam sprawdzić, w którym miejscu przebiega droga publiczna oraz czy interesująca nas działka posiada z nią połączenie. Jeśli nasza nieruchomość nie jest oddzielona innymi działkami, można ją połączyć z drogą poprzez zjazd oraz drogę wewnętrzną. Jeśli natomiast działka jest odseparowana od drogi publicznej innymi działkami, wówczas jednym rozwiązaniem jest ustanowienie służebności drogi koniecznej. O ile porozumiemy się w tej sprawie z właścicielem sąsiadującej działki, nie jest to większy problem. Jeśli sąsiad nie wyrazi zgody, czeka nas batalia sądowa.
Przed zakupem działki należy sprawdzić jej uzbrojenie, a zatem dostęp do przyłączy: prądu, wodociągów, kanalizacji, gazu. W dalszej kolejności warto sprawdzić czy w okolicy przebiega światłowód. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dzialki poruszamy wiele istotnych kwestii związanych z analizą działki pod kątem dostępnych przyłączy. Jeśli mamy do czynienia z działką, która nie posiada żadnych przyłączy, musimy się przygotować na dodatkowe wydatki związane z podciągnięciem i przyłączeniem mediów.
Na wybór projektu i budowę domu w dużej mierze wpływa specyfika działki. Najbardziej problematyczne są działki wąskie, gdzie trudno zachować odstępy od granic nieruchomości. Większych kosztów przy budowie wymaga także działka o nierównym terenie. Warto także skorzystać z usług geologa i przeprowadzić geologiczne badanie gruntu. W ten sposób możemy sprawdzić warunki wodno-gruntowe, które w dużej mierze wpływają na sposób układania fundamentów, a także decydują o tym, czy na danej działce będzie można stworzyć podpiwniczenie.
Gdy analizujemy działki na sprzedaż, warto oczywiście zapoznać się z najbliższą okolicą. Rodziny z dziećmi zwracają szczególną uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej. Działka budowlana powinna być również usytuowana w niedalekiej odległości od sklepu czy stacji paliw. Inne ważne miejsca to: komisariat policji, straż pożarna, przychodnia, weterynarz, poczta, szkoła. W tej kwestii każda rodzina ma własne oczekiwania względem lokalizacji. Zanim zakupimy działkę, warto udać się na spacer, a nawet zamienić kilka słów z sąsiadami.
Dostępne działki na sprzedaż mogą znacząco różnić się ceną. Wpływ na wartość nieruchomości mają wszystkie, wyżej wymienione czynniki. W poszukiwaniu oszczędności, wielu inwestorów zwraca uwagę nie tylko na działki budowlane, ale również działki rolne czy leśne. W wielu sytuacjach można bowiem zmienić przeznaczenie tych działek i postawić na nich dom. W praktyce, wiele zależy od MPZP oraz konkretnej lokalizacji. Odrolnienie działki zwykle jest jednak bardzo czasochłonne i kosztowne, co sprawia, że w ostatecznym rozrachunku nie zawsze jest to interes opłacalny.