Wentylowana elewacja to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w nowoczesnych domach. Nie tylko może wpłynąć na większą energooszczędność budynku, ale również zapewnić mu większą trwałość. To stosunkowo prosty system, w którym tradycyjny tynk zastępuje się oddychającymi materiałami, np. drewnem, a pod nimi stosuje się odpowiednie szczeliny wentylacyjne. W jako sposób można wykonać taką elewację? Jakie materiały sprawdzą się najlepiej?
W jaki sposób skonstruowana jest wentylowana elewacja?
Tradycyjne wykończenie domu tynkiem ma pewne ograniczenia. Tynk jest materiałem słabo przepuszczalnym, a jednocześnie, narażonym na zawilgocenia. Wilgoć, która przeniknie przez tynk jest ogromnym zagrożeniem dla znajdującej się pod nim izolacji termicznej. Najbardziej spada efektywność wełny mineralnej. Domy wykończone tynkiem są również podatne na szybsze ogrzewanie się w okresie letnim. Wentylowana elewacja może skutecznie wyeliminować te problemy.
Tynk jest zastępowany płytkami lub panelami o większej przepuszczalności. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykończenie z drewna. Tego typu elementy wykończeniowe są montowane na specjalnym stelażu wystającym ponad ocieplenie budynku. Pomiędzy ociepleniem a okładziną elewacji pozostawiana jest szczelina, która zapewnia odpowiednią wentylację. Pomiędzy elementami rusztu wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian w celu wyeliminowania mostków cieplnych. Elementy rusztowania zazwyczaj montuje się metodą kołkowania. Z kolei materiały wykończeniowe mogą być przykręcane do stelaża, ale również klejone.
Z jakich materiałów można wykonać elewację wentylowaną?
Duży wpływ na efektywność wentylowanej elewacji ma wybrany materiał. Najczęściej spotkamy się z drewnianymi deskami, które często są wykorzystywane jako stylowy element wykończenia elewacji. Wybór wykończenia wentylowanego jest jednak znacznie szerszy. Oto najpopularniejsze materiały:
- Drewno – najczęściej stosuje się deski lub podłużne panele drewniane. Zwykle są one wykonane z drzew iglastych, takich jak: modrzew, świerk czy sosna. Plusem są liczne formaty oraz bogata gama kolorystyczna. Bardzo prosty jest również montaż takich desek. Tego typu wykończenie wymaga dodatkowej impregnacji. Zamiennikiem drewna może być włóknocement o fakturze imitującej drewno. To propozycja dla inwestorów, którzy chcą uniknąć konieczności dodatkowej impregnacji.
- Sklejka – drewno można zastąpić sklejką, która doskonale sprawdza się przy wykończeniu budynków o nieregularnej i mocno urozmaiconej bryle. W ten sposób bez trudu pokryjemy także płaszczyzny łukowe. Najczęściej stosowana jest sklejka brzozowa lub bukowa.
- Płyty cementowo-włóknowe – świetnym rozwiązaniem do domów zachowanych w nowoczesnej stylistyce są płyty cementowo-włóknowe odznaczające się interesującym wyglądem. Są bardzo trwałe i nie wymagają okresowej impregnacji. Zwykle są jednak droższe od drewna.
- Laminat HPL – ich konstrukcja mocno przypomina laminowane panele podłogowe. Wierzch stanowi płyta wiórowa, na którą nakłada się papier z nadrukiem. Podobnie skonstruowane są płyty bakelitowe. Jeśli chodzi o funkcje ochronne, jest to rozwiązanie bardzo trwałe. Minusem jest jednak podatność zewnętrznej warstwy na zarysowania i uszkodzenia.
- Płyty elewacyjne – zwykle są produkowane z metalu i tworzyw sztucznych. Mogą imitować drewno, naturalny kamień, beton oraz inne faktury. To rozwiązanie zarówno estetyczne, jak również praktyczne, aczkolwiek minusem są stosunkowo wysokie koszty.
Co szczególnie ważne, materiały służące do stworzenia elewacji wentylowanej są dostępne w rozmaitych formatach i ciekawych fakturach. Dzięki temu, można bez trudu dobrać materiał dobrze dostosowany do wiodącej stylistyki budynku oraz ogrodu.
Jakie zalety posiada elewacja wentylowana?
Tego typu wentylacja znajduje coraz szersze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. W okresie letnim jest mniej podatna na nagrzewanie się. Gorące powietrze jest wyprowadzane do góry przez szczeliny wentylacyjne, a ich miejsce zastępuje chłodne powietrze. Dzięki temu, łatwiej utrzymać w domu komfortową temperaturę. Elewacja wentylowana doskonale zabezpiecza nasz dom przed szkodliwym wpływem bardzo wysokich temperatur oraz promieniowania UV.
W okresie zimowym, wentylowana elewacja doskonale zabezpiecza dom przed wilgocią. Dobrze skonstruowana elewacja to nie tylko czynnik estetyczne, ale również ochrona całego budynku. O praktycznych i trwałych rodzajach elewacji możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/elewacje. Szczeliny pozwalają na odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu, nie osadza się ona w okolicach termoizolacji, co z czasem mogłoby prowadzić do utraty efektywności. W rezultacie, wentylowana elewacja ma wpływ na większą energooszczędność naszego budynku, co w perspektywie długoterminowej może oznaczać całkiem spore różnice na rachunkach.