Czy warto kupić działkę leśną?
Spis treści:
Działka otoczona lasem bez wątpienia oferuje nam malowniczy teren pod budowę domu. Rzecz w tym, że tereny podleśne często widnieją w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako działki leśne, na których budowa domu może być niemożliwa, przynajmniej w momencie zakupu. Niskie ceny kuszą jednak inwestorów, którzy kupują taką działkę z myślą o jej przekształceniu. Czy zakup działki leśnej może okazać się opłacalny?
Dlaczego inwestorzy kupują działki leśne?
Możemy wymienić dwa główne powody takiego stanu rzeczy: dużo niższe ceny oraz malownicza okolica. Działki leśne pozostają pod opieką Lasów Państwowych, ale jeśli nie są użytkowane, mogą zostać przeznaczone na sprzedaż. Na takich terenach często można wznieść mały domek letniskowy, co sprawia, że na takie rozwiązanie decydują się inwestorzy szukający spokojnej okolicy z myślą o weekendowych wyjazdach i odpoczynku od miasta.
Na zakup działki leśnej często decydują się również osoby ukierunkowane na długoterminowe inwestycje. Działka leśna w wielu przypadkach może zostać przekształcona w działkę budowlaną, jednak wymaga to czasu i załatwienia wielu formalności. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki poświęcamy wiele uwagi aspektom, które warto wziąć pod uwagę. Zakup działki to bardzo złożona inwestycja wymagająca szerszego spojrzenia z kilku perspektyw. Niezależnie od tego, czy kupujemy ją z myślą o budowie domu, domku letniskowego czy droższej sprzedaży w przyszłości.
Czy na działce leśnej można wybudować dom? Jak przekształcić działkę leśną w działkę budowlaną?
O statusie działki leśnej decydują zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To w tym miejscu możemy znaleźć informacje na temat warunków zabudowy na wybranej parceli. Jeśli warunki dopuszczają zabudowę, wystarczy jedynie sporządzić projekt budowlany, który będzie dostosowany do obowiązujących wytycznych. Jednocześnie, inwestor musi wystąpić do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie gruntu z dalszej produkcji. Wiąże się to z koniecznością zapłacenia zadośćuczynienia, ale najczęściej nie są to nadmiernie wysokie koszty.
Działki w okolicach lasów często mogą być objęte dowolną formą ochrony, np. ochroną krajobrazu lub programem Natura 2000, a co za tym idzie, warunki zabudowy mogą dość mocno ograniczać wybór projektu domu. Być może jedyną możliwością będzie dom parterowy z płaskim dachem. Zanim zdecydujemy się na zakup działki leśnej, zawsze zwracamy uwagę na MPZP i warunki zabudowy.
Co zrobić jeśli zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni nie dopuszczają zabudowy na działce leśnej?
W wielu przypadkach, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie uwzględnia możliwości wznoszenia jakiegokolwiek budynku na działce leśnej. Taki scenariusz jest bardzo negatywny dla inwestora, który może co prawda złożyć wniosek o przekształcenie działki leśnej na działkę budowlaną, ale wiąże się to z wysokimi kosztami, długim czasem oczekiwania i nikłymi szansami powodzenia całego przedsięwzięcia. Zgodę na przekształcenie działki leśnej wydaje właściwy minister środowiska lub marszałek województwa. Niestety, w wielu przypadkach właściciel działki leśnej otrzymuje negatywną decyzję.
Działka leśna nie figuruje w MPZP – co zrobić w takiej sytuacji?
Działki leśne nie muszą być uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji wyznacznikiem jest status na mapach geodezyjnych. Jeśli na mapie jest to teren leśny, inwestor praktycznie nie ma szans na uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli jednak jest to teren zalesiony, pastwisko, grunt orny, łąka lub nieużytek, wówczas można złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Duże szanse na otrzymanie takiej decyzji mają nieużywane działki leśne, które sąsiadują z działkami budowlanymi. Inwestor musi się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ cały proces decyzyjny zajmuje zazwyczaj kilka tygodni, a w skrajnych przypadkach kilka miesięcy.
Czy warto zainwestować w pieniądze w działkę leśną?
Jedyną odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy. Inwestor musi w pierwszej kolejności sprawdzić status działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub na mapie geodezyjnej. Możemy wyróżnić kilka scenariuszy:
-
Działka figuruje w MPZP i dostępne są warunki zabudowy – w taką działkę warto zainwestować, o ile obowiązujące warunki zabudowy pozwalają na budowę satysfakcjonującego domu.
-
Działka figuruje w MPZP, ale budowa na niej jest niemożliwa – inwestycja jest bardzo ryzykowana, ponieważ przekształcenie działki leśnej w budowlaną jest niezwykle kosztowne i czasochłonne, a w wielu przypadkach po prostu niemożliwe.
-
Działka nie figuruje w MPZP, a na mapie geodezyjnej jest terenem leśnym – to kolejny przypadek, w którym lepiej darować sobie inwestycję, jeśli myślimy o zabudowie.
-
Działka nie figuruje w MPZP, a na mapie geodezyjnej jest terenem podleśnym, łąką, nieużytkiem, pastwiskiem lub gruntem ornym – inwestor może wystosować wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Największe szanse na pozytywne załatwienie sprawy mamy w przypadku nieużywanych działek leśnych sąsiadujących z zabudowanymi działkami.
Zbyt niska cena za działkę leśną powinna być zatem przestrogą. Jej aktualny właściciel prawdopodobnie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku działek leśnych z warunkami zabudowy, ceny są niestety dość wysokie, ponieważ w praktyce oferują nam malownicze miejsce pod budowę domu.