W ogrodach królują przede wszystkim krzewy, drzewka oraz inne rośliny dekoracyjne. Jednak wizytówką ogrodu jest trawnik: Równo przycięta i soczyście zielona trawa dobrze świadczy o właścicielu nieruchomości i dba o wyższy komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. W tym artykule postaramy się omówić najważniejsze kwestie związane z zakładaniem trawnika.
Kiedy należy zabrać się za trawnik?
Jest to jeden z ostatnich etapów pracy przy aranżowaniu ogrodu. Zakładanie trawnika należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy postawimy już mniejsze budynku oraz elementy architektury, a także posadzimy krzewy, drzewa i kwiaty. Młoda trawa jest bardzo podatna na uszkodzenia, a co za tym idzie, należy zminimalizować intensyfikację ruchu w pierwszych miesiącach po zasianiu. Dlatego też, trawę siejemy wtedy, gdy pozostałe etapy są już zakończone i nie wymagają ingerencji z naszej strony.
O ile trawnik z rolki możemy rozkładać od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni, o tyle sianie trawy powinno zostać przeprowadzane na końcu kwietnia lub początku maja, gdy temperatury na zewnętrz nie spadają już poniżej 10 st. C. Wiele osób wybiera termin po „Zimnej Zośce”, czyli w drugiej połowie maja. Trawę można siać również późnym latem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/ogrody możesz dowiedzieć się więcej na temat kolejnych etapów aranżowania ogrodu.
Jak wybrać nasiona potrzebne do założenia trawnika?
Nasiona traw możemy podzielić na cztery różne gatunki: życica, wiechlina, kostrzewa i mietlica. Każdy gatunek posiada określone wymogi względem stanowiska, odznacza się nieco innym wyglądem, a także odpornością. Niestety, wybór nasion to często sztuka kompromisu. Idealnie równe i soczyście zielone trawniki często wymagają dobrego nasłonecznia i dodatkowego nawadniania, a co więcej, nie są szczególnie odporne na uszkodzenia. Jeśli ogród będzie służyć aktywnej rekreacji, musimy postawić na gatunki, które dzielnie zniosą bieganie, grę w piłkę czy badmintona.
Zakładanie trawnika krok po kroku
Jeśli zależy nam na idealnych rezultatach pracy i chcemy, aby już w przyszłym roku nasz ogród prezentował się przepięknie, trawnik należy założyć z należytym pietyzmem. Poniżej prezentujemy kolejne czynności, jakie należy podjąć:
- Oczyszczenie terenu – zacznijmy od dokładnego oczyszczenia terenu z chwastów, żwiru, kamieni, starych gałęzi, bylin oraz liści. Im lepiej przygotujemy powierzchnię, tym szybciej wyrośnie trawa.
- Podziemna instalacja nawadniająca – jeśli chcemy wyposażyć nasz ogród w takową instalację, układamy ją po oczyszczeniu terenu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/jak-wykonac-montaz-systemu-nawadniania-ogrodu można dowiedzieć się więcej na temat dostępnych systemów oraz sposobu ich montażu na ogrodzie.
- Przekopanie ziemi – to najbardziej czasochłonny proces, w którym ziemie należy przekopać na głębokość szpadla. Przy dużych ogrodach warto wypożyczyć glebogryzarkę, która pozwoli dużo szybciej rozkopać, a zarazem zmieszać glebę.
- Uzdatnianie gleby – jeśli nasza gleba jest gliniasta lub piaszczysta, warto zastosować dodatkowe uzdatnianie w postaci żwiru i ziemi kompostowej. Przed zasianiem trawy warto także wykorzystać specjalny walec do aeracji, czyli napowietrzania trawnika.
- Granice trawnika – w tym momencie możemy zadbać o płotki lub krawężniki, które będą stanowiły granicę trawnika.
- Nawożenie – na tydzień przed zaplanowanym zasiewem stosujemy glebę z nawozem, która pozwoli na dużo szybsze wyhodowanie trawy.
- Siew – po czasochłonnych zmaganiach możemy zasiać trawę zwracając uwagę na równomierne rozmieszczenie nasion. Po zasiewie należy odczekać przynajmniej dobę przed pierwszym podlaniem. Podlewanie wykonujemy poprzez zraszanie, aby uniknąć wypłukiwania nasion.
A może trawa z rolki?
Nie ulega wątpliwości, że na wyhodowanie pięknego trawnika z siewu należy czekać do kolejnego roku. Nawet jeśli zasiejemy trawę wczesną wiosną, późnym latem trawa wciąż będzie delikatna, a miejscami mniej wyrośnięta. Jeśli zależy nam na tym, aby tego samego roku cieszyć się soczystą trawą, możemy postawić na wygodną trawę z rolki, która nie wymaga tak czasochłonnego przygotowania terenu. Minusem tego rozwiązania jest jednak wysoka cena. Trawa z rolki to koszt ok. 150-300 złotych za 10m2. W przypadku dużej posesji, to rozwiązanie okaże się zatem bardzo kosztowne.
Jak pielęgnować ogród po zasianiu trawy?
Samo założenie trawnika możemy sobie znacznie uprościć, korzystając z usług specjalistów. Firma budowlana New House oferuje projekt i aranżację ogrodu, o czym więcej możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu. Po założeniu trawnika właściciel musi jednak wesprzeć trawę w procesie wzrostu. W tym celu należy regularnie zraszać trawę, zwłaszcza w okresie suszy, a także na bieżąco usuwać chwasty, które wciąż mogą pojawiać się na trawniku, szczególnie wiosną. Jeśli nie zaniedbaliśmy przygotowań oraz doglądania trawy po zasianiu, kiełkowanie pojawia się w okresie do czterech tygodni.