Wiele z dostępnych działek budowlanych zlokalizowanych jest na pochyłym terenie. Jednak nie oznacza to, że nie nadają się do zabudowy jednorodzinnej. Jednakże decydując się na budowę domu na nachylonej działce, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przyszłej nieruchomości, która będzie musiała znosić nie tylko obciążenia pionowe, ale i poziome. Najlepiej wykorzystać do tego celu ścianę oporową, która skutecznie zapobiegnie osuwaniu się ziemi, a co za tym idzie również ewentualnym uszkodzeniom konstrukcji domu jednorodzinnego.
Czym właściwie jest ściana oporowa?
Ściana oporowa nazywana inaczej murem oporowym to istotny element konstrukcyjny, który służy do zabezpieczenia budynku przed parciem ze strony gruntu, czyli w praktyce osuwaniem się terenu położonego wyżej na ten znajdujący się niżej. Budowlę tą wykonuje się najczęściej z betonu, bloków betonowych, pustaków lub cegieł. Poszczególne elementy ściany oporowej łączy się z wykorzystaniem zaprawy lub na sucho. Dodatkowo tego rodzaju mur może być usztywniony z wykorzystaniem zbrojenia stworzonego np. z prętów stalowych. Należy również zadbać o właściwe posadowienie takiej konstrukcji, które zapewni odpowiednie przekazanie naporu gruntu na podłoże.
Ściana oporowa – możliwości jej wykorzystania
Oprócz podstawowego przeznaczenia, jakim jest zabezpieczenie budynku przed osuwaniem się ziemi ściany oporowe, stosuje się również w innych sytuacjach. Mogą być pomocne także wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć np. skarpę w ogrodzie. Z ich pomocą zabezpieczane są np. wjazdy do tuneli, nabrzeża, skarpy, nasypy oraz uskoki terenu. Rozwiązanie to wykorzystuje się również w budownictwie przemysłowym, drogownictwie i branży rolniczej. Nadto ściany oporowe mogą przybierać firmę wysokiego, płaskiego lub szerokiego filaru przyściennego, który przejmuje na siebie poziome obciążenia sklepienia łukowego.
Rodzaje ścian oporowych
- Ściany oporowe masywne – grawitacyjne
Wykonane z kamienia lub betonu. Mogą posiadać podstawę fundamentową z ostrogą lub bez niej, półki oraz przypory. Mają dużą masę własną, przekrój poprzeczny i świetnie stabilizują podpierany materiał.
- Ściany oporowe wspornikowe
Zbudowane ze ściśle powiązanych podłużnych stalowych, betonowych lub drewnianych elementów umieszczonych w gruncie.
- Ściany oporowe płytowo-kątowe
Charakteryzują się niską masą własną, jednak dzięki specyficznym rozwiązaniom konstrukcyjnym doskonale chronią budynki przed poziomymi obciążeniami wynikającymi z bliskiej odległości np. skarpy.
- Mury żebrowe płytowo-kątowe
Również one mają niską masę elementu oporowego, jednakże w ich przypadku dodatkowym wzmocnieniem są żebra żelbetowe.
- Mury oporowe o konstrukcji złożonej
Wzmacniane wieloma rzędami kotew lub gwoździ gruntowych.
Jak wykonać ścianę oporową?
Zadaniem murów oporowych jest stabilizowanie konstrukcji i jej skuteczne zabezpieczenie przed działaniem obciążeń poziomych. W przypadku niewielkich zabezpieczeń np. skarpy w ogrodzie możemy pokusić się o samodzielne wykonanie ściany oporowej np. z gotowych prefabrykatów, kamienia, betonu czy cegieł klinkierowych. Zasadniczo materiał, jaki wybierzemy, zależy bezpośrednio od naszych osobistych preferencji.
Murowane ściany oporowe należy ułożyć na fundamencie a ich poszczególne elementy połączyć trwałą zaprawą cementową. Jeśli mur oporowy ma mieć wysokość przewyższająca 80 cm, należy postawić go pod kątem 10 do 15% w stronę skarpy. Dodatkowo nie można zapominać o wykonaniu warstwy drenującej wody opadowe. W przypadku zastosowania suchych ścian oporowych nie stosuje się zaprawy, a konstrukcja utrzymuje się dzięki odpowiedniemu ułożeniu poszczególnych jej elementów.
O czym należy pamiętać przy projektowaniu muru oporowego?
Projekt muru oporowego zabezpieczającego nieruchomość mieszkalną najrozsądniej jest zlecić specjalistom, którzy niejedną tego rodzaju konstrukcję już wykonali. Fachowcy z New-House w trakcie ponad trzydziestoletniej działalności budowlanej zaprojektowali i wykonali wiele murów oporowych, które po dziś dzień skutecznie zabezpieczają domu na terenie całego kraju. Zlecenie tego zadania fachowcom daje gwarancje, że ściana oporowa nie straci na stateczności, nie przesunie się, nie przewróci i nie ulegnie uszkodzeniu, co mogłoby potencjalnie zagrozić podtrzymywanemu budynkowi.
Ściana oporowe – jakie normy i parametry musi spełniać?
Elementy konstrukcyjne muru oporowego powinny spełniać wytyczne normy PN-83/B-03010. Podano w niej wszystkie parametry, które należy wziąć pod uwagę, obliczając poziome obciążenia i tarcia poszczególnych płaszczyzn. Obliczenia tego typu należy zlecić specjaliście, który wskaże, z jakich materiałów powinniśmy wykonać konkretną konstrukcję ściany oporowej. Dzięki temu mur oporowy zapewni optymalną stabilizację na podtrzymywanego budynku lub innego elementu konstrukcyjnego.
Jaka ściana oporowa będzie najlepsza w przypadku mojego projektu domu?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od stopnia obciążeń, jakie będzie na siebie przyjmować konkretna ściana oporowa. Zlecając sporządzenie projektu muru oporowego specjalistom z New-House lub innej firmy budowlanej można mieć pewność dokładności obliczeń ciężarów, jakie będą działać na ścianę oporową i ocenią czy w konkretnym przypadku wystarczy jedynie lekka konstrukcja, czy może należy zastosować mur wzmocniony zbrojeniem?
W przypadku gdy zabezpieczenie dotyczy małej architektury ogrodowej, doskonale sprawdzi się podpora dla skarpy wykonana z kamienia lub gabionów, czyli metalowych koszty wypełnionych kamieniem lub łamaną kostką granitową. Taka ściana oporowa oprócz zabezpieczenia będzie miała dodatkowo walor estetyczny, może stanowić również skuteczną podporę dla roślin.
Jeśli planujesz zakup działki budowlanej położonej na pochyłym terenie i w związku z tym konieczne będzie zaprojektowanie i wykonanie muru oporowego, zachęcamy do kontaktu z New-House. Wiedza naszych specjalistów w tym zakresie jest do dyspozycji inwestorów. Pamiętaj także, że podstawą naszej działalności jest kompleksowa budowa domów. Oznacza to, że w Twoim imieniu zajmiemy się nie tylko fizycznym postawieniem budynku, ale również kompletem spraw administracyjnych, aranżacją wnętrz oraz zagospodarowaniem terenów zielonych wokół nieruchomości. Weźmiemy na siebie wszystko, co możliwe, abyś podczas budowy domu mógł prowadzić normalne życie.