Styl klasycystyczny w architekturze został zapoczątkowany w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Różnego rodzaju kolumny, sklepienia krzyżowe, łuki, portale – to tylko niektóre z elementów architektonicznych występującym w klasycyzmie. Dzisiejsze budownictwo bardzo często sięga po klasycystyczne motywy, ale jednocześnie łączy je z minimalizmem, tworząc estetyczne, proste, a zarazem niezwykle eleganckie budynki. Jakie elementy są typowe dla domów w stylu klasycznym?
Eleganckie domy w stylistyce klasycznej
Styl klasyczny w nowoczesnym budownictwie nie jest do końca zdefiniowany, dlatego też, w odniesieniu do wielu domów możemy wykorzystać to określenie. Niektóre domy są jednak przepełnione klasycyzmem, który tworzy niesamowite wrażenia wizualne. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow możesz bez trudu odnaleźć liczne projekty, które zostały zainspirowane klasycyzmem połączonym ze współczesnym minimalizmem.
Świetnym przykładem klasycyzmu współczesnego jest dom z poddaszem użytkowym pokrytym czterospadowym dach. Dach często posiada lukarny stanowiące swoisty łuk nad oknami. W lukarnach można stosować także okna w formie rozety. Charakterystycznym punktem domu klasycznego jest zadaszone wejście podtrzymywane przez dwie kolumny oraz zdobiony gzyms. W stylu klasycystycznym często stosuje się także sklepienia łukowe.
Klasycyzm w stylistyce zewnętrznej budynku
Jeśli chodzi o zewnętrzy wygląd domu klasycystycznego, dominują głównie jasne elewacje wykończone powierzchniami drewnianymi: począwszy od stolarki okiennej, poprzez drzwi i bramę garażową, a kończąc na więźbie dachowej i okapie. Klasycystyczne domy bardzo często korzystają również z kamiennej podmurówki. Naroża budynku często są pogrubione poprzez specjalne płyty elewacyjne, które sprawiają, że naroża przypominają antyczne kolumny. Kolorystyka dachu jest zróżnicowana: od czerwonej dachówki, poprzez odcienie szarości, aż po głęboką czerń. Bardzo istotnym elementem budynków klasycystycznych jest symetria.
Domy w stylistyce klasycznej muszą być otoczone odpowiednio zaaranżowanym ogrodem. Idealnie przycięte krzewy i równy trawnik, bogato zdobione donice z kwiatami, a także klasyczna altana w centralnym punkcie. Kolejnym charakterystycznym punktem są przestronne tarasy z kolumnami oraz zadaszeniem. Jeśli zależy nam na częściowym zadaszeniu, dobrą propozycją jest pergola.
Wnętrza domu zachowanego w stylistyce klasycystycznej
Wnętrza zachowane w stylu klasycznym nie boją się odważnych rozwiązań oraz ciekawych dekoracji. Spotkamy tu zdobione framugi, kolumny, łuki nad przejściem do innego pomieszczenia. Charakterystyczną cechą jest również kominek królujący w transparentnej części wnętrza. W pokoju dziennym powszechnym rozwiązaniem są zdobione listwy sufitowe lub sufit podwieszany. Styl klasyczny stawia na stonowaną kolorystykę, która jest zresztą bardzo zbliżona do skandynawskiej. Dominuje biel, beż, krem, a także brąz. Styl klasycystyczny uwielbia powierzchnie drewniane przeplatane gdzieniegdzie jasnym kamieniem.
Styl klasycystyczny dążył do idealnej harmonii oraz uporządkowania. Podstawą jest symetria i przemyślany rozkład całego pomieszczenia. Przy oknach warto rozwiesić spięte zasłony. Wiele ciekawych rozwiązań klasycystycznych znajdziemy także w zdobionych lampach, żyrandolach czy kandelabrach. W takich wnętrzach nie może oczywiście zabraknąć obrazów, które wnoszą do klasycystycznego wnętrza odrobinę sztuki. Idąc o krok dalej możemy się nawet zdecydować na proste rzeźby. Tutaj jednak niezbędne jest odpowiednie wyczucie smaku, ponieważ granica pomiędzy klasycyzmem a kiczem jest niestety dosyć cienka.
Jak dostosować dom w stylistyce klasycznej do swoich potrzeb?
Style klasycystyczne często odbiegają od współczesnych rozwiązań architektonicznych. Niemniej jednak, architekci starają się połączyć tą ponadczasową stylistykę z funkcjonalnością oraz prostotą. Jeśli wybrany dom w stylistyce klasycznej spełnia Twoje oczekiwania, ale jednocześnie pragniesz wprowadzić drobne zmiany, odpowiednim rozwiązaniem będzie adaptacja projektu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób przebiega adaptacja oraz jakie zmiany są często nanoszone w projekcie. W praktyce, projekt jest dostosowywany do specyfiki działki, ale również do potrzeb inwestora.
Jak stworzyć własny dom w stylistyce klasycystycznej?
Choć kolekcja projektów na stronie New House jest niezwykle bogata, być może nie znajdziesz tu projektu, który w pełni sprostałby Twoim oczekiwaniom. Rozwiązaniem może być oczywiście stworzenie własnego projektu od podstaw. W tym artykule: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega współpraca z projektantem podczas tworzenia nowego projektu dostosowanego do oczekiwań inwestora. Zaletą jest możliwość wprowadzenia dowolnych rozwiązań i technologii. W praktyce, przy tworzeniu nowych projektów ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia.