Szalunek, a właściwie deskowanie, to technika, która pozwala na formowanie konstrukcji betonowych o określonym kształcie. W tym celu wykorzystuje się zazwyczaj drewniane deski, ale zamiennikiem może być metal, tworzywo sztuczne lub sklejka. Jedną z technik jest szalunek tracony, powszechnie stosowany w nowoczesnym budownictwie. Główną zaletą jest tutaj szybszy montaż, dzięki czemu, konstrukcje murowane mogą powstawać w krótszym czasie.
Na czym polega szalunek tracony?
W pierwszej kolejności należy oczywiście opisać działanie tradycyjnego deskowania. W tej technice wykorzystywane są płyty z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, których używa się w celu nadania betonowi odpowiednich kształtów. W szalunku tradycyjnym, płyty są jedynie elementem tymczasowym. Po uzyskaniu konstrukcji betonowych o oczekiwanym kształcie, szalunek jest usuwany przed rozpoczęciem dalszych prac budowlanych.
W przypadku szalunku traconego, płyty stają się integralną częścią betonowej konstrukcji. Elementy są od razu montowane w konstrukcji budynku, a szalunek staje się poniekąd dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji. Taka technika jest bardzo popularna w przypadku budynków murowanych, o czym więcej możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/dom-murowany. Reasumując, szalunek tracony to technika, w której płyty wykorzystywane do kształtowania konstrukcji betonu stają się jego integralnym i nieodłącznym elementem.
W jaki sposób powstaje szalunek tracony?
W tradycyjnym deskowaniu najczęściej sięga się po płyty sosnowe o grubości kilku centymetrów. Jest to tzw. szalunek jednorazowy. W przypadku deskowania traconego, drewno nie jest optymalnym wyborem. W tej technologii trzeba sięgnąć po materiały, które mogą stworzyć z betonem spójną i trwałą całość. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu specjalne płyty wiórowo-cementowe. Są one odporne na warunki atmosferyczne oraz oddziaływanie wilgoci. Co więcej, wspierają również izolację termiczną całego budynku. W szalunku traconym rzadziej wykorzystuje się natomiast elementy styropianowe lub tzw. szalunek xps.
Jakie korzyści oferuje deskowanie tracone?
Technologia szacunku traconego znajduje zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Posiada bowiem wiele zalet zarówno w aspekcie praktycznym, jak również finansowym. Dlaczego warto zdecydować się na technologię szacunku traconego?
- Niższe koszty budowy – szalunek tracony jest droższy od deskowania tradycyjnego. Jeśli jednak uwzględnimy czynniki takie jak: krótszy czas produkcji, bardzo prosty montaż, a także brak konieczności usuwania szalunku, technologia ta okazuje się wyraźnie tańsza.
- Szybki montaż szalunku – w przypadku szalunku traconego, czas potrzebny na jego wykonanie wynosi zaledwie kilka godzin. Dla porównania, w przypadku deskowania tradycyjnego jest to kilka, a nawet kilkanaście dni.
- Brak demontażu – to podstawowa zaleta szalunku traconego, która wpływa bezpośrednio na niższe koszty oraz krótszy czas budowy domu. Po uformowaniu betonowych elementów, szalunek nie jest demontowany, a staje się częścią konstrukcji.
- Większa żywotność materiału – do szalunku traconego najczęściej wykorzystuje się specjalne płyty wiórowo-cementowe, odporne na warunki atmosferyczne, wilgoć oraz oddziaływanie szkodników. Poprawiają one termoizolację budynku na przestrzeni wielu lat.
- Wyższy komfort i bezpieczeństwo pracy – szalunek tracony można położyć na każdej kondygnacji bez konieczności wykorzystywania rusztowania.
Deskowanie tradycyjne często jest wykorzystywane ze względu na niższe koszty. Jednak w praktyce, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki, okazuje się, że to deskowanie tracone jest wyraźnie tańsze, o czym można przekonać się na przykładowych analizach i kosztorysach. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu omawiamy popularne rozwiązania współczesnego budownictwa, które pozwalają skrócić czas budowy domu w technologii murowanej.
Czym charakteryzuje się szalunek XPS?
Bardzo ciekawym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie jest również szacunek XPS. Jest to również technologia szalunku traconego, ale zamiast płyt wiórowo-cementowych stosuje się specjalne płyty styropianowe. Zaletami tego rozwiązania są: lepsza izolacja termiczna, dobra ochrona przed wilgocią, a także izolacja wibracji, drgań oraz hałasów. Ten rodzaj szalunku wymaga jednak nieco dłuższego czasu montażu – zwykle kilka dni. To stosunkowe nowe rozwiązanie, które na bieżąco zyskuje zainteresowanie ze strony inwestorów.
Czy warto zainwestować w szalunek tracony?
Zdecydowanie tak, szalunek tracony to rozwiązanie polecane inwestorom przez coraz szersze grono specjalistów, którzy doceniają zalety tej technologii. Nowoczesne deskowanie tracone jest tańsze od szalunku tradycyjnego, a co więcej, odznacza się większą żywotnością, wspiera termoizolację budynku, a także pozwala oszczędzić kilka dni na placu budowy. Firma budowlana New House dysponuje dużym doświadczeniem z realizacją nowoczesnych projektów budowlanych. Szalunek tracony to technologia, która absolutnie nie jest nam obca.