W nowoczesnym budownictwie coraz większy nacisk kładzie się na energooszczędność oraz funkcjonalność budynku. Zarówno sam projekt, jak również konstrukcja domu mają zminimalizować koszty eksploatacji. Mostki termiczne to coś, co znacząco obniża energooszczędność budynku i może oznaczać poważne koszty zwłaszcza w sezonie grzewczym. W tym miejscu powiemy, czym są mostki termiczne, gdzie najczęściej występują, a także, jak ich uniknąć.
Co to jest mostek termiczny?
Mostki termiczne, nazywane również mostkami cieplnymi, to przestrzenie, w których zachodzi wzmożona wymiana ciepła. W okresie zimowym są to miejsca, w których ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz, a jego miejsce zastępuje chłód. Fachowo, mostki termiczne określimy jako przegrody posiadające wyższy współczynnik przewodzenia ciepła w porównaniu z sąsiadującymi powierzchniami. W praktyce są to nieszczelności w termoizolacji, a także miejsca, które ze względu na swoją specyfikę są narażone na szybsze wychładzanie.
Szybsze wychładzanie domu w okresie zimowym to nie jedyny problem. W lecie zaobserwujemy znaczący wzrost temperatury, co obniży komfort domowników. Mostki cieplne prowadzą również do nagromadzania się wilgoci, co sprzyja rozwojowi pleśni oraz grzybów. Przyczyną tego problemu są najczęściej błędy konstrukcyjne oraz wybór materiałów izolacyjnych słabej jakości. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dom-murowany poruszamy liczne kwestie związane z prawidłową konstrukcją energooszczędnego budynku. Firma budowlana New House dysponuje dużym doświadczeniem i z przyjemnością zajmie się realizacją wybranego przez Ciebie projektu.
Gdzie najczęściej występują mostki cieplne?
Z mostkami termicznymi często spotkamy się w nieszczelnej warstwie termoizolacji. Może to być chociażby przerwana wełna mineralna, w której tworzą się puste szczeliny. To właśnie w tych miejscach zachodzi intensywna wymiana ciepła. Mostki tworzą się często przy kominach oraz szczelinach dylatacyjnych, gdzie każdy błąd w montażu termoizolacji okazuje się szczególnie kosztowny. Na problem mostków termicznych mocnej narażone są poddasza pokryte spadzistym dachem.
Wyższy współczynnik przenikania ciepła może występować w przypadku źle dobranych lub nieprawidłowo zamontowanych okien, a także drzwi wejściowych i balkonowych. Nawet najmniejsza szczelina w perspektywie długoterminowej może oznaczać poważny wzrost wydatków w sezonie grzewczym. Mostki punktowe występują w okolicy elementów metalowych o wyższym współczynniku przewodzenia ciepłą. Z kolei mostki liniowe tworzą się w okolicy połączeń elementów konstrukcyjnych, np. przy balkonie, który oddziela kilka warstw termoizolacji.
Jak sprawdzić czy w domu występują mostki cieplne?
Istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia termoizolacji w naszym budynku. Biorąc jednak pod uwagę, że do tego zadania potrzebny jest bardzo kosztowny i specjalistyczny sprzęt, zwykle decydujemy się na skorzystanie z usług fachowców. Przeprowadzane jest badanie termowizyjne lub badanie termograficzne z udziałem podczerwieni. W ten sposób można łatwo dostrzec miejsca, w których zachodzą widoczne różnice temperatur w porównaniu z sąsiadującymi powierzchniami. Są to właśnie mostki termiczne, które następnie należy usunąć lub zminimalizować ich wpływ.
Mostki termiczne tworzą się z biegiem lat
Musimy mieć na uwadze, że energooszczędne domy z czasem mogą tracić swoje właściwości. Jeśli w kolejnych sezonach grzewczych dostrzegamy problem z utrzymaniem optymalnej temperatury i notujemy znacznie większe wydatki, niż w poprzednich latach, jest to znak, że w termoizolacji pojawiły się mostki cieplne, przez które ucieka ciepło i wkrada się chłód z zewnątrz. Ten problem jest powszechny w sytuacji, gdy wybrano materiały termoizolacyjne o słabszej jakości. Są one narażone na wilgoć oraz odkształcenia na skutek oddziaływujących czynników atmosferycznych. W związku z tym, co kilka lat warto wykonać badanie termowizyjne, aby zweryfikować aktualny stan.
Jak wybudować energooszczędny dom bez mostków termicznych?
W tym celu należy wziąć pod uwagę szereg czynników: bryłę domu, technologię wznoszenia budynku, a także rodzaj materiałów termoizolacyjnych. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu szczegółowo opisujemy usługi świadczone przez naszą firmę. Na naszej stronie znajdziesz wiele nowoczesnych projektów domów, w których położono duży nacisk na energooszczędność. Kluczem do sukcesu jest oczywiście prawidłowe przeprowadzenie wszystkich prac, tak, aby uzyskać idealny efekt.
Firma budowlana New House zajmie się profesjonalną adaptacją projektu, uwzględniając warunki panujące na działce, a także indywidualne potrzeby inwestora. Kompletny projekt budowlany zawiera informacje związane z wyborem materiałów budowlanych oraz termoizolacyjnych potrzebnych do stworzenia energooszczędnego domu. Pomagamy także w doborze odpowiednich okien oraz drzwi. Ostatnim czynnikiem jest profesjonalna budowa domu. Bogate doświadczenie i fachowa wiedza po stronie firmy New House pozwalają wyeliminować ryzyko kosztownych błędów.