Chociaż badanie geologiczne gruntu w większości przypadków nie jest obowiązkowe, z całą pewnością warto zdecydować się na taką inwestycję. Szczególnie, że informacje uzyskane za sprawą takich badań mogą wpłynąć na koszty budowy domu, a także jego trwałość na przestrzenie wielu lat. W ten sposób możemy także efektywniej wykorzystać niektóre nowoczesne technologie. Na czym konkretnie polega badanie gruntu i kiedy warto je przeprowadzić?
Na czym polega geologiczne badanie gruntu?
Fachowe badanie jest przeprowadzane przez doświadczonego geotechnika lub geologa, dysponującego uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Badanie polega na wykonaniu kilkumetrowych odwiertów oraz pobraniu materiału do badań. Poprzez badanie gruntu sprawdza się poziom wód gruntowych, a także rodzaj gleby, w jakiej usadowione będą fundamenty domu.
W większości przypadków, badanie gruntu nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której planujemy budowę na terenie o skomplikowanej strukturze geologicznej. Wówczas, organ wydający pozwolenie na budowę może zażądać przedstawienia ekspertyzy sporządzonej przez geologa lub geotechnika. Nawet, jeśli na naszej działce takie badanie nie jest konieczne, z całą pewnością warto zdecydować się na taki wydatek, biorąc pod uwagę korzyści.
Dlaczego warto zainwestować w badanie gruntu?
Specyfika gruntu, na którym prowadzona będzie budowa domu, może mieć ogromny wpływ na koszty inwestycji, a także trwałość budynku w perspektywie nadchodzących lat. Czynnikiem zagrożenia może być wysoki poziom wód gruntowych, a także grunty o niskiej przepuszczalności wody i gorszej nośności. W tym artykule: https://new-house.com.pl/posadowienie-w-trudnych-warunkach opisujemy, jak istotną kwestią jest prawidłowa adaptacja projektu, w którym uwzględnione zostaną wszelkie utrudnienia. Do tego potrzebna jest jednak ekspertyza sporządzona na podstawie badań gruntu.
Znając ewentualne utrudnienia, możemy im skutecznie przeciwdziałać jeszcze na etapie projektowania. W rezultacie, będziemy w stanie uniknąć poważnych wydatków związanych z nieoczekiwanymi trudności na początkowych etapie budowy. Dobre posadowienie domu decyduje również o jego trwałości oraz ograniczeniu ewentualnych kosztów w przyszłości.
Pompa ciepła a badanie gruntu
W nowoczesnych domach coraz częściej spotkamy się z energooszczędną pompą ciepła, która pozyskuje ciepło z otoczenia. W wielu regionach Polski, nawierzchniowe pompy powietrzne nie są najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę ich niższą wydajność przy ujemnych temperaturach. Bezpieczniejszą i pewniejszą opcją jest pompa gruntowa lub wodna. Takie urządzenia umieszcza się pod ziemią, a o ich skuteczności decyduje dobra lokalizacja.
W przypadku pompy wodnej potrzebujemy oczywiście wód gruntowych. Powinny się one znajdować kilka metrów pod powierzchnią ziemi, tak, aby nie zagrażać fundamentom naszego domu. Zbyt niski poziom oznacza z kolei konieczność robienia głębszego odwiertu w celu osadzenia pompy. W przypadku pomp gruntowych sprawdzana jest przepuszczalność i struktura gleby. Pompy gruntowe lepiej czują się w zbitej i dobrze przylegającej glebie, w której nie tworzą się puste przestrzenie. Badanie gruntu może wskazać najlepszą lokalizację pod pompę ciepła.
Kto może przeprowadzić badanie gruntu?
Jak już mówiliśmy, profesjonalne badanie geologiczne może zostać przeprowadzone przez geologa lub geotechnika, posiadającego uprawniania geologiczno-inżynieryjne. Wiele zależy jednak od kategorii geotechnicznej budynku, który będzie posadowiony na działce. W przypadku budynków I lub II kategorii, badanie mogą przeprowadzić obaj fachowcy. Z kolei w przypadku skomplikowanych budynków III kategorii geotechnicznej, badanie może zostać wykonane jedynie przez geotechnika.
Kiedy zdecydować się na badanie geologiczne?
Najlepszym rozwiązaniem jest badanie gruntu przeprowadzone jeszcze przed adaptacją projektu i sporządzeniem kompletnego projektu budowlanego. Uzyskana ekspertyza pomoże bowiem wybrać najlepszą lokalizację na posadowienie domu oraz ewentualnych rozwiązań technologicznych. Na podstawie przeprowadzonego badania gruntu dobierany jest również właściwy rodzaj fundamentów. Koszty badania zależy od tego, ile odwiertów zostanie przeprowadzonych w trakcie prac. Zwykle, do miarodajnych pomiarów potrzebne jest przynajmniej 4-6 odwiertów w różnych miejscach działki.
Jak wykorzystać wnioski obecne w ekspertyzie?
Informacje dostępne w ekspertyzie zostaną wykorzystane przez architekta odpowiedzialnego za adaptację projektu domu i sporządzenie projektu budowlanego wraz z planem zagospodarowania terenu. Firma budowlana New House oferuje klientom kompleksową realizację inwestycji od podstaw. Więcej na temat naszych usług możesz przeczytać w artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Nasz architekt wykorzysta wnioski wynikające z badania gruntu i zaproponuje rozwiązania, których efektem będzie trwały i bezpieczniejszy dom. Zaletą jest również uniknięcie błędów konstrukcyjnych, które mogłyby skutkować kosztami w przyszłości.