Akademia Budowlana

Zjazd z drogi publicznej na działkę

Spis treści:

Planując budowę domu jednorodzinnego, inwestor musi zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, które w ujęciu ogólnym przyczynią się do utrzymania ładu przestrzennego oraz zachowania pełnej funkcjonalności terenu. Jednym z ważniejszych aspektów, poza doborem odpowiedniego projektu architektoniczno-budowlanego, jest odpowiednie zaplanowanie zjazdu z drogi publicznej na działkę. Dla uzyskania odpowiednich rezultatów zjazd z drogi publicznej na działkę powinien być starannie zaplanowany. Przepisy prawa ściśle regulują wymagania, jakie spełnić powinien inwestor, planujący połączenie działki z drogą publiczną.

Jednak jak odpowiednio przygotować się do realizacji tego zadania? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby odpowiednio zaplanować i zaprojektować zjazd z drogi publicznej na działkę? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, aby realizacja przyniosła oczekiwane rezultaty.

 

Czym jest zjazd z drogi publicznej na działkę?

Jeszcze zanim przejdziemy do omówienia wymagań, jakie spełnić powinien zjazd z drogi publicznej na działkę, powinniśmy lepiej zrozumieć, czym dokładnie jest zjazd.

Ustawa o drogach publicznych szczegółowo definiuje pojęcie zjazdu, określając go, jako połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej, w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zgodnie z tą samą ustawą, budowa, utrzymanie oraz ewentualna przebudowa zjazdu należy do obowiązków właściciela lub użytkownika posesji przyległych do drogi publicznej, które są obsługiwane przez ten zjazd. Wyjątkiem od tej zasady jest konieczność wykonania przebudowy zjazdu, wynikająca nie z indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników, ale związane z przebudową drogi. Wówczas przebudowa zjazdu realizowana jest przez zarządcę drogi, w taki sposób, aby możliwe było dostosowanie istniejącego zjazdu do nowych parametrów drogi.

 

Wymagania techniczne zjazdu z drogi publicznej

Choć konieczność zbudowania zjazdu z drogi publicznej na działkę leży po stronie właściciela posesji, to ten nie może samodzielnie decydować o tym, jaki kształt i formę będzie miał nowopowstały zjazd. Szczegółowe wymagania techniczne zjazdu z drogi publicznej na działkę zostały szczegółowo opisane w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem każdy zjazd publiczny powinien spełniać poniższe wymagania:

- jego całkowita szerokość, mierzona prostopadle do osi zjazdu nie powinna być mniejsza niż 5 metrów, przy czym:

-- szerokość jezdni, bez uwzględnienia występujących wyokrągleń nie powinna być mniejsza niż 3,5 metra, ani większa niż szerokość jezdni, mierzona prostopadle do osi jezdni, w miejscu, w którym dochodzi do przecięcia,

-- szerokość obustronnych poboczy nie powinna być mniejsza niż 0,75 metra, po każdej ze stron,

- przecięcie krawędzi zjazdu i drogi publicznej wyokrąglone łukiem kołowym nie powinno być mniejsze niż 5 metrów, w przypadku projektowanych relacji skrętnych,

- pochylenie podłużne zjazdu powinno być starannie dostosowane do ogólnego ukształtowania drogi, z którą ten zjazd się przecina, jednak nie większe niż 5%,

- do wykonania zjazdu inwestor powinien wykorzystać odpowiednią nawierzchnię, w przypadku jezdni – twardą ulepszoną, w przypadku poboczy co najmniej gruntową ulepszoną,

- połączenie zjazdu z drogą publiczną powinno być wykonane zgodnie z zapisami § 113 ust. 1, 3–5, 9 i 10 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Co ważne, niespełnienie przez zjazd któregokolwiek z wyżej wskazanych kryteriów może skutkować niedopuszczeniem zjazdu do użytku. W takiej sytuacji inwestor powinien zgłosić się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wybraną lokalizację bądź przebudowę zjazdu do właściwego zarządcy drogi.

 

Formalności związane z wykonaniem zjazdu z drogi publicznej

Podobnie, jak w przypadku budowy domu, również podczas planowanej budowy zjazdu z drogi publicznej na działkę inwestor musi zadbać o spełnienie szeregu istotnych formalności. Planując budowę zjazdu, inwestor przede wszystkim powinien wystosować do właściwego zarządcy drogi wniosek, o wydanie warunków technicznych na budowę zjazdu. Te mogą się różnić od wskazanych minimalnych kryteriów, jakie spełniać powinny zjazdy w rozumieniu ww. rozporządzenia.

Dopiero znając szczegółowe warunki techniczne, inwestor może przystąpić do opracowania projektu zjazdu, który stanowić będzie załącznik do wniosku o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu. Poza projektem zjazdu inwestor wnioskujący o zezwolenie na budowę zjazdu z drogi publicznej na działkę, powinien przygotować dodatkowe dokumenty, takie jak:

- mapa orientacyjna wraz z zaznaczonym obszarem objętym inwestycją,

- szczegółowy plan sytuacyjny wskazujący proponowaną lokalizację zjazdu z drogi publicznej (w skali 1:1000 lub 1:500),

- kopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny nieruchomości.

Formalności związane z uzyskaniem zezwolenia zwykle trwają od 6 do nawet 8 tygodni. Jednak już w dniu otrzymania zezwolenia inwestor może przystąpić do realizacji prac, zgodnie z opracowanym projektem zjazdu.

Co ważne, decyzja zezwalająca na budowę zjazdu z drogi publicznej na działkę wydawana jest na czas nieokreślony, jednak inwestor zobowiązany jest do rozpoczęcia realizacji prac w okresie do maksymalnie 3 lat od dnia wydania decyzji. Nierozpoczęcie realizacji prac w tym okresie skutkować może wygaśnięciem decyzji i koniecznością ubiegania się o nową.

Choć co do zasady wydanie decyzji zezwalającej na budowę zjazdu z drogi publicznej na działkę wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 82 złotych, to w przypadku budowy lub przebudowy zjazdu z drogi publicznej na działkę przeznaczoną na budownictwo mieszkaniowe inwestor zwolniony jest z konieczności wniesienia dodatkowej opłaty.

 

Jak przygotować projekt zjazdu z drogi?

Projekt zjazdu z drogi publicznej na działkę, choć w teorii może wydawać się prosty do wykonania, musi być odpowiednio przygotowany. Aby możliwe było uzyskanie zezwolenia na wykonanie zjazdu z drogi publicznej, projekt zjazdu powinien być starannie przygotowany przez osobę dysponującą stosownymi uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności drogowej.

Wybór odpowiedniego architekt, który specjalizuje się w tego typu realizacjach, pozwala na znaczące usprawnienie realizacji prac związanych z przygotowaniem projektu. Doświadczony specjalista wie, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby maksymalnie usprawnić proces budowy.

 

Ile kosztuje projekt zjazdu z drogi publicznej?

Konieczność zlecenia usługi wykonania projektu zjazdu z drogi publicznej na działkę wiąże się z koniecznością poniesienia znacznie wyższych kosztów inwestycyjnych. Koszt wykonania projektu zjazdu z drogi na działkę waha się w przedziale od 1000 do nawet 3000 złotych. Czynnikiem decydującym o tym, jakie koszty poniesie inwestor, zależą przede wszystkim od rodzaju drogi, z jakiej prowadzić będzie zjazd na działkę.

Zdecydowanie najtańszą opcją jest wykonanie projektu zjazdu z drogi gminnej. W tym przypadku koszt opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej mieści się zwykle w przedziale od 1000 do 1200 złotych. Wykonanie projektu zjazdu z drogi powiatowej to koszt na poziomie od 1300 do 1400 złotych. Zdecydowanie najwięcej zapłacić trzeba za wykonanie projektu zjazdu z drogi wojewódzkiej. Tutaj inwestor musi się przygotować na dodatkowy koszt na poziomie nawet do 2000 złotych. W przypadku zjazdu z drogi krajowej koszt wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej wzrasta do kwoty 3000 złotych.

Oczywiście warto przy tym podkreślić, że powyższe ceny mają charakter wyłącznie orientacyjny, a ostateczna wysokość kosztów związanych z opracowaniem projektu zjazdu z drogi publicznej na działkę uzależniona jest od szeregu różnych czynników, takich jak między innymi lokalizacja inwestycji i ogólna złożoność projektu.

 

Obowiązki właściciela zjazdu

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa, to właściciel posesji, do której prowadzi zjazd z drogi publicznej, zobowiązany jest do odpowiedniego utrzymania zjazdu. Mowa tutaj zarówno o konieczności przeprowadzania cyklicznych przeglądów i konserwacji zjazdu, jak również o jego bieżącym utrzymaniu w okresie zimowym.

Zgodnie z obecnymi standardami zaleca się, aby właściciel posesji przynajmniej raz w roku wykonywał szczegółowy przegląd zjazdu. Takie działanie pozwoli wykryć wszelkie uszkodzenia już na wczesnym etapie ich powstawania, co pozwoli znacząco zmniejszyć koszty związane z koniecznością ich naprawy.

W przypadku zjazdów z drogi publiczne na działkę często dochodzi do naturalnego zużycia drogi, w wyniku długotrwałego działania czynników atmosferycznych, a niekiedy również błędów konstrukcyjnych. Innym typowym uszkodzeniem w obrębie zjazdów z dróg okazują się uszkodzenia krawężników i obrzeży, a także erozja i osiadanie gruntu, które bez wdrożenia odpowiednich działań naprawczych mogą prowadzić nawet do zapadania się nawierzchni zjazdu. Wówczas konieczne może się okazać wykonanie stosownego wzmocnienia podłoża, a także ponowne utwardzenie nawierzchni.

Omawiając kwestie związane z utrzymaniem zjazdu, warto podkreślić, że to po stronie właściciela posesji jest dbanie o jej stan w okresie zimowym. Właściciel posesji zobowiązany jest do regularnego usuwania śniegu ze zjazdu, tak aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i pełną funkcjonalność. Dodatkowo, w szczególnych przypadkach właściciel posesji zobowiązany jest do stosowania odpowiednio dobranych środków chemicznych pozwalających na skuteczne usunięcie warstwy lodu ze zjazdu.

 

Jak przygotować się do budowy zjazdu?

Nie ulega wątpliwości, że zjazd z drogi publicznej na działkę budowlaną jest jednym z nieodłącznych elementów każdej inwestycji. Odpowiednio zaplanowany i zaprojektowany pozwala zapewnić maksymalną wygodę użytkowania i pełne bezpieczeństwo dla użytkowników posesji.

Chcąc sprawnie przejść przez cały proces związany z projektowaniem i zbudowaniem zjazdu z drogi publicznej na działkę, warto starannie zaplanować cały proces, tak by uniknąć późniejszych komplikacji. Dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów kluczowy okaże się odpowiedni dobór wykonawców – zarówno tych odpowiedzialnych za opracowanie kompletnego projektu zjazdu z drogi, jak również tych, którzy w kolejnym etapie odpowiadać będą za wykonanie określonych w projekcie prac. Chcąc znacząco usprawnić realizację prac, warto zdecydować się na współpracę z wykwalifikowaną firmą, która świadczy kompleksowe usługi związane z projektowaniem i późniejszym wykonaniem zjazdu. Taka kompleksowa współpraca pozwala nie tylko znacząco przyspieszyć tempo realizacji, ale niejednokrotnie wiąże się z koniecznością poniesienia znacznie niższych kosztów.

Nawiązując współpracę z wykwalifikowanymi specjalistami, inwestor zyskuje swego rodzaju gwarancję, że proces uzyskania zezwolenia na budowę zjazdu przebiegnie sprawnie, a nowopowstały zjazd będzie, przy zachowaniu odpowiedniej konserwacji, służył przez długie lata.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.