Akademia Budowlana

Czy projektując dom z architektem, można zaoszczędzić na budowie?

Spis treści:

Planując budowę domu jednorodzinnego, coraz więcej osób decyduje się na wybór projektu indywidualnego. To rozwiązanie, jak żadne inne, pozwala na stworzenie projektu idealnie dopasowanego do potrzeb i preferencji inwestora. Decydując się na wybór projektu indywidualnego, inwestor może w pełni wykorzystać zasoby działki, uwzględniając specyficzne wymagania danego obszaru.

Jednak, mimo szeregu korzyści, związanych z wyborem projektu indywidualnego, rozwiązanie to nie należy do najtańszych. Właśnie dlatego wiele osób rezygnuje z możliwości, jakie daje stworzenie indywidualnego projektu domu. Tymczasem, korzystając z obszernej wiedzy i bogatego doświadczenia architektów odpowiedzialnych za opracowanie projektu indywidualnego pozwala na uzyskanie szeregu korzyści, w tym również tych finansowych.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej formy projektu domu, koniecznie sprawdź, jakie możliwości niesie ze sobą wybór indywidualnego projektu domu jednorodzinnego.

 

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego – czym się wyróżnia?

Architektura to złożona dziedzina, która łączy w sobie elementy sztuki, technologii i nauki. Architekci odpowiedzialni za opracowanie projektów zarówno tych indywidualnych, jak i gotowych, muszą wyróżniać się obszerną wiedzą z różnych dziedzin, w tym w szczególności inżynierii, urbanistyki, krajobrazu, historii sztuki oraz socjologii. Taka wiedza pozwala na stworzenie budynków, które w efekcie nie tylko będą bezpieczne i funkcjonalne, ale dodatkowo estetyczne.

W przypadku projektów gotowych architekci tworzą uniwersalne koncepcje, które znajdą zastosowanie u wielu potencjalnych inwestorów. Projekty indywidualne są bardziej złożone. W tym przypadku architekt tworzy w pełni indywidualną koncepcję. Proces projektowania rozpoczyna się od wstępnego wywiadu, podczas którego architekt odpowiedzialny za opracowanie projektu określa potrzeby i oczekiwania klienta. Dopiero znając szczegółowe wymagania inwestora, architekt przystępuje do opracowania koncepcji projektu, tak by możliwe było rozpoczęcie budowy domu.

Co szczególnie istotne, architekt, dysponując odpowiednią wiedza i doświadczeniem jest w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązania, które nie tylko spełnią oczekiwania inwestora, ale dodatkowo pozwolą na optymalizację kosztów już na etapie budowy domu.

 

Precyzyjny kosztorys w indywidualnym projekcie domu jednorodzinnego

Wybór projektu indywidualnego domu jednorodzinnego pozwala znacznie lepiej przygotować się na późniejszą inwestycję, związaną z budową domu. Inwestor wraz z gotowym projektem domu jednorodzinnego poznaje precyzyjny kosztorys, wskazujący szacowane ceny zakupu materiałów budowlanych, niezbędnych do przeprowadzenia określonego etapu budowy.

Choć sam w sobie, precyzyjny kosztorys nie przyczynia się do realnych oszczędności, związanych z budową domu jednorodzinnego, to pozwala na znacznie skuteczniejsze przygotowanie się do jej realizacji. Wiedząc, ile mniej więcej środków pochłonie budowa wymarzonego domu jednorodzinnego, inwestor może znacznie skuteczniej przygotować się do realizacji prac, zabezpieczając środki niezbędne do zakończenia inwestycji, a także określając niezbędny zapas, który pozwoli pokryć różnice cenowe oraz dodatkowe koszty, niemożliwe do przewidzenia na etapie tworzenia projektu domu.

Takie przygotowanie do planowanej budowy domu pozwoli uniknąć późniejszych trudności, związanych z brakiem możliwości sfinansowania inwestycji. Inwestorzy, którym zabrakło środków na zakończenie inwestycji, niejednokrotnie decydują się na skorzystanie z alternatywnych form finansowania zewnętrznego, które w konsekwencji mogą znacząco zwiększyć koszty budowy domu.

 

Optymalizacja projektu szansą na oszczędności podczas budowy domu

Wielu inwestorów planując budowę domu jednorodzinnego, nie potrafi sobie w pełni zwizualizować swoich potrzeb. Często inwestorom wydaje się, że komfortowy dom, spełniający potrzeby rodziny powinien być przestronny liczący niejednokrotnie znacznie powyżej 150 metrów kwadratowych. Tymczasem w rzeczywistości niejednokrotnie okazuje się, że tak duże metraże nie są w pełni praktyczne, generując jedynie dodatkowe obowiązki, w postaci znacznie większej powierzchni do sprzątania.

Współpraca z architektem, odpowiedzialnym za opracowanie koncepcji projektu indywidualnego, pozwala zweryfikować rzeczywiste potrzeby klientów. Często okazuje się, że znacznie lepsze rezultaty uzyskać można, stosując przemyślane układy pomieszczeń. Dbając o odpowiedni układ funkcjonalny, można znacząco zmniejszyć ostateczną powierzchnię użytkową domu, co w realny sposób przełoży się na koszt realizacji inwestycji.

 

Ważny dobór odpowiednich materiałów

Projekty gotowe domów jednorodzinnych tworzone są z myślą o osiągnięciu jak największej dostępności. Aby spełnić oczekiwania jak największej grupy odbiorców, zespoły projektowe stosują uniwersalne rozwiązania, które często nie okazują się w pełni korzystne. Decydując się na budowę domu z architektem, można znacząco zmniejszyć koszty budowy.

Inwestorzy decydujący się na projekt gotowy często na własną rękę decydują się na zastąpienie zaproponowanych materiałów budowlanych tańszymi zamiennikami. Jednak działanie takie niejednokrotnie okazuje się zgubne. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, często uzyskać można efekt odwrotny od zamierzonego. Słabej jakości, tańsze materiały budowlane bywają problematyczne w użytkowaniu, co może znacząco utrudnić proces budowy, szczególnie tej prowadzonej w systemie gospodarczym.

Nawiązując współpracę z architektem odpowiedzialnym za opracowanie indywidualnego projektu domu jednorodzinnego, można całkowicie wykluczyć ryzyko niepowodzenia podczas budowy domu. Architekt już na etapie opracowywania pełnego projektu architektoniczno-budowlanego weźmie pod uwagę dostępny budżet inwestora, dobierając przystępne cenowo materiały budowlane i technologie, które wyróżniać się będą dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dysponując odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, architekt w sposób obszerny uzasadni wybór określonych typów materiałów budowlanych, pozwalając lepiej zrozumieć proces budowy domu.

 

Wsparcie w organizacji formalności

Na sam koniec warto podkreślić, że inwestorzy decydujący się na nawiązanie współpracy z architektem, mogą dodatkowo liczyć na kompleksowe wsparcie w zakresie organizacji wszystkich niezbędnych formalności, a tych podczas planowanej budowy domu jest naprawdę wiele.

Architekt współpracujący z inwestorem nie tylko przygotowuje kompletną dokumentację projektową, ale dodatkowo wspiera inwestora podczas procesu uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Jak jeszcze można obniżyć koszty budowy domu?

Nie ulega wątpliwości, że mimo wyższych kosztów, związanych z opracowaniem projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, w ujęciu całościowym taka forma współpracy pozwala na redukcję kosztów związanych z budową domu. Chcąc dodatkowo obniżyć koszty związane z realizacją prac budowlanych, warto zdecydować się na usługę kompletną, związaną z budową domu w systemie generalnego wykonawstwa.

Budowa domu, we współpracy z generalnym wykonawcą, choć finalnie wiązać się będzie z koniecznością poniesienia znacznie wyższych kosztów, niż budowa w systemie gospodarczym, często w ogólnym rozrachunku okazuje się bardziej opłacalna. Inwestorzy rozważający możliwość zastosowania tego rozwiązania często w swoich kalkulacjach nie uwzględniają jednego z najważniejszych aspektów, czyli czasu poświęconego na budowę domu. Wykonanie większości prac budowlanych samodzielnie pochłania wiele miesięcy, a niekiedy lat. Inwestorzy często po pracy mogą podjąć się prac na budowie, co sprawia, że prace nie postępują tak sprawnie, jak powinny.

Współpracując z generalnym wykonawcą, inwestor już na etapie zawierania umowy wie, kiedy zakończą się prace budowlane. Co więcej, w tym wariancie to generalny wykonawca odpowiada za wszelkie błędy i uchybienia, w tym te wynikające z niedotrzymania terminów przez podwykonawców. Takie przeniesienie odpowiedzialności na generalnego wykonawcę pozwala czerpać wyłącznie satysfakcję z procesu budowy domu, sprawiając, że cała realizacja będzie prawdziwą przyjemnością i rzeczywistym spełnieniem marzeń.

 

Długoterminowe korzyści wynikające ze współpracy z architektem

Analizując korzyści, wynikające z zawarcia współpracy z architektem warto poruszyć jeszcze jedną niezwykle istotną kwestię. Mowa tutaj o długoterminowych korzyściach, wynikających z dobrze przemyślanej i starannie zaplanowanej budowy domu jednorodzinnego.

Decydując się na zawarcie współpracy z architektem, ten już na etapie tworzenia początkowej koncepcji budynku zaproponuje rozwiązania pozwalające na realne obniżenie kosztów późniejszej eksploatacji budynku. Zastosowanie się do sugestii dotyczących stosowania rozwiązań energooszczędnych oraz tych bazujących na odnawialnych źródłach energii pozwoli na uzyskanie długoterminowych oszczędności.

 

Czy warto zdecydować się na współpracę z architektem?

Budowa domu jednorodzinnego to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia sprawia, że łatwo może dojść do nieprzyjemnych w skutkach konsekwencji, które niejednokrotnie pociągają ze sobą konieczność poniesienia znacznie wyższych, niż pierwotnie zakładano, kosztów.

Decydując się na współpracę z architektem odpowiedzialnym za opracowanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, inwestor niejako przenosi ciężar decyzji na architekta. Korzystając z obszernej wiedzy eksperta w dziedzinie, może nie tylko skutecznie uniknąć dodatkowych kosztów, ale również zoptymalizować te, niezbędne do poniesienia. W zależności od stopnia złożoności inwestycji często ogólne oszczędności na etapie budowy domu mogą się okazać znacznie wyższe niż różnice w cenie, pomiędzy zakupem gotowego projektu domu jednorodzinnego a wykonaniem tego na indywidualne zamówienie.

Biorąc pod uwagę tę zależność oraz wyżej wspomniane korzyści wynikające ze współpracy z architektem podczas budowy domu, warto rozważyć możliwości, jakie niesie ze sobą nawiązanie takiej formy współpracy.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.