Akademia Budowlana

Kłopotliwy sąsiad. Czy sąsiad może zablokować budowę domu?

Spis treści:

Budowa domu jednorodzinnego niesie ze sobą szereg wyzwań. Inwestor musi zwrócić uwagę na szereg różnych czynników, które wpływać będą na powodzenie inwestycji. Niestety, część okoliczności okazuje się całkowicie niezależna od dobrej woli inwestora. Zdecydowanie największy problem, podczas planowanej budowy domu jednorodzinnego (lub budynku wielorodzinnego) stanowią konflikty z sąsiadami. Sama problematyka sporów dotyczących inwestycji realizowanych w sąsiedztwie jest doskonale nam znana i wzbudza zainteresowanie wśród lokalnej społeczności.

Co zrobić, gdy problem ten dotknie Twojej inwestycji? Czy kłopotliwy sąsiad może rzeczywiście zablokować budowę domu? Sprawdź, jak przygotować się do budowy domu, uwzględniając możliwe zagrożenia, związane z konfliktami sąsiedzkimi.

 

Budowa domu, a sąsiedzi

Szacuje się, że ponad 80% decyzji wstrzymujących budowę domu wynika ze zgłoszeń sąsiedzkich. Zwykle to właśnie sąsiedzi uważają, że nowopowstały budynek oddziałuje na otoczenie, wykraczając swoim obszarem poza teren działki. Wraz z pierwszym zgłoszeniem urząd musi dokładnie zbadać wpływ działań inwestora, co w efekcie przyczynia się do zablokowania dalszych prac.

Aby lepiej zrozumieć złożoność tej sytuacji, warto wiedzieć, dlaczego nowi sąsiedzi mogą nie zgodzić się na wzniesienie nowego budynku w sąsiedztwie. Co wpływa na niechęć sąsiadów i dlaczego w efekcie decydują się oni na zgłoszenie donosu. Poza osobniczymi przypadkami, związanymi ze swego rodzaju złośliwością, zwykle tego typu opór ma swoje uzasadnienie. Częstym powodem protestów sąsiadów (lub sąsiada) jest niezachowanie minimalnych odległości od granicy działki lub specyficzne ułożenie okien, które ingerować będzie w prywatność sąsiadów.

Chcąc uniknąć tego typu zawirowań, warto już na etapie poszukiwania idealnego projektu wiedzieć, na co należy zwracać szczególną uwagę, aby projekt w pełni odpowiadał wymaganiom określonym w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy. Postępowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami pozwala poczuć się pewniej w przypadku wystąpienia sytuacji konfliktowej. Co więcej, dla powodzenia inwestycji, z pewnością pomocne okaże się to, by żyć w zgodzie z najbliższym sąsiedztwem.

 

Kiedy sąsiad może skutecznie zablokować budowę domu?

Polskie prawo przewiduje, że sąsiad w każdej sytuacji może doprowadzić do opóźnienia budowy domu, gdy podczas rozpoznania sprawy zostanie uznany za stronę w postępowaniu. Co do zasady, stroną postępowania może zostać każda osoba, która wykazuje interes prawny lub obowiązek związane z określony w postępowaniu. Co więcej, stroną w postępowaniu, w wyniku którego dojdzie do wstrzymania budowy, jest również każdy ten, kto zażąda od organu administracyjnego podjęcia konkretnych czynności, wynikających z jego obowiązku lub interesu prawnego.

Co to w praktyce oznacza? Każdy sąsiad może w każdej chwili zablokować dalsze prace budowlane, w przypadku, gdy prowadzona inwestycja w jakikolwiek sposób wpływa na jego obowiązki lub szeroko pojęte interesy.

 

Interes prawny sąsiada

Dla lepszego zrozumienia sytuacji, w których może dojść do zablokowania dalszej budowy domu, należy wiedzieć, czym dokładnie mogą być interesy prawne sąsiadów (lub sąsiada). To złożone pojęcie, które swym zakresem obejmuje wszystkich właścicieli oraz użytkowników wieczystych nieruchomości, znajdujących się w sąsiedztwie.

Uwzględniając zasady współżycia społecznego nowopowstały budynek, nie powinien ograniczać budynków znajdujących się na sąsiednich parcelach, w tym w szczególności poprzez:

- znaczące zacienienie budynków (lub budynku) znajdującego się na sąsiednich działkach,

- znajdowanie się bezpośrednio przy granicy działki, bez spełnienia wymogów dotyczących minimalnej odległości od granicy działki,

- podniesienie gruntu, co w efekcie mogłoby prowadzić do stałego zalewania sąsiednich działek podczas opadów deszczu,

- znaczące zwiększenie hałasu, np. w wyniku wzniesienia obiektu usługowego o charakterze uciążliwym dla sąsiadów.

Wszystkie powyższe niedogodności, zgłoszone przez sąsiadów zamieszkujących okoliczne działki może skutkować czasowym wstrzymaniem, a niekiedy również całkowitym uniemożliwieniem realizacji określonej inwestycji. Dzieje się tak, ponieważ urzędy zwracają szczególną uwagę na to, aby nie dopuścić do wystąpienia nieprawidłowości, związanych z pominięciem interesu którejkolwiek ze stron, w tym sąsiadów. Należy pamiętać, że niezależnie od celu budowy, ta zawsze będzie nieść ze sobą ingerencję w dotychczasowy ład i jakość życia sąsiadów.

 

Kiedy sąsiad może zgłosić sprzeciw dla planowanej budowy domu?

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo budowlane stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

Tym samym, już na etapie wnioskowania o wydanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego sąsiad może zgłosić swoje uwagi do planowanej inwestycji. Co warte podkreślenia, pojęcie „sąsiad” w rozumieniu przepisów Ustawy Prawo budowlane ma tutaj znacznie szerszy charakter i odnosi się również do okolicznych terenów, w tym terenów zielonych.

Chcąc zbudować dom jednorodzinny na własnej działce budowlanej, należy więc wziąć pod uwagę szereg przepisów, nie tylko tych wynikających z Ustawy Prawo budowlane, ale również wszystkich pozostałych norm i aktów wykonawczych, w tym prawa ochrony środowiska, w tym obszaru Natura 2000, ochrony przyrody, prawa wodnego czy prawa odnoszącego się do dróg publicznych. Tak szerokie rozumienie osób (lub instytucji) mogących być stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę każe uwzględnić w swoich prawach nie tylko sąsiadów, znajdujących się „za płotem”, ale również właścicieli wszystkich tych nieruchomości, które nie graniczą bezpośrednio z działką.

 

Jak sąsiad może zablokować budowę domu?

Przepisy prawa nie narzucają na sąsiadów, będących stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, argumentowania powodu swojego sprzeciwu. Takie działanie zapewnia spory obszar do nadużyć, sprawiając, że częstym powodem wstrzymania budowy w istocie okazuje się ogólna niechęć sąsiadów.

Sąsiad, dla skutecznego wstrzymania realizacji dalszych prac budowlanych musi jedynie sporządzić odpowiednie pismo, w którym jednoznacznie wyrazi swoje niezadowolenie związane z planowaną inwestycją i faktem udzielenia zgody na jej rozpoczęcie. Specyficzny sposób działania organów administracyjnych sprawia, że już na podstawie pojedynczego zgłoszenia rozpoczyna się procedura wyjaśniająca, w trakcie której inwestor nie może kontynuować prac.

Wpłynięcie pisemnego zażalenia na realizowaną budowę sprawia, że organ drugiej instancji musi starannie zweryfikować działania podjęte przez organ wydający pozwolenie na budowę. Takie działanie ma na celu wykrycie ewentualnych błędów i zaniedbań na etapie udzielania pozwolenia na budowę (lub niezgłoszenia sprzeciwu, w przypadku budowy domu na zgłoszenie). W przypadku wykrycia jakichkolwiek uchybień decyzja związana z udzieleniem pozwolenia na budowę zostanie uchylona, a inwestor będzie zobowiązany do ponownego wnioskowania o udzielenie pozwolenia na budowę, po wcześniejszym wniesieniu stosownych poprawek w dokumentacji, w tym w dokumentacji projektowej.

 

Skarga sąsiada w trakcie budowy domu

Co szczególnie istotne, sąsiad może zgłosić swoje zażalenie również w trakcie realizacji prac budowlanych. Wówczas, w wyniku złożonego donosu organ administracyjny zobligowany jest do przeprowadzenia kontroli na placu budowy. Podczas prowadzonej kontroli inspektor przeprowadzi szczegółowe oględziny, aby zbadać ewentualne nieprawidłowości lub odstępstwa od planowanego projektu budowy.

W przypadku, gdy w wyniku przeprowadzonej kontroli budowy inspektor wykryje nieprawidłowości, w tym związane z wystąpieniem samowoli budowlanej, wówczas inwestor pociągnięty zostanie do odpowiedzialności. W przypadku wykrycia samowoli budowlanej, na inwestora może zostać nałożona kara grzywny. Dodatkowo, w przypadku tego typu działań konieczne może się okazać wszczęcie procedury legalizacyjnej, co w efekcie może znacząco opóźnić proces budowy.

 

Jak zapobiegać zablokowaniu budowy przez sąsiada?

Nie ulega wątpliwości, że sąsiedzi mają istotny wpływ na proces budowy domu. Właśnie dlatego, aby uniknąć późniejszych kłopotów, związanych z czasowym wstrzymaniem prac budowlanych, należy dbać o ścisłe przestrzeganie przepisów prawa, w tym przepisów prawa lokalnego. Nie bez znaczenia okaże się również utrzymywanie przynajmniej neutralnych stosunków z mieszkańcami okolicznych posesji.

Dążąc do zwiększenia szans na powodzenie inwestycji, warto pamiętać, że nawet wówczas, gdy inwestor dysponuje własną działką budowlaną, nie może jej dowolnie zagospodarować. Przepisy prawa, w tym zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego jasno precyzują warunki, jakie spełnić musi budynek, aby możliwe było jego wzniesienie na określonym terenie. Takie działanie ma na celu utrzymanie ładu przestrzennego, a także zapewnienie prywatności właścicielom sąsiednich posesji.

Planując budowę domu jednorodzinnego, należy zwrócić szczególną uwagę na minimalną odległość budynku od granicy działki. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa, budynek nie powinien się znajdować w odległości mniejszej niż:

3 metry od granicy działki, w przypadku ścian bez drzwi i okien,

4 metry od granicy działki, w przypadku ścian, na których osadzone są drzwi i/lub okna.

W przepisach prawa istnieje pewne odstępstwo od powyższych limitów. Prawo dopuszcza budowę odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od granicy sąsiedniej działki, w przypadku budowy na wąskiej działce – tj. takiej, której szerokość nie przekracza 16 metrów. Aby zweryfikować, czy odstępstwo to ma uzasadnienie w określonym przypadku, należy zapoznać się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Chcąc uniknąć sytuacji konfliktowych podczas budowy domu jednorodzinnego, warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór projektu domu. Podczas planowania budowy, warto wziąć pod uwagę potrzeby sąsiadów, związane z dostępem do światła słonecznego oraz drogi publicznej. Życzliwe podejście i zrozumienie potrzeb okolicznych mieszkańców, z pewnością znacząco usprawni cały proces budowy, zmniejszając ryzyko wystąpienia sytuacji konfliktowych.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.