Akademia Budowlana

Projekt indywidualny budynku wielorodzinnego

Spis treści:

Budowa budynków wielorodzinnych stawia przed inwestorami szereg wyzwań. Kluczem do osiągnięcia pełnego sukcesu jest uzyskanie możliwie jak najwyższych zysków z zaplanowanej inwestycji. Jednak aby to było możliwe, budynek wielorodzinny musi spełniać określone wymagania, które zachęcą potencjalnych nabywców do wybrania właśnie tej lokalizacji. Jednym z istotnych elementów, pozwalających na uzyskanie jak najlepszych wyników finansowych jest wybór odpowiedniego projektu. To na jego bazie w przyszłości powstanie budynek wielorodzinny, który stanowić będzie przedmiot sprzedaży. Jednak na co należy zwrócić uwagę, wybierając projekt budynku wielorodzinnego?

Sprawdź, dlaczego podczas planowanej budowy budynku wielorodzinnego warto postawić na projekt indywidualny. Dowiedz się, jakie możliwości gwarantuje projekt realizowany na indywidualne zamówienie inwestora i jak przełoży się to na ogólne zyski przedsiębiorstwa.

 

Projekt indywidualny budynku wielorodzinnego – czym się wyróżnia

Inwestorzy planujący budowę budynku wielorodzinnego mogą się zdecydować na dwa rozwiązania – mogą wybrać jeden z gotowych projektów, dostępnych w katalogach pracowni architektonicznej lub zlecić wykonanie indywidualnego projektu.

Projekty indywidualne powstają na bazie wnikliwych konsultacji, podczas których architekt określa potrzeby, wymagania i preferencje inwestora. Tego typu rozwiązanie pozwala na uzyskanie dokładnie takich efektów, jakie założył sobie inwestor. W przypadku projektu indywidualnego inwestor pozostaje stroną aktywną, która bierze udział w całym procesie projektowania budynku.

Jeszcze przed zawarciem umowy na realizację projektu, architekt określa, czy cele, założone przez inwestora są możliwe do osiągnięcia. W tym celu konieczne jest zapoznanie się z przepisami lokalnymi, w tym w szczególności z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub Warunkami Zabudowy), a także określenie możliwości technicznych gruntu. Jeżeli po przeprowadzonej wstępnej konsultacji strony ustalą, że realizacja założeń jest możliwa, wówczas architekt przygotowuje ofertę, po akceptacji rozpoczyna się realizacja prac właściwych.

Proces przygotowania projektu indywidualnego budynku wielorodzinnego pochłania nawet do kilku tygodni, jednak po jego zakończeniu inwestor otrzymuje kompletną dokumentację projektową, pozwalającą w pełni odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania inwestora.

 

Ile kosztuje projekt indywidualny budynku wielorodzinnego?

Z uwagi na fakt, że koszt wykonania projektu indywidualnego budynku wielorodzinnego uzależniony jest od wielu czynników, nie da się w pełni jednoznacznie wskazać, ile będzie kosztowało jego wykonanie. Zgodnie z szacunkami na rok 2024, średni koszt wykonania projektu indywidualnego wynosi od 15 tysięcy złotych do nawet 8% wartości inwestycji.

Należy przy tym pamiętać, że koszt wykonania projektu indywidualnego budynku wielorodzinnego uzależniony jest od takich czynników, jak:

- powierzchnia budynku – im będzie większa, tym wyższy będzie koszt wykonania projektu,

- złożoność projektu – projekt budynku z licznymi zdobieniami i sztukateriami pochłonie znacznie więcej kosztów niż wykonanie projektu klasycznej bryły,

- zastosowane technologie – decydując się na zastosowanie w budynku nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, należy liczyć się ze wzrostem kosztów związanych z zakupem projektu indywidualnego,

- renoma architekta – współpraca z doświadczonym architektem będzie wymagała poniesienia wyższych kosztów, niż zlecenie wykonania projektu początkującemu architektowi, warto jednak pamiętać, że współpraca z doświadczonym wykonawcą stanowi niejako gwarancję satysfakcji,

- lokalizacja inwestycji – jeżeli plac budowy oddalony jest o setki kilometrów od siedziby pracowni architektonicznej, wówczas należy zakładać, że ostateczny koszt wykonania projektu wzrośnie.

 

Kiedy warto rozważyć wybór projektu indywidualnego?

Choć w każdym przypadku, to inwestor sam decyduje, na jaki projekt się zdecydować, to istnieją określone przypadki, w których wybór projektu indywidualnego okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Z pewnością, tego typu rozwiązanie okaże się korzystne, w przypadku gdy inwestor dysponuje działką budowlaną o nieregularnym kształcie. Odpowiednio wykonany projekt budynku wielorodzinnego, pozwoli na skuteczne zaplanowanie kształtu i formy budynku, tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępny grunt. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie istotne, w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Zakup działek budowlanych, przeznaczonych do tego typu zabudowy zwykle pochłania wysokie koszty, właśnie dlatego tak istotne jest, aby inwestor maksymalnie wykorzystał potencjał gruntu.

Projekt indywidualny sprawdzi się również w przypadku planowanej budowy budynku wielorodzinnego na gruncie o szczególnych wymaganiach technicznych. Trudne warunki zabudowy wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań, których zwykle nie stosuje się w projektach gotowych budynków wielorodzinnych i choć te, po zakupie poddawane są adaptacji, to nie zawsze pozwalają na uzyskanie odpowiednich rezultatów.

 

Czy warto zdecydować się na projekt indywidualny budynku wielorodzinnego – najważniejsze zalety

Inwestorzy specjalizujący się w budowie budynków wielorodzinnych stale poszukują rozwiązań, pozwalających na maksymalizację zysków. To sprawia, że część z nich już na starcie rezygnuje z możliwości, jakie daje zamówienie projektu indywidualnego budynku wielorodzinnego. Konieczność poniesienia znacznie wyższych kosztów związanych z wykonaniem projektu indywidualnego (w porównaniu do kosztów związanych z zakupem projektu gotowego) sprawia, że ten wariant odrzucany jest już na starcie.

Warto jednak pamiętać, że wyższa cena projektów indywidualnych nie jest nieuzasadniona. Zamówienie tego typu projektu niesie ze sobą szereg korzyści dla inwestora. Wśród tych najistotniejszych wymienić można m.in. takie zalety, jak:

- Unikalność projektu – na rynku deweloperskim w ciągu ostatnich lat zaszły istotne zmiany. Obecnie osoby poszukujące nowego mieszkania zwracają większą uwagę na estetykę budynku, a także ogólną funkcjonalność, nie tylko samego mieszkania, ale również przestrzeni zewnętrznej. To sprawia, że inwestorzy planujący budowę budynków wielorodzinnych muszą stale poszukiwać nowych rozwiązań, pozwalających na zaspokojenie rosnących potrzeb potencjalnych nabywców. Decydując się na zakup projektu indywidualnego, inwestor, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, może zaproponować rozwiązania, które zwiększą konkurencyjność jego oferty. Co więcej, decydując się na projekt indywidualny, inwestor otrzymuje swego rodzaju gwarancję, że nigdy wcześniej, ani w przyszłości nie powstanie drugi, taki sam budynek. Tym samym, inwestor przekazać swoje know-how architektowi, bez obaw, że to zostanie następnie wykorzystane dla zaspokojenia potrzeb innych przedsiębiorców.

- Maksymalizacja zysków – gotowe projekty, choć poddawane są późniejszej adaptacji, zawsze mają ściśle określony kształt. O ile w przypadku typowej działki budowlanej nie powinno to stanowić problemu dla inwestora, tak w przypadku działek o nieregularnych granicach i kształtach może to stwarzać znaczne trudności. Wybranie określonego projektu z katalogu nie pozwala wówczas na pełne zagospodarowanie obszaru, sprawiając, że część gruntu inwestora „nie zarabia”. Decydując się na wybór projektu indywidualnego, można w pełni zagospodarować dostępną przestrzeń. Architekt odpowiedzialny za opracowanie projektu dopasuje kształt budynku lub budynków tak, aby przy spełnieniu obowiązujących przepisów prawa, maksymalnie zagospodarować przestrzeń, ograniczając powierzchnię nieużytków.

- Udział w procesie projektowania – wybierając projekt indywidualny, inwestor bierze aktywny udział w całym procesie projektowania. Może wskazywać obszary, na których najbardziej mu zależy.

 

Wady projektów indywidualnych budynków wielorodzinnych

Choć lista zalet projektów indywidualnych budynków wielorodzinnych jest naprawdę imponująca, to należy pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie jest w pełni wolne od wad. Inwestorzy, rozważający możliwość zastosowania tego typu rozwiązania, najczęściej jako minus wskazują brak możliwości sprawdzenia, jak dany budynek wielorodzinny będzie się prezentował po zakończeniu prac budowlanych. Ten brak wiedzy, dotyczącej specyficznego kształtu budynku sprawia, że niemal do samego końca inwestor nie jest pewien, jakie rezultaty uzyska. Właśnie dlatego tak ważna jest współpraca z wykwalifikowaną pracownią architektoniczną. Doświadczony architekt przygotuje projekt spełniający wszystkie, nawet specyficzne wymagania inwestora i choć współpraca również będzie się opierać przede wszystkim na zaufaniu, co do uzyskanego efektu, to nie ulega wątpliwości, że rezultaty mogą się okazać naprawdę imponujące.

Wspominając o wadach projektów indywidualnych budynków wielorodzinnych, nie można nie wspomnieć o cenie tego typu rozwiązania. Konieczność znaczącego zwiększenia budżetu niezbędnego do realizacji założeń projektowych sprawia, że coraz więcej osób, dążąc do optymalizacji kosztów, już na starcie rezygnuje z tego typu rozwiązania.

Szczególnie istotnym minusem tego typu projektów, skutkujący rezygnacją z tego typu rozwiązania, często okazuje się długi czas oczekiwania na gotowy projekt. Zwykle okres oczekiwania na przygotowanie projektu indywidualnego budynku wielorodzinnego trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni. To może się okazać wadą nie do przeskoczenia, w przypadku inwestycji, w których czas realizacji odgrywa kluczową rolę.

 

Dlaczego warto wybrać projekt indywidualny budynku wielorodzinnego?

Wybór odpowiedniego projektu budynku wielorodzinnego stanowi istotne wyzwanie dla inwestorów. Chcąc znaleźć możliwie jak najlepszy projekt, muszą oni zwrócić szczególną uwagę na szereg czynników, od których często zależeć będzie uzyskany efekt. Aby zyskać gwarancję, że dany budynek spełni wszystkie, nawet najbardziej specyficzne wymagania inwestora, warto zdecydować się na wybór projektu indywidualnego. Tego typu projekt powstaje na bazie szczegółowych konsultacji z architektem, co pozwala na pełne dopasowanie kształtu i formy budynku do potrzeb danego inwestora. Tym samym, choć koszt wykonania projektu okazuje się znacznie wyższy, to udzielana gwarancja satysfakcji, potwierdza, że projekt indywidualny to odpowiednie rozwiązanie.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.