Akademia Budowlana

Dom kostka przebudowa

Spis treści:

W ubiegłym stuleciu, w okresie rozkwitu przemysłowego czasów PRL-u zdecydowanie największą popularnością cieszyły się domy jednorodzinne zbudowane na bazie prostopadłościanu. Ta specyficzna budowa sprawiła, że potocznie domy te zaczęto określać mianem kostki i choć bez wątpienia mają swój urok, to wyraźnie odstają na tle nowoczesnego budownictwa. Nie bez znaczenia jest również przestarzała technologia, która negatywnie wpływa na ogólną efektywność energetyczną budynku.

To wszystko sprawia, że coraz więcej osób, dysponujących domem w kształcie PRL-owskiej kostki, decyduje się na przeprowadzenie kompleksowej przebudowy. Odpowiednio przeprowadzona, pozwala znacząco poprawić parametry techniczne i użytkowe domu, sprawiając, że ten będzie bardziej dopasowany do czasów obecnych.

Jak przeprowadzić przebudowę domu kostki? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby uzyskać pożądane cele? Sprawdź jak przygotować się do przebudowy domu kostki i spraw, by Twój nowy dom stał się idealną przestrzenią do życia.

 

Przebudowa domu – na czym polega?

Jeszcze przed przystąpieniem do organizacji prac związanych z planowaną przebudową domu, warto wiedzieć, czym dokładnie jest przebudowa i jaki zakres robót budowlanych obejmuje. Pojęcie to jest ściśle zdefiniowane w Ustawie Prawo budowlane i wskazuje, że przebudowa (w tym przebudowa domu) to wszystkie te roboty budowlane, których celem jest zmiana (poprawa) parametrów technicznych i/lub użytkowych budynku, przy równoczesnym utrzymaniu specyficznych cech danego budynku, takich jak powierzchnia zabudowy, kubatura budynku, długość, szerokość i wysokość budynku, a także liczba kondygnacji.

W praktyce definicja ta wskazuje, że przebudowa swym zakresem obejmować może wszystkie te roboty budowlane, które swym zakresem nie ingerują w elementy konstrukcyjne bryły budynku.

Wśród robót budowlanych, stanowiących przebudowę domu, najczęściej realizowane są takie prace budowlane, jak:

- modernizacja elewacji,

- modernizacja instalacji wewnątrz domu, w tym instalacji elektrycznej, grzewczej oraz wodno-kanalizacyjnej,

- powiększenie otworów drzwiowych i okiennych,

- wykonanie izolacji budynku,

- wykonanie wentylacji budynku, wraz z poprowadzeniem niezbędnych przewodów,

- przestawienie, wyburzenie lub wzniesienie nowych ścianek działowych,

- wydzielenie z jednego domu dwóch (lub więcej) mieszkań,

- wydzielenie w budynku mieszkalnym lokalu usługowego,

- adaptacja poddasza użytkowego na cele mieszkaniowe.

Jak widać, zakres prac związanych z przebudową domu jest obszerny i pozwala na znaczącą poprawę funkcjonalności. Należy jednak pamiętać, że jak każdy inny typ prowadzonych prac budowlanych, wymaga spełnienia szeregu formalności. O czym należy pamiętać, planując przebudowę domu typu kostka?

 

Przede wszystkim ocena stanu technicznego

Każda przebudowa, a niekiedy również generalny remont, wymaga przeprowadzenia wcześniejszej oceny stanu technicznego budynku. Dokument ten stanowić będzie podstawę dla architekta do opracowania kompletnej dokumentacji projektowej, uwzględniającej specyficzne potrzeby danego budynku.

Podczas oceny stanu technicznego budynku, wykwalifikowany inżynier przeprowadzi szczegółowe oględziny, określając, czy dany budynek nadaje się do dalszego zamieszkania, a także wskazując obszary, wymagające poprawy. W szczególnych przypadkach konieczne może się okazać przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej. To rodzaj oceny stanu technicznego, podczas której poza obserwacją stanu budynku, przeprowadza się liczne wyliczenia i analizy, pozwalające na przygotowanie kompleksowej dokumentacji, wskazującej konieczne do przeprowadzenia modernizacje.

Ekspertyza stanu technicznego budynku, wymagana jest szczególnie wówczas, gdy w wyniku przeprowadzonej oceny stanu technicznego budynku wykryto uszkodzenia, obejmujące swym zakresem elementy konstrukcyjne budynku, takie jak pęknięcia ścian, rysy na powierzchni stropu czy przesunięcia elementów konstrukcyjnych.

Odpowiednio przygotowaną ekspertyzę (lub ocenę stanu technicznego budynku, gdy ta nie wykryje wyraźnych uszkodzeń) należy przekazać architektowi odpowiedzialnemu za opracowanie kompletnego projektu przebudowy. W ten sposób możliwe będzie zrealizowanie wszystkich zaleceń, przy równoczesnym utrzymaniu maksymalnej funkcjonalności budynku.

 

Wybierz projekt indywidualny przebudowy domu kostki

Dysponując odpowiednią opinią techniczną, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest wybór odpowiedniego architekta, dysponującego wymaganą wiedzą i umiejętnościami, a także posiadającego stosowne uprawnienia, umożliwiające przygotowanie kompletnego projektu architektoniczno-budowlanego.

Z uwagi na specyficzny zakres prac związanych z przebudową domu kostka, konieczne jest przygotowanie indywidualnego projektu przebudowy, który uwzględniając możliwości techniczne danego budynku, pozwoli spełnić wymagania inwestora. Choć można się posiłkować inspiracjami, znalezionymi w sieci, to warto pamiętać, że choć domy kostki nie różniły się znacząco pod względem estetyki, to niekiedy stosowano inne rozwiązania. Co więcej, każdy inwestor, decydujący się na przebudowę starego domu miał zupełnie inne wymagania, dotyczące zmienionych parametrów technicznych i użytkowych domu po przebudowie. To sprawia, że nie ma na rynku gotowych projektów przebudowy domu kostka.

 

Idealny projekt przebudowy domu typu kostka

Planując kompleksową przebudowę domu typu kostka, warto poza zmianą parametrów technicznych budynku, zadbać o to, by nadać charakterystycznej bryle, zupełnie nowego wymiaru. Należy przy tym pamiętać, że zaplanowane prace budowlane, nie mogą swym zakresem prowadzić do zmiany specyficznych parametrów technicznych budynku.

Jednak już sama zmiana kolorystyki elewacji lub wykonanie obszernych przeszkleń może zupełnie zmienić oblicze domu rodem z PRL-u, nadając mu nowoczesnego wyrazu. W tym celu warto wykorzystać specyfikę budownictwa w ubiegłego wieku. Nawet niewielkie modyfikacje, w postaci ozdobnej zabudowy schodów zewnętrznych, potrafią zdziałać prawdziwe cuda.

Domy wznoszone w okresie PRL-u z założenia miały charakter wielopokoleniowy. Często stanowiły niejako dwa odrębne mieszkania, a na każdym poziomie do dyspozycji domowników pozostawała odrębna kuchnia i łazienka. Obecnie tendencje znacząco się zmieniły, a rodziny stawiają na pełną samodzielność. Właśnie dlatego, planując przebudowę domu kostki, warto rozważyć zmianę funkcjonalności budynku, wyburzenie dodatkowych ścian działowych w obrębie parteru pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, sprawiając, że ta, mimo ograniczonego metrażu, stworzy wrażenie znacznie większej, niż jest w rzeczywistości. Na tym etapie warto rozważyć zmianę umiejscowienia okien. Stosując liczne przeszklenia, można w pełni wykorzystać naturalne zasoby, a ponadto dodatkowo doświetlić wnętrza, sprawiając, że to nabierze zupełnie nowego, nowoczesnego charakteru.

Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów, pokoje sypialniane warto zaplanować wyłącznie na piętrze. Zastosowanie tego zabiegu pozwoli na rozdzielenie strefy dziennej i nocnej, względem kondygnacji, zapewniając domownikom maksimum prywatności.

Na sam koniec, planując przebudowę domu kostki, warto pamiętać o wprowadzeniu zmian w zakresie stosowanych instalacji i izolacji. Domy kostki wznoszone były z wykorzystaniem obecnie już przestarzałych technologii. To sprawia, że znacząco odstają od nowoczesnego budownictwa, pod względem efektywności energetycznej. Wprowadzenie zmian w zakresie stosowanych instalacji pozwoli znacząco poprawić efektywność budynku, sprawiając, że ten będzie lepiej dostosowany do obecnie obowiązujących standardów.

 

Ważne formalności – zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę?

Roboty budowlane, wchodzące w zakres przebudowy domu wymagają spełnienia przez inwestora szeregu formalności. Poza koniecznością wykonania szczegółowej oceny stanu technicznego budynku inwestor ma obowiązek zgłosić planowaną budowę do urzędu miasta (lub starostwa powiatowego). Co więcej, w szczególnych przypadkach, gdy prace prowadzone są w obrębie budynku wpisanego do rejestru zabytków, na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, a także wówczas, gdy planowane prace mogą wpływać negatywnie na środowisko, w tym na obszar Natura 2000, konieczne jest złożenie stosownego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Aby ocenić, czy w danym przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, warto skontaktować się z odpowiednim urzędem. Jakiekolwiek zaniedbanie w tym zakresie może skutkować wystąpieniem samowoli budowlanej, która w świetle obecnie obowiązujących przepisów, stanowi wykroczenie i może skutkować nałożeniem dodatkowych kar oraz koniecznością przywrócenia stanu pierwotnego budynku.

Jeżeli zakres zaplanowanych prac pozwala na realizację prac, na podstawie zgłoszenia budowy, wówczas wystarczy złożyć do właściwego ze względu na miejsce realizacji inwestycji, urzędu stosowne zawiadomienie, wraz z wymaganymi załącznikami, w tym:

- projektem architektoniczno-budowlanym zaplanowanej przebudowy,

- oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- załączniki fakultatywne, jeżeli są wymagane odrębnymi przepisami prawa.

Po złożeniu kompletu dokumentów, we właściwym urzędzie, organ administracji publicznej ma 21 dni na zapoznanie się z zakresem zaplanowanych prac. To czas, w którym nie należy rozpoczynać budowy. Jeżeli w przeciągu 21 dni urząd nie wniesie sprzeciwu do zaplanowanej inwestycji, wówczas można przystąpić do realizacji prac.

Co ważne, w przypadku sprzeciwu organu administracji publicznej, inwestorowi przysługuje prawo do wniesienia odwołania. To należy złożyć w terminie do 14 dni od dnia zgłoszenia sprzeciwu do odpowiedniego, ze względu na miejsce realizacji przedsięwzięcia, Urzędu Wojewódzkiego lub do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Instytucja ta, po zapoznaniu się ze szczegółową argumentacją wskaże, czy na podstawie złożonego zgłoszenia budowy, można przystąpić do realizacji zaplanowanych prac budowlanych.

 

Czy warto zdecydować się na przebudowę domu kostki?

Nie ulega wątpliwości, że domy kostki mają swój urok. Niosą ze sobą historię, która dla niektórych może mieć naprawdę duże znaczenie. Jednak z uwagi na ciągłe doskonalenie procesów budowlanych, domy te nie spełniają obecnych standardów, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

To sprawia, że warto zdecydować się na przebudowę domu kostki. Jeżeli stan techniczny budynku pozwala na przeprowadzenie prac, zmierzających do poprawy jego parametrów technicznych i użytkowych, warto zdecydować się na tego typu inwestycję. Odpowiednio zaplanowana i dobrze przeprowadzona przebudowa domu kostki, pozwoli przy znacznie niższym budżecie, uzyskać maksymalną funkcjonalność i znacznie korzystniejsze parametry efektywności energetycznej, co jednoznacznie przełoży się na niższe koszty związane z eksploatacją domu. Tym samym, z udziałem znacznie niższych środków (w porównaniu do budowy domu od podstaw) można uzyskać estetyczny i funkcjonalny dom jednorodzinny, który poza niewątpliwą wartością pieniężną będzie miał bezcenną wartość sentymentalną, szczególnie dla tych osób, które wychowywały się w tym domu od lat.


 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.