Akademia Budowlana

Linia zabudowy – co to jest?

Spis treści:

Planując budowę domu, należy pamiętać o konieczności spełnienia szeregu formalności. Te odnoszą się nie tylko do uzyskania stosownych zgód i pozwoleń, ale również stosownych ograniczeń związanych z możliwością zabudowy. Właśnie dlatego, jeszcze przed przystąpieniem do zakupu działki budowlanej, warto zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników. W przypadku planowanej budowy domu jednorodzinnego kluczowe jest nie tylko zachowanie minimalnych odległości budynku od drogi oraz od granicy działki, ale również utrzymanie linii zabudowy.

Czym dokładnie jest linia zabudowy i jak wpływa na proces budowy domu? Sprawdź najważniejsze formalności, związane z planowaną budową domu.

 

Linia zabudowy – co to jest?

Choć nie istnieje ogólna definicja linii zabudowy, to ta definiowana jest w aktach prawnych z zakresu planowania przestrzennego. To jeden ze wskaźników odpowiadających za kształtowanie dopuszczalnej na danym terenie zabudowy. Wskazuje obszar dopuszczalnego, a niekiedy również wymaganego przepisami miejscowymi położenia budynku.

Warto przy tym pamiętać, że z uwagi na brak ustawowej definicji linii zabudowy, nie istnieje ściśle określony obszar, poza który nie może wykraczać budynek. Ten może się różnić, w zależności od zapisów, wskazanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, lub w przypadku jego braku, od warunków zabudowy obowiązujących na danym obszarze.

Warto przy tym pamiętać, że istnieją dwa typy linii zabudowy:

- Obowiązująca linia zabudowy – pojęcie to odnosi się do linii wskazującej na linię nieprzekraczającą lica ściany frontowej budynku. Przebieg obowiązującej linii zabudowy wyznaczany jest na podstawie istniejącej już zabudowy w sąsiedztwie. Takie rozwiązanie ma na celu uporządkowanie nowopowstałych budynków do otoczenia, tak by tworzyły spójną kompozycję. Niekiedy, w dokumentacji można spotkać się z określeniem obowiązującej linii zabudowy, jako linia obligatoryjna, bądź nakazana.

- Nieprzekraczalna linia zabudowy – pojęcie to odnosi się do linii wyznaczającej obszar, na którym dopuszczalne jest wzniesienie budynku. Co ważne, budynek może być wybudowany w odległości większej niż ta, wskazana w dokumentacji. To główna cecha odróżniająca nieprzekraczalną linię zabudowy od tej obowiązującej. W przypadku linii nieprzekraczalnej to inwestor decyduje, gdzie ulokuje budynek. Warto przy tym pamiętać, że na realne położenie budynku wpływa również szereg innych czynników, takich jak wymagana odległość budynku od dróg, a także od granicy działki.

 

Nieprzekraczalna linia zabudowy od drogi – ile wynosi?

Nieprzekraczalna linia zabudowy odnosi się przede wszystkim do odległości, w jakiej maksymalnie może być usytuowany budynek (w tym mieszkalny, gospodarczy lub garażowy) od drogi lub ulicy. Co ważne, odległość nieprzekraczalnej linii zabudowy od drogi może być różna, w zależności od typu drogi, jaka przebiega w pobliżu działki i wynosić od 6 do nawet 50 metrów. Istotnym kryterium, decydującym o maksymalnej odległości budynku od drogi, jest również to, czy budynek ten znajdować się będzie na obszarze zabudowanym, czy niezabudowanym.

Minimalne odległości nieprzekraczalnej linii zabudowy od drogi zostały szczegółowo opisane w Ustawie o drogach publicznych i wynoszą:

- dla drogi gminnej – od 6 metrów w terenie zabudowanym, do 15 metrów w terenie niezabudowanym,

- dla drogi wojewódzkiej i dróg powiatowych – od 8 metrów w terenie zabudowanym, do 20 metrów w terenie niezabudowanym,

- dla drogi krajowej – od 10 metrów w terenie zabudowanym, do 25 metrów w terenie niezabudowanym,

- dla drogi ekspresowej – od 20 metrów w terenie zabudowanym, do 40 metrów w terenie niezabudowanym,

- dla autostrady – od 30 metrów w terenie zabudowanym, do 50 metrów w terenie niezabudowanym.

Warto przy tym pamiętać, że powyższe wartości stanowią minimalną odległość, w jakiej przebiegać może nieprzekraczalna linia zabudowy. W zależności od specyficznych przepisów danej gminy wartości te mogą być wyższe.

Przepisami ustawy o odległości zabudowy od dróg nie są objęte drogi prywatne i drogi osiedlowe.

 

Nieprzekraczalna lina zabudowy od określonych obiektów

Na ustalenie nieprzekraczalnej linii zabudowy wpływ ma nie tylko odległość działki od drogi, ale również jej specyficzne położenie. Niektóre obiekty znajdujące się w pobliżu działki budowlanej mogą znacząco ograniczyć możliwości zabudowy. Przepisy prawa ściśle określają minimalną dopuszczalną odległość zabudowy od lasów, cmentarzy oraz rzek, w celu zachowania określonego ładu przestrzennego, a także zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom budynku.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami, minimalne odległości zabudowy wynoszą:

- W przypadku lasów od 12 do nawet 16 metrów. Minimalna odległość zabudowy od lasu została ściśle określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem minimalna odległość budynku uzależniona jest od rodzaju zastosowanego materiału służącego do pokrycia dachu. W przypadku materiałów nierozprzestrzeniających ognia odległość ta wynosić może 12 metrów. W pozostałych przypadkach konieczne jest utrzymanie minimalnej odległości na poziomie 16 metrów. Powyższe zapisy mają na celu wykluczenie rozprzestrzeniania się pożarów.

- W przypadku cmentarzy minimalna odległość od zabudowy w większości przypadków wynosi 150 metrów. Linia ta związana jest z zasięgiem strefy sanitarnej cmentarzy i niekiedy może ulec zmniejszeniu. W wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość zmniejszenia strefy minimalnej odległości od zabudowy do 50 metrów. Jednak możliwość ta występuje wyłącznie wówczas, gdy obszar znajdujący się bezpośrednio przy cmentarzu dysponuje, w odległości od 50 do 150 metrów, własną siecią wodociągową, do której podłączone są wszystkie obiekty, w których korzysta się z wody bieżącej.

- W przypadku rzek i zbiorników wodnych minimalne odległości zabudowy określane są w odrębnych przepisach. Informacji dotyczących minimalnej odległości należy szukać w odpowiednim dla danej lokalizacji Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy.

Warto pamiętać, że wszystkie powyższe limity, dotyczące minimalnej odległości zabudowy, mają na celu przede wszystkim zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa dla osób zamieszkujących wskazane obszary.

 

Czy istnieje możliwość przesunięcia obowiązującej linii zabudowy?

Sztywno określone wymagania dotyczące obowiązującej linii zabudowy mogą znacząco ograniczać inwestora. Szczególnie wówczas, gdy powierzchnia lub kształt działki budowlanej nie zapewnia dużej swobody.

Jeżeli wizja budowy domu nie jest zgodna z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, wówczas warto rozważyć wybór innej, która pozwoli na realizację wybranego projektu.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakłada na wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta obowiązek utrzymania spójnej kompozycji, w tym poprzez dostosowanie układu budynków do narzuconej linii zabudowy. To sprawia, że nie ma możliwości przesunięcia obowiązującej linii zabudowy do indywidualnych potrzeb danego inwestora.

 

Jakie są konsekwencje przekroczenia nieprzekraczalnej linii zabudowy?

Przekroczenie nieprzekraczalnej linii zabudowy, wskazanej w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy może nieść ze sobą szereg konsekwencji. W zależności od stopnia przewinienia, przekroczenie nieprzekraczalnej linii zabudowy może zostać uznane za samowolę budowlaną. Wówczas na inwestora, który dopuścił się wykroczenia w postaci samowoli budowlanej, może zostać nałożona kara grzywny oraz obowiązek rozbiórki danego obiektu budowlanego.

Warto pamiętać, że samowola budowlana nie ulega przedawnieniu, a nakaz rozbiórki może dotyczyć również zakończonej inwestycji. Ostateczną decyzję podejmie inspektor nadzoru budowlanego.

Inwestorowi przysługuje prawo do odwołania się od decyzji inspektora nadzoru budowlanego, jednak rozwiązanie takie należy traktować jako ostateczność, nie zaś jako sposób na ominięcie przepisów dotyczących nieprzekraczalnej linii zabudowy.

 

Jak zweryfikować obowiązującą linię zabudowy?

Planując zakup działki budowlanej, warto jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji zapoznać się z obowiązującymi kryteriami, dotyczącymi linii zabudowy. W tym celu warto sięgnąć do odpowiednich dokumentów.

W zależności od danego obszaru informacja dotycząca obowiązującej linii zabudowy może być wskazana w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w warunkach zabudowy.

W przypadku obszarów, dla których ustalono Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, wystarczy sprawdzić dane opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej danej gminy lub zwrócić się ze stosownym wnioskiem do odpowiedniego urzędu gminy.

W przypadku, gdy dla danego obszaru nie ustalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, konieczne może się okazać wystąpienie do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Po dokładnym zapoznaniu się z wytycznymi, dotyczącymi linii zabudowy można określić, czy dana działka spełni specyficzne wymagania dla danej budowy.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.