Akademia Budowlana

Tanie działki budowlane - gdzie ich szukać?

Spis treści:

Zakup działki budowlanej w atrakcyjnej okolicy może okazać się kosztowniejszy od samej budowy domu. Nie może zatem dziwić fakt, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się tanie działki budowlane. Inwestorzy zainteresowani pozyskaniem taniej działki budowlanej muszą być jednak bardzo ostrożni - niska cena często może wynikać z pewnych istotnych niedogodności, np. z niesprzyjającego planu zagospodarowania. W niniejszym artykule wyjaśniamy, gdzie można znaleźć tanie działki budowlane oraz na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o ich zakupie.

 

W jakich lokalizacjach działki budowlane są najtańsze?

 

Najniższe ceny działek budowlanych obowiązują na terenach wiejskich w sporej odległości od większych miast. Wynika to z faktu, że jest ich sporo, podczas gdy zainteresowanie takimi działkami jest niższe, aniżeli w przypadku działek położonych w miastach lub na przedmieściach. W rezultacie, ograniczony popyt przy sporej podaży oznacza, że tanie działki budowlane można znaleźć właśnie na terenach wiejskich. Niższa cena wynika także z pewnych niedogodności, np. braku sieci uzbrojenia terenu czy mniejszej liczby udogodnień w okolicy. W przypadku działki na wsi cena za 1 m2 może być nawet kilkaset złotych niższa, aniżeli średnia cena w miastach w tym samym województwie. Tutaj warto jednak pamiętać także o tym, że cena za m2 działki jest zazwyczaj niższa w przypadku działek o bardzo dużej powierzchni. Tymczasem na terenach wiejskich częściej spotkamy się z dużymi działkami budowlanymi, aniżeli na terenach miejskich.

 

Uśrednione ceny dla poszczególnych województw

 

Aktualnie najtańsze działki budowlane można spotkać w województwach: łódzkim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, podlaskim, lubelskim oraz lubuskim. Uśrednione ceny oscylują tu w granicach ok. 90 - 100 zł za m2.  W miastach będzie to natomiast ok. 300 - 350 zł za m2. Dużo wyższe ceny spotkamy w następujących województwach: dolnośląskim, mazowieckim, pomorskim czy wielkopolskim, gdzie uśrednione ceny oscylują w granicach 120 - 130 zł za m2, natomiast w miastach jest to ok. 400 - 500 zł za m2. Dostępne raporty wskazują na to, że najdroższe jest województwo małopolskie, gdzie średnie ceny dla całego województwa zbliżają się do 150 zł za m2, natomiast w samym Krakowie jest to już blisko 600 zł.

 

Co wpływa na cenę działki budowlanej?

 

Lokalizacja to jeden z wielu czynników warunkujących cenę działki budowlanej. Jednym z istotniejszych aspektów jest uzbrojenie terenu. Dużo droższe są te działki, dla których można uzyskać pełne uzbrojenie, a zatem: przyłącze elektryczne, przyłącze wodne, przyłącze kanalizacyjne oraz przyłącze gazowe. Pełne uzbrojenie pozwala zmniejszyć koszty związane z koniecznością stosowania alternatywnych instalacji. Kolejny czynnik to dostęp do drogi publicznej. Jeśli działka jest podłączona do drogi, a ponadto w okolicy występują ważne trasy, które pozwalają szybciej dostać się do centrum miasta lub do większych miast położonych w okolicy, cena takiej działki będzie odpowiednio droższa.

 

Cenę działki budowlanej warunkuje także powierzchnia. Duże działki są oczywiście znacznie droższe całościowo, ale tańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy. Z kolei w przypadku małych działek cena za m2 jest dużo wyższa. Ponadto, na ceny działek wpływają udogodnienia dostępne w okolicy, a także planowane inwestycje przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wybierając tanie działki budowlane trzeba być zatem bardzo ostrożnym. Jeśli cena jest wyraźnie niższa od średnich cen dla danego województwa, trzeba poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak jest. Właściciel musi mieć istotny powód, dla którego godzi się na okazjonalną cenę.

 

Dlaczego należy uważać na tanie działki budowlane?

 

Przy zakupie działki budowlanej zawsze należy sprawdzić ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym mogą znajdywać się informacje na temat planowanych inwestycji. Być może w bliskim sąsiedztwie działki, którą chcesz kupić, planowane są inwestycje, które drastycznie obniżą jej wartość. Być może ustalenia mocno ograniczają sposób, w jaki będzie można zagospodarować tę działkę. Tanie działki budowlane zawsze powinny budzić szczególną ostrożność wśród inwestorów i skłonić ich do poszerzonej analizy. Należy taką działkę sprawdzić pod każdym kątem, a dobrym pomysłem jest również skorzystanie z usług rzeczoznawcy z rynku nieruchomości, który bliżej przyjrzy się sprawie. Jedno jest pewne - jeśli właściciel działki jest oszczędny w udzielaniu informacji i nie chce udostępnić wglądu w księgi wieczyste, mamy pewność, że z daną działką jest coś nie tak. W końcu ciężko uwierzyć, że ktoś sprzedaje działkę dużo taniej tylko dlatego, że zależy mu na czasie.

 

Czy warto kupić działkę rolną z myślą o budowie domu?

 

Biorąc pod uwagę, że tanie działki budowlane często budzą pewne obawy ze strony inwestorów, innym popularnym pomysłem jest zakup działki rolnej z myślą o jej odrolnieniu i przekształceniu w działkę budowlaną. Biorąc pod uwagę, że ceny gruntów rolnych są dużo niższe od działek budowlanych, wielu inwestorów poważnie myśli o takiej właśnie inwestycji. W praktyce jest ona jednak bardzo ryzykowna. Procedura odrolnienia działki jest dość skomplikowana i czasochłonna, a ponadto, nigdy nie można mieć pewności, że zakończy się ona sukcesem. Warto także zauważyć, że możliwości zakupu działki rolnej przez osobę nie prowadzącą działalności rolnej są mocno ograniczone. Takie osoby mogą myśleć jedynie o zakupie mniejszej działki rolnej poniżej 0,5 ha.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.