Więźba dachowa jest podstawą większości dachów spadzistych, zarówno tych dwuspadowych, jak i czterospadowych. Więźba to swoisty szkielet, który odpowiada za rozkładanie obciążeń na inne elementy konstrukcyjne, a także stanowi podstawę pod pokrycie dachowe. Tylko nieliczne rodzaje drewna nadają się do budowy więźby dachowej. W tym artykule omówimy najważniejsze rodzaje drewna na więźbę dachową, a także wskażemy, jakie warunki powinno spełniać takie drewno.
Czym jest więźba dachowa i jaką pełni funkcje?
Więźba dachowa to inaczej drewniany szkielet dachu, który odpowiada za przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Obciążenia te obejmują zarówno ciężar własny pokrycia dachowego, jak również oddziaływanie warunków atmosferycznych (wiatr, zalegający śnieg). Więźba jest zatem swoistą podstawą każdego dachu spadzistego. Głównym elementem więźby są wiązary dachowe, które ze względu na rodzaj konstrukcji możemy podzielić na: wiązary krokwiowe, wiązary jętkowe, wiązary płatwiowo-kleszczowe oraz wiązary wieszarowe. Do więźby mocowane są łaty (opcjonalnie także kontrłaty i deskowanie), które są podstawą pokrycia.
Jakie warunki powinno spełniać drewno na więźbę dachową?
Drewno na więźbę dachową musi spełniać szereg wymogów. Na pewno nie może to być drewno pozyskane z niedawno ściętego drzewa. Wilgotność takiego drewna wynosi bowiem nawet 70%, natomiast wilgotność drewna nadającego się na więźbę dachową nie powinno przekraczać 20%. To sprawia, że drewno konstrukcyjne na cele budowlane jest przechowywane i suszone nawet przez okres 1,5 roku – 2 lat. Ponadto, drewno na więźbę dachową nie może posiadać wad, takich jak: sęki przechodzące, sęki chore, duże zagęszczenie sęków, zakorki, pęknięcia, huby, skręt włókien.
Drewno na cele budowlane posiada również klasy wytrzymałościowe, które oznacza się literką C oraz odpowiednią wartością liczbową. Możemy wyróżnić klasy: C18, C22, C24, C30, C35 oraz C40. Im wyższa wartość, tym większa wytrzymałość drewna. Drewno wykorzystywane do budowy więźby dachowej powinno być klasyfikowane najniżej do klasy C24. Często sięga się jednak po klasę C30, a nawet C35, w zależności od paramentów konstrukcyjnych dachu i obciążeń, jakie będzie musiał wytrzymać dach.