Akademia Budowlana

Projekty domów parterowych z płaskim dachem

Spis treści:

Domy parterowe z płaskim dachem często są potocznie określane mianem „pudełka”. Tego typu domy były w Polsce dość popularne w okresie PRL-u. Wynikało to jednak bardziej z faktu, że wybór projektów był mocno ograniczony, a „pudełka” były proste i stosunkowo tanie w budowie. Współczesne projekty domów parterowych z płaskim dachem odznaczają się dużo nowocześniejszym wyglądem i poza zamysłem nie mają wiele wspólnego z dawnymi „pudełkami”. W tym artykule opisujemy specyfikę tych domów oraz prezentujemy ciekawe projekty.  

 

Czym charakteryzują się projekty domów parterowych z płaskim dachem?

 

Domy parterowe z płaskim dachem odznaczają się sześcienną, minimalistyczną bryłą. Tego typu domy mogą składać się także z kilku połączonych ze sobą sześcianów, dzięki czemu bryła domu prezentuje się dużo ciekawiej. Bardzo często przed główną bryłę domu wysuwa się np. garaż. Kolejnym powszechnie stosowanym zabiegiem jest dach szeroko wysunięty poza bryłę domu, co pozwala na stworzenie funkcjonalnych podcieni. Projekty domów parterowych z płaskim dachem odznaczają się bardzo modernistycznym wyglądem, a ich zwarta bryła pozwala uzyskać większą energooszczędność. Nie dziwi zatem fakt, że tego typu domy są coraz popularniejsze. Warto także zwrócić uwagę, że w tego typu domach duże okna stosuje się zazwyczaj wyłącznie w strefie dziennej. Sypialnie są doświetlane przez mniejsze okna, co przekłada się na niższe koszty budowy domu.

 

Jakie zalety posiadają tego typu projekty?

 

Duża popularność projektów domów parterowych z płaskim dachem nie wynika wyłącznie z nowoczesnego wyglądu takich domów. Taka konstrukcja niesie ze sobą wiele bardziej pragmatycznych korzyści. Tego typu domy odznaczają się wysoką funkcjonalnością, a zwarta, sześcienna bryła pozwala uzyskać większą energooszczędność, ze względu na niższe ryzyko pozostawienia mostków termicznych. Szeroko wysunięty dach tworzy podcienie, które z jednej strony pełnią funkcję rekreacyjną, ale z drugiej korzystnie wpływają na estetykę budynku. W ten sposób można również chronić elewację budynku przed wilgocią. Projekty domów parterowych z płaskim dachem są proste w budowie, co może przełożyć się na niższe koszty. Ponadto, to dość uniwersalna konstrukcja, która dobrze wpisuje się w zróżnicowane uwarunkowania lokalne.

 

Przykładowe projekty domów parterowych z płaskim dachem

 

Biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie domami parterowymi z płaskim dachem, wiele pracowni architektonicznych systematycznie poszerza swoją ofertę właśnie o tego typu projekty. Dzięki temu, inwestorzy bez trudu mogą znaleźć projekt w pełni dostosowany do swoich potrzeb. Poniżej prezentujemy ciekawe projekty domów parterowych z płaskim dachem:

 

Oriana

To modernistyczny dom parterowy usytuowany na planie litery L z dwustanowiskowym garażem wysuniętym całkowicie przed ścianę frontową domu. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 140 m2. W centralnym punkcie domu mieści się hol z toaletą, który oddziela strefę dzienną od strefy nocnej. W strefie dziennej położony jest duży salon z jadalnią oraz kuchnia wyposażona w spiżarnię. Z kolei na strefę nocną składają się trzy sypialnie, dwie łazienki oraz pralnia. Z tyłu domu dostępny jest przestronny taras z podcieniem. Projekt Oriana został stworzony przez pracownię Dobre domy, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 28,22 x 24,12 m.