Projekty domów z senioratką – najlepsze propozycje
Spis treści:
Posiadanie domu jednorodzinnego niewątpliwie oferuje szereg korzyści, ale oznacza również obowiązki związane z prawidłową eksploatacją budynku. Osobom starszym często brakuje energii, czy to sprawności fizycznej potrzebnej do samodzielnego zajęcia się domem. Ciekawym rozwiązaniem są projekty domów z senioratką. Są to domy dwupokoleniowe, w których jedna część to właśnie senioratka – jest ona dostosowana do potrzeb i oczekiwań seniorów.
Czym jest dom z senioratką?
Dom z senioratką to inaczej dom dwupokoleniowy nazywany często domem matki i córki. Senioratka to osobny lokal mieszkalny przystosowany do potrzeb osób starszych, czyli starszego pokolenia. Obie części mieszkalne posiadają zazwyczaj dwa osobne wejścia, tak, aby zarówno osoby młode, jak i seniorzy mogli liczyć na oczekiwany poziom intymności i prywatności. Na takie domy często decydują się właśnie osoby starsze, które mają świadomość, że ich siły i energia mogą nie wystarczyć do tego, aby zająć się domem. Wówczas seniorzy mogą dogadać się ze swoim potomstwem, aby wybudować wspólny dom wyposażony w dwa osobne lokale mieszkalne.
Takie rozwiązanie ma sporo korzyści. Jedną z nich jest możliwość łatwiejszego wybudowania domu przy połączeniu możliwości finansowych młodszego i starszego pokolenia. Mieszkanie w jednym domu to duże udogodnienie dla obu stron. Seniorzy mogą liczyć na wsparcie oraz to, że młodsze pokolenie weźmie na siebie odpowiedzialność za utrzymanie budynku we właściwym stanie. Z kolei młodsze pokolenie może łatwiej zapewnić opiekę swoim rodzicom, ewentualnie dziadkom.
Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z senioratką?
Analizując projekty domów z senioratką na pewno warto zwrócić uwagę na rzuty kondygnacji i sugerowany rozkład wnętrz. Nie istnieje jednoznaczna definicja domu z senioratką. Wiemy, że jest to dom, który posiada część przeznaczoną dla seniorów. W praktyce, część dla seniorów zwykle jest mniejsza, niż dla młodszego pokolenia, które planuje własne potomstwo. W przypadku domów piętrowych i z poddaszem, senioratka jest zazwyczaj położona na dolnej kondygnacji, tak, aby wykluczyć konieczność chodzenia po schodach przez seniorów.
Wybierając projekt domu z senioratką warto także zwrócić uwagę na to, jak rozwiązano kwestię komunikacji. Czy dom posiada część wspólną (np. wiatrołap lub przedsionek), z której można przejść do obu lokali, czy też każdy lokal jest wyposażony w osobne wejście. Sprawdzając powierzchnie poszczególnych pomieszczeń w domu inwestor może sprawdzić, czy sprostają one oczekiwaniom wszystkich domowników. Wybierając gotowe projekty domów z senioratką należy pamiętać także o kwestiach prawnych. Zwróć uwagę na minimalne wymiary działki, na której będzie można wybudować dom, jak również zgodność projektu z uwarunkowaniami lokalnymi.
Przykładowe projekty domów z senioratką
Szukasz funkcjonalnego domu z senioratką? Projekty takich domów możesz znaleźć w katalogu online dostępnym na stronie internetowej firmy New House. Możemy zaoferować inwestorom projekt od wielu renomowanych pracowni architektonicznych. Poniżej omawiamy przykładowe projekty domów z senioratką cieszące się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów:
Ofelia 3
Jest to dom z poddaszem użytkowym zwieńczony wielospadowym dachem z lukarnami. Do ściany bocznej przylega jednostanowiskowy garaż. Wejście do domu prowadzi przez przedsionek, z którego można przejść do senioratki oraz do strefy dziennej drugiego lokalu. Senioratka posiada pokój dzienny z aneksem kuchennym, sypialnię oraz łazienkę. Drugi lokal obejmuje przestronną strefę dzienną: salon, jadalnię, kuchnię i toaletę na parterze, a także trzy sypialnie, łazienkę i pokój rozrywkowy na poddaszu. Ofelia 3 to dom o powierzchni użytkowej 179 m2, zaprojektowany przez studio MG Projekt. Do jego budowy potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 23,94 x 19,51 m.
Atol
To przestronny dom z poddaszem użytkowym zachowany w klasycznej stylistyce. Zaletą jest dwustanowiskowy garaż przylegający do bocznej ściany. Ten dom oferuje osobne wejścia do obu lokali mieszkalnych, ale są one ze sobą skomunikowane poprzez kotłownię. W senioratce znajduje się duży salon z dostępem do tarasu, kuchnia z jadalnią, sypialnia oraz łazienka. Drugi lokal oferuje: duży pokój dzienny, jadalnię, kuchnię, gabinet i toaletę na parterze oraz trzy sypialnie, pokój sportowy, pracownię oraz dwie łazienki na poddaszu. Atol to dom o powierzchni użytkowej 321 m2. Projekt stworzyła pracownia Domy w Stylu, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o wymiarach: 35,94 x 22,12 m.
Goździk 2
To podpiwniczony dom z poddaszem użytkowym usytuowany na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem. W podpiwniczeniu znajduje się jednostanowiskowy garaż, kotłownia i trzy pomieszczenia, które można wykorzystać wedle indywidualnych potrzeb. Powierzchnia użytkowa domu Goździk 2 wynosi 145 m2. Wejście do domu prowadzi przez przedsionek, z którego można przejść do obu lokali. W senioratce znajduje się salon z aneksem kuchennym, łazienka oraz sypialnia. W sumie przypada na ten lokal 40 m2. Drugi lokal oferuje: strefę dzienną i toaletę na parterze oraz trzy sypialnie, łazienkę i garderobę na poddaszu. Projekt ten stworzyła pracownia Domy w Stylu, a do jego realizacji niezbędna jest działka o min. wymiarach: 21,85 x 20,02 m.
Galina
To dom z poddaszem użytkowym zachowany w stylu klasycystycznym. Wieńczy go dwuspadowy dach z kalenicą położoną równolegle do drogi. Do bocznej ściany przylega jednostanowiskowy garaż. Oba lokale mieszkalne posiadają osobne wejścia. W senioratce mieści się duży salon z aneksem kuchennym z dostępem do tarasu, łazienka oraz sypialnia. Drugi lokal mieszkalny oferuje domownikom: strefę dzienną i łazienkę na parterze oraz czety pokoje i łazienkę na poddaszu. Powierzchnia użytkowa domu Galina wynosi 182 m2. Projekt został opracowany przez studio Archeton, a do jego realizacji potrzebna jest działka budowlana o min. wymiarach: 24,70 x 20 m.
Raul (dwulokalowy)
To przytulny dom dwulokalowy wyposażony w dwa osobne wejścia do domu. Wieńczy go dwuspadowy dach. Powierzchnia użytkowa domu Raul (dwulokalowy) wynosi 153 m2, z czego na senioratkę przypada 45 m2. W skład senioratki wchodzi salon z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka. Ten lokal posiada także dostęp do własnego tarasu. W skład drugiego lokalu wchodzą: strefa dzienna i toaleta na parterze oraz trzy sypialnie, łazienka i toaleta na poddaszu. Projekt opracowała pracownia architektoniczna Archipelag. Do budowy domu potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 22,20 x 16,50 m.
Gdzie znajdziesz dobre projekty domów z senioratką?
Na stronie internetowej firmy New-House znajdziesz obszerny katalog liczący kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów. To wynik współpracy, jaką nasza firma prowadzi z wieloma znanymi pracowniami architektonicznymi. Jako doświadczona i wykwalifikowana firma budowlana proponujemy kompleksową realizację tych projektów w technologii murowanej na terenie całego kraju. W naszym katalogu znajdziesz również funkcjonalne projekty domów z senioratką, czyli domy dwulokalowe, w których jeden z lokali jest przystosowany do potrzeb seniorów. Dostępne na stronie filtry pozwolą szybko wyselekcjonować najbardziej trafne projekty.