Inwestor planujący budowę obiektu biurowego lub obiektu usługowego może zdecydować się na zakup gotowego projektu przygotowanego przez jedną z wielu pracowni architektonicznych. Katalog gotowych projektów jest ogólnodostępny i pozwala każdemu inwestorowi praktycznie od ręki pozyskać gotowe projekty budynków biurowych i budynków usługowych. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się gotowy projekt, a także, jakie są jego mocne i słabe strony.
Gotowy projekt budynków usługowych – co to jest?
Na wstępie warto powiedzieć kilka słów o tym, czym właściwie są gotowe projekty budynków biurowych i budynków usługowych. Są to opracowania tworzone zazwyczaj przez pracownie architektoniczne oraz studia projektowe. Opracowanie zawiera rzuty wszystkich poziomów obiektu, przekroje, schematy, a także obszerną część opisową. Do tego dochodzi charakterystyka energetyczna, która jest niezbędna dla wszystkich nowych budynków. Gotowy projekt zawiera wizualizacje, które pozwalają sprawdzić inwestorowi, jak będzie wyglądał obiekt po zakończeniu budowy, a ponadto obejmuje całą dokumentację, która będzie niezbędna dla wykonawcy.
Gotowe projekty budynków usługowych są ogólnodostępne – można je znaleźć w katalogach pracowni architektonicznych. Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się katalogi internetowe, choć oczywiście dostępne są jeszcze katalogi w formie papierowych czasopism. Obszerną bazę gotowych projektów inwestorzy znajdą także na stronie internetowej firmy budowlanej New House. Po zakupieniu gotowego projektu budynku biurowego należy go oddać w ręce architekta, który zajmie się kompleksową adaptacją i przystosowaniem projektu do specyfiki działki.
Jakie zalety posiadają gotowe projekty budynków biurowych?
Ważnym atutem jest bez wątpienia to, że gotowe projekty budynków usługowych są dostępne od ręki. Wystarczy wybrać interesujący projekt, sprawdzić, czy jest on zgodny z uwarunkowaniami lokalnymi i specyfiką działki, a następnie zrealizować zakup. Dokumentacja projektowa zostanie dostarczona inwestorowi w przeciągu kilku dni roboczych. Teraz można będzie oddać projekt w ręce architekta, który zajmie się adaptacją. W odróżnieniu od projektu indywidualnego, rozwiązanie z gotowym projektem pozwala skrócić czas przygotowań potrzebnych do rozpoczęcia budowy.
Kolejną kwestią jest cena – gotowe projekty budynków biurowych przeważnie okazują się znacznie tańsze w porównaniu z projektem indywidualnym. Pracownie architektoniczne mogą pochwalić się bardzo obszernym i rozbudowanym katalogiem, co znacznie zwiększa szanse znalezienia projektu w pełni dostosowanego do indywidualnych potrzeb. W skład dokumentacji często wchodzą różne dodatki – katalogi, dziennik budowy, tabliczka informacyjna – takie gratisy mogą okazać się bardzo pomocne dla inwestora w kontekście sprawniejszych przygotowań do rozpoczęcia budowy.