Inwestor planujący budowę obiektu biurowego lub obiektu usługowego może zdecydować się na zakup gotowego projektu przygotowanego przez jedną z wielu pracowni architektonicznych. Katalog gotowych projektów jest ogólnodostępny i pozwala każdemu inwestorowi praktycznie od ręki pozyskać gotowe projekty budynków biurowych i budynków usługowych. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się gotowy projekt, a także, jakie są jego mocne i słabe strony.
Gotowy projekt budynków usługowych – co to jest?
Na wstępie warto powiedzieć kilka słów o tym, czym właściwie są gotowe projekty budynków biurowych i budynków usługowych. Są to opracowania tworzone zazwyczaj przez pracownie architektoniczne oraz studia projektowe. Opracowanie zawiera rzuty wszystkich poziomów obiektu, przekroje, schematy, a także obszerną część opisową. Do tego dochodzi charakterystyka energetyczna, która jest niezbędna dla wszystkich nowych budynków. Gotowy projekt zawiera wizualizacje, które pozwalają sprawdzić inwestorowi, jak będzie wyglądał obiekt po zakończeniu budowy, a ponadto obejmuje całą dokumentację, która będzie niezbędna dla wykonawcy.
Gotowe projekty budynków usługowych są ogólnodostępne – można je znaleźć w katalogach pracowni architektonicznych. Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się katalogi internetowe, choć oczywiście dostępne są jeszcze katalogi w formie papierowych czasopism. Obszerną bazę gotowych projektów inwestorzy znajdą także na stronie internetowej firmy budowlanej New House. Po zakupieniu gotowego projektu budynku biurowego należy go oddać w ręce architekta, który zajmie się kompleksową adaptacją i przystosowaniem projektu do specyfiki działki.
Jakie zalety posiadają gotowe projekty budynków biurowych?
Ważnym atutem jest bez wątpienia to, że gotowe projekty budynków usługowych są dostępne od ręki. Wystarczy wybrać interesujący projekt, sprawdzić, czy jest on zgodny z uwarunkowaniami lokalnymi i specyfiką działki, a następnie zrealizować zakup. Dokumentacja projektowa zostanie dostarczona inwestorowi w przeciągu kilku dni roboczych. Teraz można będzie oddać projekt w ręce architekta, który zajmie się adaptacją. W odróżnieniu od projektu indywidualnego, rozwiązanie z gotowym projektem pozwala skrócić czas przygotowań potrzebnych do rozpoczęcia budowy.
Kolejną kwestią jest cena – gotowe projekty budynków biurowych przeważnie okazują się znacznie tańsze w porównaniu z projektem indywidualnym. Pracownie architektoniczne mogą pochwalić się bardzo obszernym i rozbudowanym katalogiem, co znacznie zwiększa szanse znalezienia projektu w pełni dostosowanego do indywidualnych potrzeb. W skład dokumentacji często wchodzą różne dodatki – katalogi, dziennik budowy, tabliczka informacyjna – takie gratisy mogą okazać się bardzo pomocne dla inwestora w kontekście sprawniejszych przygotowań do rozpoczęcia budowy.
Jakie są słabe strony wyboru gotowych projektów?
Wybierając gotowe projekty budynków biurowych i usługowych trzeba oczywiście zaakceptować pewne ograniczenia. Nie zawsze uda nam się znaleźć projekt, który byłby w pełni dostosowany do naszych potrzeb. Pewne zmiany będzie można wprowadzić na etapie adaptacji, ale to wymaga dodatkowych kosztów, o czym jeszcze za chwilę powiemy. Ponadto, inwestor musi się upewnić, że zakupiony projekt będzie można zrealizować na konkretnej działce. Jest to szczególnie istotne w przypadku problematycznych działek, np. o niewielkiej szerokości.
Na czym polega adaptacja gotowego projektu usługowego?
Gotowy projekt domu trzeba dostosować do uwarunkowań lokalnych, które narzuca na inwestora, a właściwie na jego działkę, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Dokumenty te regulują dokładne przeznaczenie działki oraz charakterystyczne parametry obiektu, jaki może być zrealizowany na wybranej działce. Gotowe projekty budynków usługowych i biurowych muszą zatem przejść proces adaptacji, w trakcie którego wykwalifikowany architekt dostosowuje wybrany projekt do tych uwarunkowań. Uwzględniona zostanie także specyfika działki, np. warunki wodno-gruntowe.
Inwestor będzie miał możliwość wprowadzenia zmian w gotowym projekcie. Zazwyczaj w dokumentacji zawarta jest zgoda na wprowadzanie istotnych zmian, dzięki czemu możliwa będzie modyfikacja nawet tych kluczowych parametrów obiektu. Należy jednak pamiętać o tym, że im poważniejsze zmiany inwestor będzie chciał wprowadzić na etapie adaptacji, tym wyższe będzie wynagrodzenie architekta. W przypadku bardzo konkretnych oczekiwań lepszym rozwiązaniem może okazać się projekt indywidualny, który finalnie może okazać się tańszy.
Gdzie można znaleźć gotowe projekty budynków biurowych i budynków usługowych?
Obszerny katalog gotowych projektów biurowych i budynków usługowych możesz znaleźć na stronie internetowej firmy budowlanej New House. Choć nasza firma nie zajmuje się tworzeniem własnych projektów gotowych, to jednak współpracujemy z wieloma cenionymi w branży pracowniami architektonicznymi. Dzięki temu, możemy zaoferować inwestorom gotowe projekty budynków biurowych i budynków usługowych. Dostępne na stronie filtry pozwolą zawęzić zakres wyszukiwania, aby szybciej odnaleźć projekt dostosowany do indywidualnych potrzeb. Nasza firma oferuje inwestorom kompleksową realizację projektów usługowych i biurowych.