Wysokie koszty budowy nowego domu oraz ceny nieruchomości z rynku pierwotnego sprawiają, że spora część inwestorów przegląda domy do remontu. Można je kupić w dużo niższej cenie wraz z działką, na których zostały wybudowane. W praktyce zawsze jest to jednak ryzykowana inwestycja. Na pierwszy rzut oka nie da się bowiem określić, jaki jest dokładny stan techniczny obiektu. Warto jednak wiedzieć, czym charakteryzują się domy wymagające remontu.
W jaki sposób sprawdzić, czy dom wymaga remontu?
Dokładne oględziny domu mogą nam dostarczyć wielu istotnych informacji. Na ich temat bez trudu będziemy mogli określić, czy dom wymaga remontu, a jednocześnie oszacować przewidywany zakres niezbędnych prac. Zawsze można również posiłkować się opinią techniczną wydaną przez inżyniera posiadającego stosowne uprawnienia. Domy do remontu często są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, ale ich wadą jest to, że na pierwszy rzut okna nie zawsze da się dostrzec wszystkie niedoskonałości oraz oznaki, że dom wymaga generalnego remontu. Biorąc natomiast pod uwagę koszty generalnego remontu, inwestor kupujący dom z rynku wtórnego musi być bardzo czujny. Poniżej omawiamy aspekty, na które należy zwrócić uwagę.
Pęknięcia lub zarysowania na elementach konstrukcyjnych
Powodem do niepokoju są wszelkie widoczne pęknięcia i zarysowania widoczne w elementach konstrukcyjnych: ścianach nośnych, stropach, fundamentach, konstrukcji dachu. Gdy takowe występują, wiemy już, że konieczna będzie ekspertyza techniczna. Tyko ona pozwala określić szczegółowy stan techniczny poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Sporządzenie takiej ekspertyzy jest jednak dość kosztowne, a inwestorzy nie chcą się na to decydować, dopóki nie mają pewności, że kupią wybrany dom. Warto jednak przynajmniej skonsultować się z fachowcem, który dokona oględzin i spróbuje określić, czy widoczne mankamenty są poważne, czy też stanowią jedynie wadę wizualną.
Zacieki i ślady pleśni na ścianach i sufitach
Jeśli wewnątrz budynku, w piwnicy lub na dowolnej innej kondygnacji natkniemy się na zacieki, pleśń lub inne symptomy świadczące o nadmiernej wilgoci, możemy przypuszczać, że dom absolutnie wymaga remontu, a ponadto będzie to remont kosztowny. Nadmierna wilgoć może być spowodowana wieloma czynnikami – nieszczelną konstrukcją dachu, niedostateczną ochroną elewacji, źle zaizolowanymi fundamentami. Co gorsza, wilgoć sprawia również, że nieefektywna staje się termoizolacja domu. Konieczne będzie jego docieplenie.
Informacje obecne w dostępnej dokumentacji
Właściciel domu ma obowiązek poinformować nas o wszystkich znanych mu wadach i niedoskonałościach. Nabywcę chroni bowiem prawo rękojmi, a udowodnienie wad ukrytych daje podstawy do domagania się rekompensaty. Należy zerknąć w dostępne dokumenty – najwięcej informacji dostarczyć może projekt architektoniczno-budowlany. Warto zwrócić uwagę, jakie materiały wykorzystano do budowy domu, a także do jego izolacji. Istotną kwestią jest także rok budowy oraz ewentualne remonty, rozbudowy lub inne prace wykonane w przeszłości. Teoretycznie, im starsze domy do remontu, tym większego nakładu prac będą wymagać.
Charakterystyka energetyczna domu
Bardzo kosztowne jest dostosowanie starych domów do współczesnych norm. Ocieplenie budynku, wymiana okien i drzwi, wymiana starej instalacji grzewczej – wszystkie prace związane z termomodernizacją domu mogą pochłonąć nawet ponad 100 tys. zł. Dlatego przed zakupem domu do remontu należy zwrócić uwagę na jego charakterystykę energetyczną. Wielu cennych informacji może dostarczyć badanie termowizyjne, które wskazuje miejsca, w których występują mostki termiczne. Nieco droższy jest obszerny audyt energetyczny, który pozwala określić szczegółową charakterystykę energetyczną oraz oszacować koszty prac, potrzebnych do dostosowania budynku do współczesnych norm i standardów.
Instalacje wewnątrz budynku
W starych domach do remontu często konieczna okazuje się wymiana instalacji elektrycznej oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, gdy kupujemy stary, kilkudziesięcioletni dom, w których te instalacje nigdy nie były remontowane. Stare instalacje nie tylko obniżają funkcjonalność budynku, ale również stanowią realne zagrożenie dla domowników. Warto zatem z właścicielem domu porozmawiać na ten temat i dowiedzieć się, jakie instalacje zastosowano w domu oraz czy kiedykolwiek były one wymieniane.
Domy do remontu – jak można oszacować koszty niezbędnych prac?
Oglądając domy do remontu często warto posiłkować się opinią kogoś, kto ma nieco szerszą wiedzę i nawet na podstawie samych obserwacji jest w stanie wyciągnąć kilka istotnych wniosków. Można poprosić inżyniera z odpowiednimi uprawnianiami o opinię techniczną. Ocenia ona stan techniczny budynku na podstawie samych obserwacji. Bardziej dokładna jest ekspertyza poparta badaniami, ale niestety jest to dość spory wydatek, zwłaszcza, gdy ostatnie nie kupimy wybranego domu. Jednak na podstawie samej opinii możemy już dowiedzieć się więcej na temat tego, w jakim stanie znajdują się domy do remontu i jaki budżet będzie potrzebny, aby doprowadzić je do odpowiedniego stanu.