Co wpływa na koszt budowy domu?
Spis treści:
Budowa domu to poważna i wieloetapowa inwestycja. Wyróżnimy w niej mnóstwo czynników, które mogą mieć wpływ na ostateczny koszt inwestycji. Niektóre decyzje wpływają na koszty w większym stopniu inne w mniejszym, ale w ostatecznym rozrachunku widełki cenowe dla identycznego domu mogą zamykać się w przedziale kilkuset tysięcy złotych. W tym artykule powiemy o najważniejszych czynnikach, które wpływają na koszt budowy domu.
Rodzaj domu i konstrukcja dachu
Na wstępie warto zacząć od kluczowych parametrów technicznych. Wyróżniamy trzy rodzaje domów: parterowy, z poddaszem użytkowym i piętrowy. Najtańsze w budowie są domy parterowe lub z poddaszem usytuowane na planie prostokąta i zwieńczone dwuspadowym dachem. Wyraźnie droższe są natomiast dachy czterospadowe i stropodachy. Na koszt budowy domu wpływa kubatura, powierzchnia obiektu, rodzaj dachu, ale również szereg innych elementów. Każdy dodatkowy element architektoniczny, np. ryzalit, wykusz, balkon czy lukarna oznacza nieco wyższy koszt budowy. Duże znaczenie ma zastosowany rodzaj fundamentów, a także rodzaj stropu. To właśnie kluczowe rozwiązania konstrukcyjne znacząco wpływają na różnice w kosztach budowy.
Materiały budowlane wykorzystane przy budowie
Kolejną bardzo ważną kwestią są wykorzystane materiały budowlane. W technologii murowanej do wzniesienia ścian można wykorzystać m.in.: beton, ceramikę, keramzytobeton, silikaty wapienno-piaskowe. Ceny różnych materiałów mogą zmieniać się w zależności od sytuacji na rynku, co oznacza, że także koszt budowy domu jest dość zmienny. Kolejnym czynnikiem różnicującym jest pokrycie dachowe. Tutaj do wyboru inwestorzy mają: dachówki ceramiczne i betonowe, blachodachówki, blachę, papy termozgrzewalne, gonty bitumiczne. Z innych materiałów mogą być wykonane także fundamenty i stropy. Tutaj bardzo istotną kwestią jest również to, czy zostaną one wykonane z prefabrykatów, czy też będzie to konstrukcja monolityczna. Coraz bardziej cenione są właśnie prefabrykaty, które często pozwalają obniżyć koszty budowy domu.
Rozwiązania związane z charakterystyką energetyczną
Jednym z najważniejszych czynników determinujących koszt budowy domu są poszczególne rozwiązania związane z charakterystyką energetyczną. Chodzi tu przede wszystkim o materiały termoizolacyjne, wentylację, system grzewczy, jak również jakość okien i drzwi zewnętrznych. Większa energooszczędność domu wymaga większych nakładów finansowych, ale z drugiej strony jest to także gwarancja niższych kosztów eksploatacyjnych w przyszłości, co oznacza dobrą inwestycję w przyszłość. Koszt budowy domu energooszczędnego może być nawet 80 – 120 tys. złotych droższy od tradycyjnego domu zgodnego ze standardami WT 2012. Dodatkowe 50 – 100 tys. złotych trzeba doliczyć, jeśli wybrany projekt ma spełniać warunki dla domu pasywnego.
Sposób realizacji projektu budowlanego
Budowa domu może być realizowana w systemie gospodarczym lub zleconym. System gospodarczy oznacza korzystanie z usług wielu podwykonawców oraz możliwość wykonania niektórych prac samodzielnie. Inwestor ma wówczas na głowie więcej obowiązków, ale teoretycznie może wybudować dom taniej. W praktyce jednak występuje duże ryzyko błędów i opóźnień, które ostatecznie mogą podnieść koszty budowy domu. W metodzie zleconej inwestor korzysta z usług generalnego wykonawcy, który wykonuje wszystkie prace. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej o wszystkich etapach budowy oraz o tym, jak wygląda kompleksowa budowa domu z firmą New House. W teorii, budowa domu w systemie zleconym jest droższa, ale w praktyce często oznacza mniej obowiązków, większą wygodę i krótszy czas realizacji.
Uwarunkowania lokalne
Także uwarunkowania lokalne mają wpływ na to, że koszt budowy tego samego domu może być zupełnie inny. Na działce o korzystnych warunkach wodno-gruntowych koszt inwestycji będzie wyraźnie niższy w porównaniu z działką o trudnych warunkach wodno-gruntowych, gdzie trzeba stosować bardziej skomplikowane i droższe rozwiązania konstrukcyjne. Do tego niewątpliwie dochodzi także sama lokalizacja. Wystarczy spojrzeć na stawki firm budowlanych i fachowców w różnych województwach. Dla przykładu, ocieplenie budynku w województwie śląskim czy pomorskim można wykonać od ok. 68 – 70 zł za m2, podczas gdy dla województwa warmińsko mazurskiego, opolskiego czy mazowieckiego ceny zaczynają się od 80 zł za m2. Dlatego też, analizując koszty budowy domu przypisane do projektu zawsze należy pamiętać o różnicach w zależności od lokalizacji.
W jaki sposób można sprawdzić koszt budowy domu?
No dobrze, wiemy już, że koszt budowy domu determinuje wiele istotnych czynników. Ale czy istnieje możliwość sprawdzenia kosztów inwestycji jeszcze przed zakupem projektu domu? W końcu wielu inwestorów chciałoby wcześniej wiedzieć, czy w ogóle stać ich na budowę takiego domu. Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów domów z wyceną. Wycena jest obliczana na postawie zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych z uwzględnieniem uśrednionych cen. Jeszcze dokładniejszym narzędziem jest kalkulator budowy domu dostępny na naszej stronie. Zawsze należy jednak doliczać przynajmniej 5-10% marginesu, jako iż koszty budowy domu może być zależny np. od warunków wodno-gruntowych.