Koszt budowy domu w 2023 roku

Dobrą informacją jest to, że wzrost cen wyraźnie zahamował. Niektóre materiały budowlane nawet potaniały, ale to efekt rekordowych wzrostów w 2022 roku. Sytuacja geopolityczna wciąż jest trudna, ale mimo to obserwujemy spadek ceny ropy w odniesieniu rok ro roku. Niższa cena ropy automatycznie przełoży się na wszystkie inne branże, w tym również branżę budowlaną. Eksperci w większości są zgodni – ceny materiałów w 2023 roku nie wrócą do poprzednich poziomów, ale też nie powinny wyraźnie rosnąć. Dalsze różnice cen powinny być niewielkie, co oznacza, że koszty budowy domu w 2023 roku w dużej mierze może być zbliżony do tego sprzed roku.
Nadzieją na spadek cen może być niższe zainteresowanie. Trudności z uzyskaniem kredytów znacznie ograniczyły liczbę inwestorów planujących budowę domu, co może wymusić nieznaczną obniżkę cen na firmach budowlanych. Jesteśmy jednak dopiero u progu 2023 roku, a bardzo niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że bardzo ciężko jest przewidzieć to, co wydarzy się chociażby wiosną, kiedy to ponownie rozpocznie się sezon budowlany. Wiele jednak wskazuje na to, że w 2023 roku możemy obserwować nieznaczny spadek wartości gruntów.
Większość ekspertów w dziedzinie branży budowlanej przewiduje nieznaczny wzrost cen materiałów budowlanych przy jednoczesnym ustabilizowaniu lub niewielkich zmianach kosztów robocizny. Nieznacznie mogą się natomiast obniżyć wartości działek budowlanych. Reasumując, koszt budowy domu w 2023 roku prawdopodobnie będzie zbliżony do roku 2022, o ile oczywiście nie wystąpią nowe, niespodziewane czynniki, które ponownie mogłyby zatrząść rynkiem. W ostatnich trzech latach tego typu czynników niestety nie brakowało. Kształtowanie się cen w różnych branżach, w tym w branży budowlanej jest uzależnione od dalszego rozwoju sytuacji na Ukrainie.
Koszty budowy domu zależą od wielu złożonych czynników, a jednym z głównych jest rodzaj konstrukcji. Możemy wyróżnić domy parterowe, domy z poddaszem użytkowym, a także domy piętrowe. Poniżej porównujemy koszty budowy domu w 2023 roku dla poszczególnych typów domów o powierzchni użytkowej w przedziale 100 – 150 m2:
Są to oczywiście szacunkowe kwoty odnoszące się do popularnych projektów domów chętnie wybieranych przez inwestorów. Na koszt budowy domu w 2023 roku wpływa jednak znacznie więcej czynników, w tym chociażby lokalizacja i specyfika działki, na której planuje się budowę domu.
Wiele wskazuje na to, że rok 2023 nie przyniesie tak dużych podwyżek, jak miało to miejsce w roku 2022. Ceny dla popularnych domów jednorodzinnych będą zatem zbliżone lub nieznacznie większe. Wydaje się, że osoba przygotowująca się do budowy domu o powierzchni 100m2 musi przygotować przynajmniej 400,000 zł, uwzględniając w tym poboczne koszty związane z budową. Wysokie stopy procentowe skutecznie odstraszają jednak wielu nowych inwestorów, co z kolei może oznaczać nieco niższe koszty samej robocizny, a także niższe ceny działek budowlanych. Już pod koniec 2022 roku można było zaobserwować pewien spadek cen. A zatem, choć sytuacja na rynku budowlanym wciąż nie jest kolorowa, rok 2023 nie powinien być aż tak ekstremalny, jak rok 2022.