Prawidłowo wykonana instalacja odgromowa zabezpiecza dom na wypadek pożaru lub uszkodzenia sieci elektrycznej wraz z podłączonymi do niej urządzeniami w momencie uderzenia pioruna. Co ciekawe, nie każdy dom jednorodzinny musi być wyposażony w tego typu instalację. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, w jakich sytuacjach instalacja odgromowa jest obowiązkowa, ale podajemy również powody, dla których zawsze warto pomyśleć o tej instalacji.
W jakim celu wykonuje się instalację odgromową?
Poważnym zagrożeniem dla naszego domu może być uderzenie pioruna. Gdy uderzy on w budynek, zachodzi ryzyko pożaru, a także uszkodzenia sieci elektrycznej wraz z podłączonymi do niej urządzeniami. Aby tego uniknąć stosuje się instalację odgromową, czyli po prostu piorunochron. Zadaniem takiej instalacji jest ściągnięcie pioruna w sposób kontrolowany i przekazanie prądu do gruntu, gdzie zostanie on rozprowadzony bez szkody dla budynku i otoczenia.
Biorąc pod uwagę, jak poważne szkody może wyrządzić uderzenie pioruna, instalacja odgromowa jest zalecana we wszystkich domach jednorodzinnych, choć obowiązujące przepisy nie nakładają tego obowiązku na wszystkich właścicieli domów. Tylko w niektórych sytuacjach właściciel będzie prawnie zobligowany do zamontowania na swoim domu tego typu instalacji.
Kiedy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?
W przypadku nowych budynków konieczne jest dokonanie obliczeń i wskazanie wskaźnika zagrożenia piorunowego. W tym celu bierze się pod uwagę wiele czynników, z których najważniejsze to: lokalizacja budynku względem sąsiednich zabudowań, ukształtowanie terenu, wysokość budynku i rodzaj pokrycia dachowego, czy też częstotliwość wyładowań atmosferycznych w danej strefie. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, budynek należy wyposażyć w instalację odgromową jeśli jest on wyszczególniony w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej. Analizy ryzyka dokonuje się na podstawie normy PN-EN 62305.
Istnieją także prostsze i klarowniejsze sytuacje, w których instalacja odgromowa okazuje się obowiązkowa. Chodzi tu o budynki o powierzchni przekraczającej 500 m2 lub o wysokości powyżej 15 metrów. Instalacja odgromowa jest także niezbędna w przypadku domów zbudowanych z łatwopalnych materiałów, np. drewna. To oznacza, że do obowiązku montażu piorunochronu automatycznie kwalifikują się domy budowane w technologii szkieletowej. Kwestię montażu instalacji odgromowej warto przedyskutować z architektem jeszcze na etapie prac projektowych.