Dach płaski w domach jednorodzinnych jeszcze kilkanaście lat temu budził spore obawy ze strony inwestorów. Częstym problemem było niedostatecznie odprowadzanie wód opadowych, co kończyło się zawilgoceniem konstrukcji. Współczesne budownictwo oferuje jednak nowoczesne systemy odwadniania dachu płaskiego, dzięki czemu, nawet dachy o minimalny kącie nachylenia można skutecznie zabezpieczyć przed zalegającymi opadami atmosferycznymi.
Rodzaje systemów odwodnienia dachów płaskich
Zacznijmy od krótkiego omówienia dostępnych rodzajów odwodnienia stosowanego w przypadku płaskich dachów. Pierwszy podział zakłada odwodnienie wewnętrzne oraz odwodnienie zewnętrzne. Ten pierwszy rodzaj odwodnienia jest oparty na wpustach, z pomocą których woda ścieka do rury spustowej umieszczonej wewnątrz obiektu. Ta odprowadza wodę do kanalizacji deszczowej lub na zewnątrz budynku. Systemy wewnętrzne stosuje się w przypadku stropodachów dwudzielnych, a także w przypadku dachów płaskich z bardzo niewielkim kątem nachylenia. W przypadku dachów płaskich z kilkustopniowym nachyleniem stosuje się natomiast sprawdzone odwodnienie zewnętrzne, w którym woda spływa po połaci lub połaciach dachu trafiając do systemu orynnowania.
Ponadto, systemy odwodnienia dachu płaskiego dzielą się na grawitacyjne i podciśnieniowe. W przypadku systemów grawitacyjnych woda przepływa przez instalację wyłącznie za sprawą utworzonych spadków i pionów. Natomiast w przypadku systemów podciśnieniowych, wpusty są wykonane w taki sposób, aby wymusić podciśnienie, dzięki czemu woda jest zasysana do systemu odwodnienia. Aby zadziałał efekt zasysania, woda musi całkowicie wypełnić rurociąg. System ten sprawdza się zatem przy większych opadach deszczu, a jego zaletą jest również to, że posiada on samoistny system czyszczenia rurociągu z zalegających zanieczyszczeń.
W jaki sposób dobiera się system odwodnienia dachu płaskiego?
Ta odpowiedzialna decyzja należy do architekta przygotowującego projekt indywidualny lub adaptującego projekt gotowy. Przy wyborze odpowiedniego systemu odwodnienia dachu płaskiego trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, a mianowicie: kąt nachylenia dachu, jego powierzchnię, specyfikę całego budynku. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się zewnętrzny system odwodnienia grawitacyjnego, aczkolwiek w przypadku większych rezydencji zaleca się system podciśnieniowy. Duże znaczenie w kontekście systemu odwadniania ma wybór odpowiednich rur zapewniających wysoką wydajność obliczaną w litrach na sekundę.