Akademia Budowlana

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki? Czy to w ogóle możliwe?

Spis treści:

Ustalenie faktycznego właściciela działki budowlanej jest istotne dla inwestorów, którzy chcą nabyć działkę bez przykrych niespodzianek, takich jak np. współwłaściciel, który nic nie wie o zawartej transakcji. Ustalenie danych jest przydatne także wtedy, gdy chcemy dowiedzieć się czegoś o interesującej nas działce, która nie jest wystawiona na sprzedaż. No dobrze, ale jak sprawdzić dane właściciela działki? Czy w ogóle istnieje taka możliwość?

 

Czy można sprawdzić, kto jest właścicielem działki budowlanej?

 

Dane osobowe są chronione przez RODO, czyli przepisy o ochronie danych osobowych. To naturalne, że takie dane mają charakter poufny. Wyobraź sobie, że każdy mógłby sprawdzić, że to właśnie Ty jesteś właścicielem wybranej działki. Czy byłaby to sytuacja komfortowa? Raczej nie. Dlatego też, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wgląd w dane właściciela działki mogą uzyskać jedynie osoby posiadające interes prawny. Jest to interes znajdujący podstawę w przepisach prawa materialnego i mający potwierdzenie w stanie faktycznym. Do grona takich osób możemy zaliczyć np. osoby biorące udział w postępowaniu spadkowym lub wierzycieli.

 

Osoba zainteresowana zakupem działki nie ma interesu prawnego. Jest to interes faktyczny. Takie osoby muszą liczyć na odrobinę szczęścia, a także na uczciwość osoby sprzedającej daną działkę. Przy braku interesu prawnego nie istnieją bowiem legalne sposoby na pozyskanie informacji na temat tego, do kogo należy wybrana działka. W tym artykule omówimy jednak sytuacje, w których inwestor dysponuje informacjami, które umożliwiają dotarcie do danych właściciela. W artykule na temat działek znajdziesz natomiast więcej informacji na temat tego, jakimi kryteriami i czynnikami powinien kierować się inwestor przymierzający się do zakupu działki pod budowę domu.

 

Działka na sprzedaż – gdzie można czerpać informacje na jej temat?

 

Jeśli działka jest wystawiona na sprzedaż, wszelkich informacji na temat tej działki powinien nam dostarczyć jej aktualny właściciel, biuro nieruchomości wystawiające ogłoszenie lub pełnomocnik właściciela. Zweryfikowanie faktycznego właściciela działki w tym przypadku jest stosunkowo proste. Prosimy o wgląd w księgi wieczyste. W obecności właściciela lub jego pełnomocnika, po uzyskaniu zgody możemy zapoznać się z informacjami dostępnymi w księdze wieczystej. Można tu znaleźć informacje na temat faktycznego właściciela, ewentualnych współwłaścicieli, a także zweryfikować status prawny, hipotekę czy też ewentualne służebności gruntu.

 

Inwestor nie ma jednak możliwości sprawdzenia ksiąg wieczystych bez zgody właściciela działki. Można uzyskać numer ksiąg oraz podstawowe informacje w niej zawarte, ale wgląd w dane właściciela oraz inne szczegółowe informacje ma jedynie osoba posiadająca interes prawny, właściciel lub jego pełnomocnik. Jeśli jednak właściciel utrudnia lub odmawia nam wglądu w księgi wieczyste, mamy podstawę do tego, aby zrezygnować z tej działki. Najwyraźniej istnieją konkretne powody, dla których właściciel nie chce ujawnić informacji dostępnych w księdze.

 

Jak weryfikować działki niewystawione na sprzedaż?

 

No dobrze, załóżmy jednak, że inwestor chce sprawdzić działkę, która nie jest dostępna na sprzedaż. Istnieją jednak sytuacje, w których aktualny właściciel zechce sprzedać nieruchomość po usłyszeniu dostatecznie atrakcyjnej oferty. Jednak wcześniej do takiego właściciela trzeba jakoś dotrzeć. Okazuje się, że największe szanse często mamy u sąsiadów, którzy być może zechcą się podzielić swoją wiedzą i dać namiary na właściciela danej nieruchomości.

 

Dane na temat działki można sprawdzić także w ewidencji gruntów, którą oferuje nam serwis internetowy Geoportal. Znajdują się tutaj informacje związane chociażby z numerem ewidencyjnym działki oraz jej przeznaczaniem. Niestety w ten sposób nie da się dotrzeć do właściciela działki. Czasami istnieją jednak sytuacje, w których znając numer ewidencyjny działki można trafić na właściciela przez Internet. Być może wystawił on ofertę w przeszłości i uda się dotrzeć do archiwalnej strony.

 

Sprawdzamy dane właściciela działki – dostępne możliwości

 

Osoby posiadające interes prawny mają kilka sposobów na to, aby sprawdzić, kto jest właścicielem działki. Pierwsza możliwość to uzyskanie wypisu z rejestru gruntów we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Takie dane posiada Wydział Geodezji i Kartografii. Wystarczy złożyć wniosek z załącznikiem potwierdzającym interes prawny, a także uiścić opłatę skarbową. Uzyskany wypis zawierać będzie m.in. dane właściciela, a także oznaczenie ksiąg wieczystych.

 

Znając numer ewidencyjny działki można skorzystać z elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych dostępnego na stronie: eks.ms.gov.pl. W ten sposób można pozyskać najważniejsze informacje na temat statusu prawnego działki. Niestety, takie informacje jak dane właściciela można uzyskać tylko wtedy, gdy posiada się interes prawny. W innym razie jesteśmy w zasadzie bezradni, a jedyną możliwością pozostaje wypytanie sąsiadów, którzy być może zechcą nam udzielić informacji, które pomogłyby w skontaktowaniu się z właścicielem działki.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.