Domy w stylu tradycyjnym odznaczają się ponadczasową estetyką, dzięki czemu doskonale wpisują się w każdy krajobraz. Są także bardzo funkcjonalne i nastawione na zapewnienie wysokiego komfortu domownikom. Domy tradycyjne to bardzo różnorodna i obszerna grupa projektów, które bazują przede wszystkim na klasycznych stylach architektonicznych. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy domów zachowanych w stylu tradycyjnym.
Dom tradycyjny – czyli jaki?
Domy w stylu tradycyjnym nie posiadają jednej, ścisłej definicji. W gruncie rzeczy mowa tu o wszystkich domach, które bazują na klasycznej stylistyce. Domem tradycyjnym może być zatem zarówno typowy dom wiejski w stylu rustykalnym, jak również klasycystyczny dworek.
Jednak wiele osób ma pewne wyobrażenia na temat domu tradycyjnego. W tych wyobrażeniach przeważne pojawia się dom parterowy lub z poddaszem użytkowym na planie prostokąta, zwieńczony dwuspadowym dachem z okapem wysuniętym po za obrys budynku.
To najprostsza konstrukcja domu, jaką można sobie wyobrazić. A, że piękno często tkwi w prostocie, domy tradycyjne są ponadczasowe.
Charakterystyczne elementy dla tradycyjnych domów
Skoro domy w stylu tradycyjnym bazują na klasycystycznych stylach architektonicznych, możemy spodziewać się bardzo popularnych elementów, takich jak: lukarny, wykusze, wole oczy, ryzality, podcienie wejściowe podtrzymywane przez kolumny, frontony, ryzality.
Wiele domów zachowanych w stylu tradycyjnym posiada także okna ze szprosami, czyli listwami przecinającymi powierzchnię okna na mniejsze części. Dawniej stabilizowały one okno, podczas gdy dziś często pełnią funkcję ozdobną.
Domy w stylu tradycyjnym mogą się pochwalić tarasem ogrodowym, natomiast od strony fontowej często spotkamy się z podcieniem lub zabudowaną werandą, która jest typowa zwłaszcza dla domów rustykalnych.
W tej kategorii projektów dominują przede wszystkim domy parterowe i domy z poddaszem zwieńczone dwuspadowym dachem, ale dostępne są także projekty stawiające na dach czterospadowy.
W stylistykę domów tradycyjnych raczej nie wpisuje się natomiast dach płaski, który jest typowy dla domów nowoczesnych. Do wykończenia elewacji oraz elementów zewnętrznych domu tradycyjnego bardzo często służą materiały, takie jak: kamień, drewno, klinkier, cegła.
Dom tradycyjny od wewnątrz
W domu tradycyjnym spotkamy się z klasycznym rozkładem wnętrz z wyraźnie zaznaczonym podziałem na strefę dzienną i strefę nocną. W domach z poddaszem strefa dzienna + ewentualnie gabinet i pokój gościnny mieszczą się na parterze, podczas gdy sypialnie znajdują się na poddaszu.
W przypadku domów parterowych podział na strefę dzienną i nocną można uzyskać poprzez odpowiednie rozplanowanie ciągów komunikacyjnych, w postaci holu i korytarza.
Współczesne domy w stylu tradycyjnym odznaczają się przestronną i otwartą strefą dzienną, gdzie na jednym planie uplasowane są: salon, jadalnia kuchnia. Obecnie rzadko rozdziela się te pomieszczenia.
Jakie zalety posiadają domy w stylu tradycyjnym?
Domy w stylu tradycyjnym odznaczają się przede wszystkim ponadczasowym wyglądem, a ich parametry przeważnie wpisują się w uwarunkowania lokalne narzucane przez MPZP lub decyzję o warunkach zabudowy. Są to do domy, które doskonale wyglądają zarówno w mieście, na przedmieściach, jak również na wsi.
Zwarta bryła domu tradycyjnego i proste rozwiązania konstrukcyjne pozwalają obniżyć koszty budowy domu, a ponadto korzystnie wpływają na energooszczędność oraz funkcjonalność takiego domu.
Zaletą jest także bardzo rozbudowany katalog domów w stylu tradycyjnym. To bardzo obszerna definicja, w której mieszczą się wszystkie style klasyczne. A zatem, zarówno dom skandynawski, dom wiejski, dom rustykalny, dom góralski czy klasyczny dworek posiadają cechy typowe dla domów w stylu naturalnym.
Dzięki temu, inwestorzy mają znacznie szerszy wybór i mogą z większą łatwością dobrać projekt pod kątem indywidualnych potrzeb oraz posiadanego budżetu. Domy w stylu tradycyjnym bez wątpienia mają klimat, a ich wnętrza tworzą przytulną atmosferę.
Gdzie znajdziesz projekty domów w stylu tradycyjnym?
Jak już mówiliśmy, domy w stylu tradycyjnym to bardzo szeroka objętościowa kategoria, w której można znaleźć bardzo dużo projektów. To oznacza, że inwestorzy mają większą szansę odnaleźć wymarzony dom zgodny z uwarunkowaniami lokalnymi.
Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów liczący kilkanaście tysięcy propozycji. Wśród nich znajdziesz także gotowe projekty domów w stylu tradycyjnym, zarówno domy parterowe, jak również domy z poddaszem użytkowym.
Projekty dostępne na naszej stronie posiadają wycenę, którą można sprawdzić przed zakupem projektu, co znacznie ułatwi dokonanie satysfakcjonującego wyboru.