Metody wzmacniania istniejącego fundamentu
Spis treści:
Rolą fundamentów jest przyjmowanie i przenoszenie obciążeń generowanych przez obiekt budowlany na otaczający fundament grunt. Prawidłowo wykonane fundamenty są podstawą trwałego i stabilnego budynku. Wszelkie błędy na etapie prac budowlanych mogą w przyszłości skutkować poważnymi problemami. Wówczas konieczne okaże się wzmacnianie istniejącego fundamentu. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega wzmacnianie fundamentów.
Na czym polega wzmacnianie fundamentów?
Wzmacnianie fundamentów to roboty budowlane mające na celu poprawienie nośności istniejących fundamentów, a także zapewnienie im należytej ochrony przed wilgocią lub wodą gruntową. Wiąże się to z koniecznością odkrycia fundamentów, a ponadto, prace są wykonywane w ściśle określonej kolejności małymi etapami, tak, aby w żadnej chwili nie naruszona została stateczność budynku. Najczęściej wykorzystywanymi metodami jest podbijanie lub poszerzanie fundamentów. Co ważne, prace te muszą być ściśle nadzorowane, a przed ich przystąpieniem inwestor musi otrzymać stosowne pozwolenie. Biorąc pod uwagę jak istotną rolę pełnią fundamenty, wzmacnianie istniejącego fundamentu jest zadaniem trudnym i wymagającym wykwalifikowanej ekipy.
W jakich sytuacjach potrzebne jest wzmocnienie fundamentów?
Wzmacnianie fundamentów okaże się konieczne w sytuacji, gdy fundamenty nie będą właściwie wywiązywać się ze swojej funkcji, czyli przenoszenia ciężaru obiektu budowlanego na grunt. Problemy mogą być konsekwencją błędów konstrukcyjnych, np. niedostosowaniem fundamentu do panujących warunków wodno-gruntowych. Oto niektóre sytuacje, w których konieczne okaże się wzmacnianie istniejącego fundamentu:
- fundamenty są podmywane przez spływającą wodę, co skutkuje ich osiadaniem,
- nierównomierne osiadanie budynku i pękanie elementów konstrukcyjnych, np. na skutek błędnego posadowienia fundamentów ponad poziomem przemarzania gruntu,
- zawilgocenie fundamentów na skutek oddziaływanie wilgoci i wody gruntowej,
- naturalne procesy starzenia wieloletnich elementów konstrukcyjnych,
- planowana nadbudowa domu wymagająca większej nośności fundamentów,
- planowanie pogłębienia kondygnacji podziemnych, np. wykonanie piwnicy w istniejącym domu,
- planowana budowa sąsiedniego obiektu z poziomem posadowienia poniżej linii istniejących już fundamentów.
Ingerencja w elementy posadowienia budynku jest traktowana jako przebudowa domu. Przystąpienie do wzmacniania istniejących fundamentów wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Najczęściej stosowane metody wzmacniania istniejącego fundamentu
Istnieje kilka technik wzmacniania istniejących fundamentów, a wybór właściwej techniki zależy od natury problemu oraz celu, jaki chce się uzyskać. Znaczenie ma także technologia wykonania istniejącego fundamentu. Oto trzy najczęściej stosowane metody wzmacniania fundamentu:
- Poszerzanie fundamentów – jak sama nazwa wskazuje, technika polega na dobetonowaniu dodatkowych elementów nośnych wzdłuż boków istniejących elementów. Aby dobudowane elementy współpracowały ze starymi, w istniejących fundamentach kotwi się pręty zbrojeniowe, których końce będą zabetonowane we wzmocnieniu.
- Podbicie fundamentów – fundamenty można wzmocnić także od dołu. Tą technikę stosuję się w przypadku liniowych fundamentów, czyli ław. Po odsłonięciu konstrukcji wykonuje się deskowanie, w którym następnie umieszcza się zbrojenie i zalewa betonem. Bardzo istotne jest wykonywanie prac małymi etapami, tak, aby żadnej chwili nie narazić budynku na utratę stateczności.
- Zmiana posadowienia obiektu – istniejące fundamenty bezpośrednie można wzmocnić z pomocą fundamentów pośrednich, które będą przenosić obciążenia na głębsze warstwy gruntu, gdzie jest on bardziej stabilny i nośny. W tym celu najczęściej stosuje się technikę iniekcyjną, która polega na podparciu istniejącego fundamentu wierconymi lub wtłaczanymi palami fundamentowymi.
Wzmocnienie istniejącego fundamentu to dość trudna i złożona procedura, która wymaga doświadczonej ekipy budowlanej. Ponadto, roboty te są objęte ścisłym nadzorem budowlanym. Ewentualne błędy mogłyby bowiem skutkować zawaleniem się całego budynku. Warto nadmienić, że na etapie wzmacniania fundamentów czasami wymienia się także hydroizolację, tak, aby zagwarantować fundamentom lepszą ochronę przed wilgocią i wodą.
W jaki sposób prowadzone jest wzmacnianie fundamentów?
Ten rodzaj robót budowlanych jest kwalifikowany jako przebudowa i wymaga uzyskania pozwolenia. Ponadto, prace należy zgłosić do regionalnego organu nadzoru budowlanego. Wzmacnianie fundamentu wykonuje się małymi fragmentami, tak, aby w danym momencie oddziaływać tylko na niewielką część konstrukcji. W trakcie prac nie wolno naruszać gruntu sąsiadującego. Wykop musi być chroniony przed wodami opadowymi i nadmiarem wilgoci technologicznej. Prace można równolegle prowadzić na kilku odcinkach, ale muszą być one od siebie oddalone. Każdy odcinek ma około metra długości, a prace można równolegle prowadzić na co czwartym odcinku. Należy przy tym zachować odległości opisane w przepisach prawa budowlanego.
Ile kosztuje wzmacnianie istniejącego fundamentu?
Koszt wzmocnienia istniejącego fundamentu zależy od wybranej techniki, kubatury budynku oraz indywidualnej specyfiki obiektu. Przeważnie jest to jednak bardzo kosztowna operacja, a łączny koszt może przekroczyć nawet 1000 zł w przypadku metra bieżącego istniejącego fundamentu. Tym samym, wzmocnienie fundamentów w domu jednorodzinnym może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To ważna informacja dla osób, które zastanawiają się nad zakupem starego domu, w którym zachodzi ryzyko konieczności wzmocnienia fundamentów.