Akademia Budowlana

Gotowe projekty domu – jakie są ich wady oraz zalety?

Spis treści:

Budowa domu zawsze przebiega wedle projektu budowlanego zawierającego szczegółowe informacje o parametrach technicznych, materiałach i rozwiązaniach technologicznych. Istnieją dwa sposoby na pozyskanie takiego projektu. Można zamówić projekt indywidualny u architekta lub zakupić gotowy projekt domu, który następnie przejdzie proces adaptacji. W tym artykule omawiamy zalety i wady gotowych projektów domów.

 

Co to jest gotowy projekt domu?

 

Gotowy projekt domu to opracowanie stworzone przez studio architektoniczne lub architekta posiadającego stosowne uprawnienia. Taki projekt trafia następnie do katalogu, gdzie jest ogólnodostępny. Każdy inwestor może pozyskać taki projekt, a ceny są zróżnicowane, od 2,000 do 10,000 zł. Wiele zależy od powierzchni domu, jego specyfiki, zastosowanych rozwiązań. Gotowe projekt domów o powierzchni do 100m2 zwykle zamykają się w przedziale do 5,000 – 6,000 zł. Gotowy projekt domu to swoista instrukcja, w której zawarte są informacje, jak krok po kroku wybudować dom, który przedstawiano na wizualizacji.

 

Co zawierają gotowe projekty domów?

 

Gotowe projekty domów to dość obszerna dokumentacja, którą inwestor otrzymuje w teczce. Podstawą jest projekt architektoniczny w trzech egzemplarzach (dawniej były to cztery egzemplarze). Projekt obejmuje część opisową oraz część rysunkową. Ta pierwsza zawiera wszelkie informacje o materiałach, technologii, parametrach technicznych. Druga część obejmuje rzuty fundamentów, kondygnacji, dachu, nadproży, wszystkich elewacji, a także przekroje oraz schematy. Gotowe projekty domów obejmują także projekt instalacji wewnętrznych.

 

Do tego dochodzi charakterystyka energetyczna, czyli dokument, który określa zapotrzebowanie energetyczne budynku wybudowanego na podstawie projektu. Jest to stosunkowo nowy wymóg mający związek z coraz bardziej rygorystycznymi normami względem energooszczędności nowych domów. Pracownie architektoniczne zazwyczaj dorzucają także zgodę na wprowadzanie zmian w projekcie podczas adaptacji. Do tego zazwyczaj dochodzą liczne dodatki: katalogi materiałów wykończeniowych, karty produktowe, wzory wniosków, czy też tabliczka informacyjna, która musi być zawieszona na terenie każdego placu budowy.

 

Adaptacja gotowego projektu – obowiązkowy etap przed budową

 

Projekt budowlany musi być w pełni dostosowany do specyfiki działki budowlanej oraz do uwarunkowań lokalnych. Trzeba wziąć pod uwagę warunki zabudowy, warunki wodno-gruntowe, orientację działki względem drogi i stron świata, sąsiednie obiekty budowlane, wysoką roślinność i kilka podobnych czynników. Gotowe projekty domów nie są tworzone z myślą z konkretnych działkach, a zatem nie mogą uwzględniać tego typu informacji.

 

Dlatego też, każdy gotowy projekt domu musi przejść proces adaptacji. W ramach adaptacji projektu dostosowuje się go do uwarunkowań lokalnych oraz specyfiki działki budowlanej. W ten sposób powstaje projekt zagospodarowania terenu, który jest nieodzowną częścią projektu budowlanego. Adaptacja projektu dopuszcza także wprowadzenie zmian zadysponowanych przez inwestora. W ten sposób projekt można dostosować do indywidualnych potrzeb inwestora. Należy jednak pamiętać, że im więcej zmian, tym kosztowniejsza okaże się adaptacja projektu.

 

Jakie zalety posiadają gotowe projekty domów?

 

Wymienianie długiej listy korzyści można zacząć od tego, że do dyspozycji inwestorów pozostaje niezliczona liczba gotowych projektów domów. Tylko w katalogu firmy budowlanej New House można znaleźć kilkanaście tysięcy gotowych projektów. Tak obszerny wybór sprawia, że każdy inwestor może znaleźć projekt dostosowany do swoich potrzeb. Kolejnym plusem jest to, że gotowy projekt można „poprawić”, to znaczy wprowadzić poprawki, które pozwolą uzyskać dom na miarę oczekiwań. Zmiany wprowadza się w trakcie wspomnianej adaptacji projektu.

 

Wybór gotowego projektu pozwala ograniczyć zakres formalności oraz prac związanych z przygotowaniem kompletnej dokumentacji projektowej, dzięki czemu można dużo szybciej sfinalizować wszystkie formalności i rozpocząć budowę domu. Istotnym plusem są także ceny – w zdecydowanej większości przypadków, gotowe projekty domów wraz z adaptacją okażą się rozwiązaniem tańszym, aniżeli projekty indywidualne. Tego typu projekty bazują na powszechnie znanych i często stosowanych rozwiązaniach, dzięki czemu nie sprawiają problemu przy budowie. Jednocześnie można liczyć na spory wybór dodatków do dokumentacji projektowej.

 

Jakie są minusy gotowych projektów?

 

Wiele gotowych projektów domów jest tworzonych z myślą o „standardowych” działkach budowlanych, czyli takich, które nie są problematyczne bądź specyficzne. Jeśli dysponujesz bardzo wąską działką lub występują inne, charakterystyczne utrudnienia, wówczas znalezienie właściwego projektu może być bardzo trudne. Gotowe projekty domów zawsze wymagają adaptacji, a koszty tego procesu są bardzo zróżnicowane. Za część obowiązkową płaci się zwykle 2,000 – 3,000 zł. Jednak każda zmiana wprowadzona przez inwestora to dodatkowe koszty, a im bardziej złożone zmiany, tym wyższy koszt. W ostatecznym rozrachunku. gotowy projekt wraz z adaptacją może okazać się niewiele tańszy lub porównywalny do projektu indywidualnego. Dla niektórych minusem może być także świadomość, że ich dom nie jest jedyny w swoim rodzaju – gotowe projekty domów są dostępne dla każdego.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.