Igłofiltry, nazywane także filtrami igłowymi to instalacja odpowiedzialna za odwadnianie gruntu. Składa się z przewodu rurowego zakończonego filtrem z perforacjami. Igłofiltry znajdują szerokie zastosowanie także w budownictwie mieszkalnym. Mogą mieć charakter instalacji tymczasowej lub służyć jako instalacja stała do konkretnych celów. Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym właściwie są igłofiltry, jakie są ich rodzaje, a także, jakie posiadają zastosowania.
Czym właściwie jest igłofiltr?
Igłofiltry są wykorzystywane jako systemy do odwadniania gruntu. To przewody rurowe wykonane z gumy, tworzywa sztucznego lub metalu, zakończone częścią roboczą, czyli filtrem z perforacją lub szczelinami, które mają na celu odprowadzać wodę z gruntu. Filtry igłowe mogą być instalacją tymczasową, wykorzystywaną do odwodnienia gruntu na czas prowadzenia prac budowlanych, jak również instalacją stałą, np. na polach uprawnych. Na powierzchni gruntu znajduje się kolektor ssący oraz pompa podciśnieniowa. Zazwyczaj instalacja składa się z kilku igłofiltrów rozmieszczonych w strategicznych miejscach obszaru, na którym prowadzone będą prace budowlane. To nic innego, jak punkty ujęć wodnych. Pozyskana woda gruntowa może być wykorzystywana np. do nawadniania powierzchni (pola uprawnego), ale również do celów spożywczych.
Rodzaje igłofiltrów
Filtry igłowe możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Od materiału igłofiltra może zależeć wydajność odprowadzania wody, a zatem wybór określonego rodzaju jest uwarunkowany celem, jaki chce się osiągnąć. Oto najważniejsze rodzaje igłofiltrów:
- PCV – to jeden z prostszych, a zarazem tańszych igłofiltrów. Jego długość mieści się w przedziale 4-6 m, a średnica to ok. 40 – 45 mm. Jest zakończony filtrem syntetycznym traconym. Wydajność tego rodzaju filtra wynosi ok. 1,2 m3 wody na godzinę.
- Polichlorek winylu – specyfika materiału PVC oferuje znacznie szerszy zakres długości. Taki igłofiltr może mieć długość od 1 do 9 metrów. Dostępne średnice to 50 i 90 mm. Stosuje się filtry w postaci perforacji o długości 25 mm i szerokości 0,3 mm. Wydajność zbliżona do filtrów PCV.
- Polietylenowy – to najczęściej stosowane rozwiązanie na polskim rynku. Przeznaczone do pracy z aluminiową instalacją odwodnienia. Ma długość 7 metrów i średnicę 32 lub 60 mm. Jest zakończony filtrem siatkowym. Jego wydajność to ok. 1 m3 wody na godzinę.
- Stalowy – filtry stalowe mają długość 4-6 m i średnicę 32-50 mm. Jest zakończony ostrzem, który ułatwia zagłębianie w grunt. Jest zakończony filtrem wyposażonym w zawór zwrotny. Wydajność metalowych igłofiltrów jest większa od filtrów z tworzywa i może osiągać 1,5 m3 wody na godzinę.
Wyboru filtra igłowego dokonuje się na podstawie warunków wodno-gruntowych, głębokości, na której znajduje się woda gruntowa, którą chcemy odprowadzić, a także na podstawie wydajności, jaką ma posiadać instalacja. Nie bez znaczenia jest również to, czy ma to być instalacja tymczasowa czy stała. W instalacjach stałych częściej stosuje się wytrzymalsze igłofiltry metalowe.