Beton przez wiele lat kojarzył nam się przede wszystkim jako materiał budowlany słynący z wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Jest on nieodzowny w domach murowanych, gdzie stanowi ważną część fundamentów, ścian, stropów, wylewek. Przez wiele lat nie doceniano jednak walorów estetycznych, jakie może w sobie skrywać beton. I to właśnie na walorach estetycznych skupia się przede wszystkim beton architektoniczny, o którym powiemy w tym artykule.
Co to jest beton architektoniczny?
Beton architektoniczny to beton, który produkuje się z myślą o stworzeniu konstrukcji, które nie będą pokryte żadnym innym materiałem. Beton będzie zatem widocznym i w pełni odsłoniętym elementem, a co za tym idzie, musi odznaczać się określonymi walorami estetycznymi. Kluczowe znaczenie ma mieszanka betonu, w której trze ba zastosować odpowiednie kruszywo, jak również dodatkowe substancje chemiczne, które będą miały wpływ na: fakturę betonu, porowatość, a także kolor. Wyeksponowany beton architektoniczny może być idealnie gładki, wręcz połyskujący, ale może mieć również formę porowatą uzyskaną poprzez odpowiednie deskowanie i skład mieszanki.
Co stoi za wysoką popularnością betonu architektonicznego?
W ostatnich latach coraz większą popularnością w budownictwie cieszą się takie style, jak: minimalizm, modernizm, industrializm. Zwłaszcza ten ostatni kojarzy się z przemysłowymi wnętrzami, które nie były w żaden sposób wykańczane, a zatem nieodzowną częścią ich aranżacji były materiały budowlane w pełnej krasie, a zatem cegła, a także beton. Beton architektoniczny jest niezwykle uniwersalny, ponieważ doskonale łączy się z drewnem, metalem, płytkami, kamieniem i wieloma innymi powierzchniami. Chociaż jest bardzo surowy, może sprawić, że wnętrze będzie prezentowało się solidnie, nowocześnie, ale także przytulnie. To kwestia połączenia betonu z innymi materiałami.
To właśnie współczesne style cieszące się coraz większą popularnością w budownictwie oraz w aranżacjach wnętrz decydują o tym, że beton architektoniczny jest tak chętnie wybierany przez inwestorów i znajduje naprawdę szerokie zastosowania zarówno wewnątrz budynków, jak również na zewnątrz. Poza tym, wciąż jest to materiał bardzo solidny, wytrzymały na ściskanie, odporny na czynniki atmosferyczne, a nawet zapewniający dobre właściwości termoizolacyjne. Beton architektoniczny to wciąż tradycyjny beton, tyle tylko, że produkowany z myślą o estetycznym wyglądzie.
Zastosowania betonu architektonicznego wewnątrz domu
Wewnątrz budynków, beton architektoniczny coraz częściej stanowi sposób na wykończenie ścian. Mogą być one pomalowane lub pozostawione w naturalnej, niezmienionej formie. Do wykańczania ścian zwykle wykorzystywany jest beton idealnie gładki. Płyty wykonane z betonu architektonicznego z powodzeniem można zastosować także na podłogach lub jako zabudowę dowolnych elementów – kominka, wyspy kuchennej, barku. Z betonu architektonicznego o większej odporności na wilgoć można stworzyć blaty kuchenne oraz blaty łazienkowe.
Wykorzystując beton architektoniczny do aranżacji wnętrz trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Materiał ten charakteryzuje się jednak surowym wyglądem, a jego nadmiar we wnętrzu sprawi, że także pomieszczenie stanie się surowe, nieprzystępne i mało przytulne. Dlatego beton musi być umiejętnie łączony z innymi materiałami. Tutaj dużym plusem jest jego uniwersalność, ponieważ do betonu pasuje niemal każdy materiał: drewno, metal, ceramika, szkło, cegła czy kamień.
Zastosowanie betonu architektonicznego na zewnątrz
Beton architektoniczny znajduje także szerokie zastosowanie na zewnątrz, o czym niestety możemy się przekonać w dużych miastach, które zamieniają piękne, zielone rynki w prawdziwą betonozę. To właśnie przykład złego zastosowania betonu architektonicznego. Niemniej jednak z betonu architektonicznego wykonuje się różne elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, słupki ogrodzeniowe. Z takiego betonu coraz częściej wznosi się także ogrodzenia posesji. Płyty z betonu architektonicznego doskonale sprawdzą się do wykończenia elewacji i mogą być stosowane jako warstwa elewacyjna w ścianach trójwarstwowych.
Proces produkcji betonu architektonicznego
Aby uzyskać wysoką estetykę betonu, proces produkcyjny musi przebiegać w ściśle określonych warunkach. Proporcje mieszanki dobiera doświadczony technolog celem uzyskania określonych parametrów technicznych decydujących o zastosowaniu. Do produkcji betonu architektonicznego trzeba wybrać odpowiednie kruszywo, a także dodatkowe substancje chemiczne, w tym barwniki, które będą decydować o kolorze mieszanki. Beton architektoniczny można jednak malować już po stworzeniu docelowej konstrukcji. Bardzo istotne jest także deskowanie – to ono w dużej mierze decyduje o tym, czy beton będzie idealnie gładki czy też porowaty.