Prawidłowe ocieplenie poddasza pozwala zatrzymać naturalną utratę ciepła wynikającą z unoszenia się ciepłego powietrza w kierunku dachu. Szczelna termoizolacja pozwoli zatrzymać to ciepło w domu, co wpłynie korzystnie na efektywność systemu grzewczego. To z kolai pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie. Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jak ocieplić poddasze, warto na pewno uwzględnić podział na nowe domy oraz domy już istniejące.
Czy poddasze powinno być ocieplone?
W przypadku poddasza użytkowego sytuacja jest jasna i klarowna – poddasze musi posiadać odpowiednią warstwę termoizolacyjną, aby zagwarantować domownikom wysoki poziom komfortu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku poddaszy nieużytkowych oraz strychów. O ile dobrze ocieplony został strop oddzielający niższą kondygnację od strychu, o tyle ocieplenie poddasza nie jest konieczne. Warto jednak nadmienić, że także w tej sytuacji dodatkowa termoizolacja na pewno nie zaszkodzi, a w przyszłości może skrócić czas potrzebny do adaptacji poddasza na cele mieszkalne.
Należy pamiętać, że ciepłe powietrze jest wypierane przez powietrze chłodne, które zazwyczaj znajduje się bliżej gruntu. To sprawia, że ciepłe powietrze unosi się i zmierza w kierunku dachu. Brak ocieplenia sprawi, że dom będzie bardziej podatny na wychłodzenie, a utrzymanie odpowiedniej temperatury będzie wymagało zużycia większej ilości energii. W lecie, brak ocieplenia oznacza szybkie nagrzewanie się wnętrz na poddaszu. A zatem – ocieplenie poddasza jest bardzo istotne i pozwala uczynić nasz dom bardziej komfortowym i energooszczędnym.
Czym ocieplić poddasze nowego domu?
W przypadku nowych domów mamy najwięcej możliwości, jako iż ocieplenie poddasza nie wymaga rozbierania zabudowy i kosztownych prac remontowych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wełna mineralna układana w dwóch warstwach – grubszą warstwę stosuje się od strony krokwi, a drugą dostosowuje się do dostępnego miejsca w stelażu. Wełnę łatwo jest wpasować w zakamarki dachu, uzyskując szczelną termoizolację. Ponadto, materiał ten odznacza się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną, co dodatkowo wpływa na komfort domowników.
W ostatnich latach rośnie jednak popularność pianowania poddasza. Polega to na rozprowadzeniu pianki poliuretanowej, która w krótkim czasie zwiększa swoją objętość i tym samym łatwo dociera do najtrudniej dostępnych zakamarków, co praktycznie eliminuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Jest to również technika niezwykle szybka – nawet duże poddasze można bez trudu ocieplić w przeciągu kilku godzin. Jak łatwo się domyślić, pianowanie poddasza ma jedną istotną wadę, a mianowicie, jest dużo droższe od ocieplenia wełną.