Kominek może zaoferować domownikom dodatkowe ciepło oraz niepowtarzalny klimat w długie jesienno-zimowe wieczory. Gdy za oknem wieje wiatr i sypie śnieg, trudniej wyobrazić sobie większą sielankę od rozpalonego kominka, nastrojowej muzyki, gorącej kawy lub herbaty i ulubionej książki w ręce. Kominek jest wskazany także z bardziej pragmatycznych powodów – to doskonałe alternatywne źródło ciepła, które może wspomóc lub chwilowo zastąpić główną instalację.
Dlaczego warto posiadać kominek jako źródło ogrzewania?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kominek nie może stanowić w domu jedynego źródła ciepła. Dom powinien być wyposażony w kocioł na paliwo stałe lub ciekłe, kocioł gazowy, kocioł elektryczny lub pompę ciepła. Kominek jest alternatywnym źródłem ciepła dla głównej instalacji. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku kotłów gazowych, elektrycznych lub pomp ciepła. Bo co możemy zrobić, gdy w trakcie śnieżycy nastąpią przerwy w dostawach gazu lub prądu? Jeśli nie posiadamy alternatywnego źródła ciepła, jesteśmy skazani na grube kurtki i koce.
Kominek może również w stosunkowo niedrogi sposób odciążyć główną instalację grzewczą. Jeśli jest umieszczony w odpowiednim punkcie domu, produkowane przez niego ciepło można rozprowadzić na dużej powierzchni. W rezultacie, główna instalacja pochłania mniejsze ilości energii. Poza tym, kominek oferuje nam niepowtarzalny klimat, który docenimy w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też, zdecydowana większość projektów domów jednorodzinnych zawiera kominek.
Jakie kominki najlepiej sprawdzają się do celów grzewczych?
Kominek jest alternatywnym źródłem ciepła sam w sobie. Palenisko będzie emitować ciepło akumulowane w obudowie kominka. Jeśli jednak ma to być system efektywny, warto postawić na kominki, które zostały zaprojektowane z myślą o celach grzewczych. Możemy tu wskazać dwa najpopularniejsze rozwiązania – pierwsze z nich do kominki DGP wyposażone w instalację dystrybucji gorącego powietrza. Kominek jest tu podłączony do specjalnych rur, które zajmują się dystrybucją ciepła na większej powierzchni domu.
Bardzo popularnym, a zarazem dość kosztownym rozwiązaniem są natomiast kominki wyposażone w płaszcz wodny. Instalacja ta pozwala wykorzystać wyprodukowane ciepło w wodnej instalacji centralnego ogrzewania, a zatem w grzejnikach czy podłogówce. Takie kominki są jednak bardzo kosztowne. Zaletą jest jednak to, że w nieco cieplejsze dni okresu jesiennego i wiosennego, takie kominki mogą całkowicie zastąpić główną instalację grzewczą, oferując spore oszczędności.