Akademia Budowlana

Kominek – alternatywne źródło ogrzewania?

Spis treści:

Kominek może zaoferować domownikom dodatkowe ciepło oraz niepowtarzalny klimat w długie jesienno-zimowe wieczory. Gdy za oknem wieje wiatr i sypie śnieg, trudniej wyobrazić sobie większą sielankę od rozpalonego kominka, nastrojowej muzyki, gorącej kawy lub herbaty i ulubionej książki w ręce. Kominek jest wskazany także z bardziej pragmatycznych powodów – to doskonałe alternatywne źródło ciepła, które może wspomóc lub chwilowo zastąpić główną instalację. 

 

Dlaczego warto posiadać kominek jako źródło ogrzewania?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kominek nie może stanowić w domu jedynego źródła ciepła. Dom powinien być wyposażony w kocioł na paliwo stałe lub ciekłe, kocioł gazowy, kocioł elektryczny lub pompę ciepła. Kominek jest alternatywnym źródłem ciepła dla głównej instalacji. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku kotłów gazowych, elektrycznych lub pomp ciepła. Bo co możemy zrobić, gdy w trakcie śnieżycy nastąpią przerwy w dostawach gazu lub prądu? Jeśli nie posiadamy alternatywnego źródła ciepła, jesteśmy skazani na grube kurtki i koce.

 

Kominek może również w stosunkowo niedrogi sposób odciążyć główną instalację grzewczą. Jeśli jest umieszczony w odpowiednim punkcie domu, produkowane przez niego ciepło można rozprowadzić na dużej powierzchni. W rezultacie, główna instalacja pochłania mniejsze ilości energii. Poza tym, kominek oferuje nam niepowtarzalny klimat, który docenimy w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też, zdecydowana większość projektów domów jednorodzinnych zawiera kominek.

 

Jakie kominki najlepiej sprawdzają się do celów grzewczych?

 

Kominek jest alternatywnym źródłem ciepła sam w sobie. Palenisko będzie emitować ciepło akumulowane w obudowie kominka. Jeśli jednak ma to być system efektywny, warto postawić na kominki, które zostały zaprojektowane z myślą o celach grzewczych. Możemy tu wskazać dwa najpopularniejsze rozwiązania – pierwsze z nich do kominki DGP wyposażone w instalację dystrybucji gorącego powietrza. Kominek jest tu podłączony do specjalnych rur, które zajmują się dystrybucją ciepła na większej powierzchni domu.

 

Bardzo popularnym, a zarazem dość kosztownym rozwiązaniem są natomiast kominki wyposażone w płaszcz wodny. Instalacja ta pozwala wykorzystać wyprodukowane ciepło w wodnej instalacji centralnego ogrzewania, a zatem w grzejnikach czy podłogówce. Takie kominki są jednak bardzo kosztowne. Zaletą jest jednak to, że w nieco cieplejsze dni okresu jesiennego i wiosennego, takie kominki mogą całkowicie zastąpić główną instalację grzewczą, oferując spore oszczędności.

 

Wybór kominka jako alternatywne źródło ogrzewania

 

Tradycyjne kominki są opalane węglem, drewnem lub pelletem, natomiast do wyboru inwestorów są również kominki gazowe. Te drugie niestety nie sprawdzą się jako awaryjne źródło ciepła. W przypadku awarii i przerw w dostawie paliwa lub energii elektrycznej, z pomocą kominka gazowego nie ogrzejemy domu. Dlatego też, w ramach awaryjnego źródła ogrzewania stosuje się tradycyjne kominki opalane paliwem stałym, ewentualnie biokominki opalane paliwem ciekłym. Tylko takie kominki znajdą zastosowanie w przypadku sytuacji awaryjnych. Z kolei kominki gazowe lub elektryczne są alternatywą dla głównej instalacji, ale na pewno nie sprawdzą się jako rozwiązanie zastępcze.

 

Kominek tradycyjny a uchwały antysmogowe

 

Decydując się na zakup i montaż kominka musimy również pamiętać, że w niektórych regionach wprowadzono już zakaz stosowania instalacji opalanych węglem lub drewnem. Ma to związek z ustawą antysmogową. I tak, jako pierwsza definitywny zakaz stosowania takich instalacji wprowadziła Małopolska – w tym regionie w grę wchodzą jedynie kominki gazowe, elektryczne lub biokominki. Na Mazowszu i Dolnym Śląsku kominki muszą spełniać określone normy zgodne z eko projektem. Co więcej, tego typu ograniczenia w nadchodzących latach zostaną wprowadzone w innych częściach kraju, o czym powinni pamiętać inwestorzy aktualnie wybierający kominek.

 

Lokalizacja kominka na etapie projektowania domu

 

Aby kominek wypełniał rolę alternatywnego źródła ciepła, powinien być usytuowany w strategicznym punkcie domu. Najczęściej jest to oczywiście otwarta strefa dzienna, w której znajduje się salon, jadalnia oraz kuchnia. W ten sposób kominek ogrzewa sporą powierzchnię domu. Warto jednak pomyśleć o położeniu kominka w punkcie centralnym, bliżej holu. W tej sytuacji ciepło będzie równomiernie rozprowadzane i obejmie większą powierzchnię domu. O optymalną lokalizację nie musimy się martwić stawiając na kominki DGP oraz z płaszczem wodnym. Te instalacje mogą bowiem dostarczać ciepło do różnych części domu, czy to poprzez system rur wywiewnych, czy też poprzez ogrzaną wodę wykorzystywaną w wodnym ogrzewaniu centralnym.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.