Co to jest wole oko?

Wole oko jest rodzajem lukarny, która pozwala doświetlić wnętrza znajdujące się na poddaszu. To łukowa konstrukcja w dachu, w której umieszcza się pionowe okna. Wykonanie konstrukcji wymaga wycięcia fragmentu więźby dachowej i wstawienia w jej miejsce łukowych profili wykonanych najczęściej z drewna świerkowego lub sosnowego. Dawniej wolne oko pełniło rolę niewielkiego okna odpowiedzialnego za wentylowanie i doświetlanie strychu. Współcześnie jest to element dekoracyjny odpowiedzialny za doświetlanie wnętrz użytkowych na poddaszu. Prawidłowe wykonanie wolego oka jest zadaniem trudnym i wymaga wykwalifikowanego cieśli. W związku z tym, rozwiązanie to jest współcześnie stosowane dość rzadko – znacznie tańszym i prostszym rozwiązaniem są lukarny lub po prostu okna połaciowe umieszczone bezpośrednio w pochyłym dachu.
Wole oko wymaga zaawansowanego projektu architektonicznego. W pierwszej kolejności trzeba ustalić parametry techniczne tej konstrukcji, z czego najważniejszy jest kształt łuku czołowego, a także kąt pomiędzy szczytową krokwią lukarny a krokwiami połaci dachu. W przypadku wolego oka kąt nie może być zbyt duży – zwykle nie przekracza 10-12 st. Wole oko wymaga dostatecznie dużej przestrzeni (przynajmniej metr z obu stron), ponieważ jest to element głównej połaci dachu. Prawidłowe wykonanie wolego oka wymaga wykwalifikowanego cieśli oraz dekarzy.
Profil wolego oka wykonuje się z drewna świerkowego lub sosnowego. Profile te stają się integralną częścią więźby dachowej. Po wykonaniu konstrukcji przybija sią kontrałaty, a na nich mocuje się łaty – taki system obowiązuje w przypadku wolego oka pokrytego dachówka, a z takim właśnie rozwiązaniem spotkamy się najczęściej. Ścianę frontową wolego oka można wykończyć blachą lub tynkiem, w zależności od rodzaju konstrukcji. Wykończenie wolego oka wiąże się z położeniem pokrycia dachowego, wstawieniem okna, a także montażem okapów odpowiedzialnych za odprowadzanie wody. Trzeba przyznać, że wole oko to dość złożona i trudna konstrukcja.
Wole oko pozwala doświetlić wnętrza na poddaszu, a także poprawić ich wentylację. Daje większe możliwości aranżacji wnętrza, oferując nieco więcej przestrzeni. Sprawia także, że wnętrze nabiera charakterystycznego klimatu. Wole oko niewątpliwie ma także spory wpływ na stylistykę dachu, który staje się dużo ciekawszy. Współcześnie to ważny element dekoracyjny stosowany chociażby w domach zachowany w stylu dworkowym. Jak sama nazwa wskazuje, gotowa konstrukcja przypomina otwarte wole oko z źrenicą w postaci okna. Czasami używa się także nazwy bawole oko.
Wole oko to konstrukcja skomplikowana i trudna do wykonania. To sprawia, że jest podatna na błędy konstrukcyjne. Wszelkie nieszczelności i niedociągnięcia mogą oznaczać poważne konsekwencje dla całego budynku. Wole oko może stać się dużym mostkiem termicznym, przez które uciekać będzie wyprodukowane ciepło, co oczywiście skutkuje wyższymi kosztami ogrzewania, ale także klimatyzacji. Nieszczelne wole oko może również prowadzić do zawilgocenia poddasza, co oczywiście sprzyjać będzie rozwojowi pleśni i grzybów wpływających na niekorzystny mikroklimat. Samo wykonanie wolego oka jest również dość kosztownym przedsięwzięciem. Powyższe wady sprawiają, że współcześnie wole oko jest rozwiązaniem spotykanym coraz rzadziej.
Wole oko to rozwiązanie spotykane obecnie w domach zachowanych w stylu dworkowym. I rzeczywiście, dawne klasyczne dworki rzeczywiście bazowały na lukarnach lub wolich okach. Warto jednak pamiętać, że w tamtych czasach nie stosowało się okien dachowych, a lukarny były jedynym sposobem na doświetlenie i wentylację poddasza pod dachem czterospadowym, a to zwykle takie dachy wieńczyły dworki. Wole oczy znajdują stosowanie także w domach w stylu klasycznym. Stosuje się je niemal wyłącznie w domach z poddaszem użytkowym pokrytym czterospadowym dachem. Po to rozwiązanie znacznie rzadziej sięga się w przypadku dachów dwuspadowych. Takie domy posiadają ściany szczytowe, które pozwalają na lepsze doświetlenie poddasza. Tymczasem wole oko jako sama dekoracja dachu jest rozwiązaniem mało opłacalnym.