Wysokie ceny nieruchomości na rynku pierwotnym sprawiają, że wielu inwestorów kieruje wzrok ku rynkowi wtórnemu, zastanawiając się nad zakupem starszego domu. Czy taka inwestycja i wliczony w nią generalny remont jest opłacalnym rozwiązaniem? To oczywiście zależy od wielu złożonych czynników, przede wszystkim od stanu technicznego budynku do remontu. W tym artykule omówimy ważne kwestie związane z remontem starego domu.
Remont starego domu – ile może kosztować?
Remont starego domu to bardzo złożona inwestycja. W przypadku kilkuletnich domów być może wystarczy samo odświeżenie wnętrz, ale w przypadku ponad 20-letnich domów konieczny będzie generalny remont obejmujący także termomodernizację, czyli prace ukierunkowane na poprawienie charakterystyki energetycznej. Konieczna może się okazać także wymiana sieci oraz instalacji w domu. Z kolei w przypadku bardzo starych domów może zachodzić konieczność naprawy fundamentów, a to już prawdziwa rewolucja i bardzo czasochłonna procedura.
Dlatego nie da się dokładnie określić kosztów remontu starego domu, ponieważ wpływa na to bardzo duża liczba czynników. W przypadku domów znajdujących się w dobrym stanie technicznym wystarczą nakłady rzędu do 50 tys. złotych. Natomiast w przypadku starych domów wymagających generalnego remontu koszty będą wyrażane w kwotach sześciocyfrowych. To właśnie finalny koszt decydować będzie o tym, czy remont starego domu okazał się dobrą inwestycją.
Jakie prace obejmuje generalny remont domu?
Zakres prac remontowych może być naprawdę obszerny, a niektóre z nich będą kwalifikować się jako przebudowa domu. W ramach remontu możliwe jest doprowadzenie domu do stanu pierwotnego, z możliwością zastosowania nowocześniejszych materiałów, w tym okien i drzwi, a także ocieplenia domu. Remont starego domu może obejmować następujące prace:
- Naprawa uszkodzonych fundamentów,
- Wzmocnienie ścian zewnętrznych,
- Wymiana dachu oraz pokrycia dachowego,
- Ocieplenie lub docieplenie budynku,
- Wymiana orynnowania i instalacji odgromowej,
- Wymiana okien i drzwi zewnętrznych,
- Malowanie ścian zewnętrznych,
- Wymiana schodów zewnętrznych,
- Wymiana instalacji grzewczej, instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej,
- Wymiana schodów wewnętrznych,
- Wymiana parapetów,
- Wymiana osprzętu elektronicznego,
- Burzenie starych ścian działowych i budowa nowych,
- Adaptacja strychu na poddasze użytkowe,
- Położenie nowych wylewek oraz podłóg,
- Zrywanie starych kafli i położenie nowej glazury,
- Tynkowanie, gładzenie i malowanie ścian oraz sufitów.
Wykonanie wszystkich powyższych prac może wynieść niewiele mniej, niż budowa nowego domu. Dlatego kluczową kwestią wydaje się rozpoznanie stanu technicznego przed podjęciem prac. W ten sposób można oszacować koszty, jakie pochłonie generalny remont starego domu.
Jak przygotować się do remontu starego domu?
Warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy budowlanego, który wykona profesjonalną ekspertyzę techniczną, na podstawie której będzie można oszacować zakres niezbędnych prac, a co za tym idzie, także koszty remontu. Czasami wystarczy sama opinia techniczna, aby dowiedzieć się, że budynek znajduje się w bardzo złym stanie i jego zakup jest naprawdę ryzykowną inwestycją. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z usług doświadczonego architekta.
Z pomocą architekta można sporządzić projekt remontu, obejmujący nowe instalacje i rozwiązania technologiczne. Taki projekt może zawierać pełen kosztorys, na podstawie którego sprawdzimy, czy generalny remont starego domu jest w naszym zasięgu pod kątem dostępnego budżetu. Z architektem warto także omówić kwestie formalne – większość prac remontowych można przeprowadzić bez dodatkowych formalności, ale niektóre prace mogą wymagać zgłoszenia do stosownego organu administracyjnego. Dopiero po sfinalizowaniu formalności można rozpocząć prace remontowe.
Jakie prace należy wykonać w pierwszej kolejności?
Przy generalnym remoncie starego domu należy kierować się podobnymi zasadami, co przy budowie starego domu. A zatem, w pierwszej kolejności stan surowy zamknięty, następnie stan deweloperski, a dopiero na koniec remont i wykańczanie wnętrz. Na pewno warto zdecydować się na ocieplenie lub docieplenie oraz wymianę okien i drzwi, celem poprawienia charakterystyki energetycznej. W wielu przypadkach konieczna jest także wymiana dachu lub przynajmniej samego pokrycia. Innymi słowy, zaczynamy od prac na zewnątrz budynku, a następnie stopniowo przechodzimy do jego wnętrza. Wiele prac związanych z wykończeniem wnętrz można wykonać samodzielnie, co oczywiście pozwoli zredukować koszty związane z generalnym remontem.
Czy remont starego domu może być opłacalną inwestycją?
Jak już mówiliśmy, to zależy od wielu złożonych czynników. Należy określić stan techniczny budynku oraz oszacować koszty, jakie będzie trzeba ponieść w celu stworzenia komfortowego, energooszczędnego i funkcjonalnego domu. Należy wziąć pod uwagę także czynniki zewnętrzne, takie jak chociażby koszty materiałów budowlanych oraz koszty robocizny. Dopiero na podstawie rzetelnego projektu remontu można z dużą dokładnością oszacować finalne koszty remontu.
Czy remont starego domu się opłaca? Jeśli suma kosztów związanych z nabyciem nieruchomości oraz jego remontem okażą się niższe, aniżeli koszty budowy lub zakupu nowego domu, wówczas tak, inwestycja ta okaże się opłacalna i pozwoli w niższej cenie uzyskać wymarzony dom. Jeśli jednak koszty okażą się wyższe, wówczas remont starego domu będzie operacją mało efektywną, chyba, że inwestorowi bardzo zależy na tym, aby posiadać dom w konkretnej okolicy. Mogą za tym przemawiać kwestie sentymentalne, np. odziedziczenie domu rodzinnego.