W domach murowanych istnieje możliwość zastosowania ścian jednowarstwowych, dwuwarstwowych oraz trójwarstwowych. Coraz bardziej rygorystyczne normy związane z charakterystyką energetyczną nowych budynków sprawiają, że ściany jednowarstwowe są stosowane coraz rzadziej w domach mieszkalnych. Standardem są ściany dwuwarstwowe. W tym artykule powiemy natomiast o tym, czym są ściany trójwarstwowe.
Jak wygląda konstrukcja ściany trójwarstwowej?
Ściany trójwarstwowe to jedno z rozwiązań technologicznych, jakie można zastosować przy budowie murowanych domów mieszkalnych. Jak sama nazwa wskazuje, ściana trójwarstwowa posiada trzy warstwy. A mianowicie są to:
- Warstwa nośna – czyli po prostu mur wykonany z pustaków lub bloczków odpowiedzialny za przenoszenie i rozkładanie obciążeń.
- Warstwa izolacyjna – drugą warstwą jest termoizolacja w postaci wełny lub styropianu, zapewniająca niższy współczynnik przenikania ciepła dla całej przegrody.
- Warstwa elewacyjna – W izolacji stosuje się specjalne stelaże potrzebne do montażu ostatniej warstwy elewacyjnej. Zwykle nie przylega ona bezpośrednio do termoizolacji, tak, aby zapewnić lepszą wentylację. Może to być klinkier lub deska elewacyjna. Jest to materiał, który jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną, decydując o estetyce budynku.
Ściany trójwarstwowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, świetną izolacyjnością termiczną i akustyczną, a także estetycznym wyglądem. Są ciekawą alternatywą dla ścian dwuwarstwowych, choć wymagają większych nakładów finansowych.
Jakie materiały wykorzystuje się w ścianach trójwarstwowych?
Warstwę nośną można wymurować z wielu materiałów. Najczęściej wykorzystuje się tutaj pustaki ceramiczne lub bloczki z betonu komórkowego. Popularnością cieszą się także silikaty wapienne. W ścianach trójwarstwowych można zastosować także keramzytobeton. Jeśli chodzi o warstwę izolacyjną, tutaj najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Stosunkowo nowym, ale coraz popularniejszym rozwiązaniem jest natomiast pianka poliuretanowa. Ściany elewacyjne można wykończyć cegłą klinkierową, deskami elewacyjnymi, cegłami silikatowymi, a także betonowymi bloczkami elewacyjnymi. W przypadku betonowych bloczków często stosuje się także tynk cienkowarstwowy, który pozwala uzyskać docelowy kolor i fakturę elewacji.
Jedną z najchętniej stosowanych kombinacji przy budowie ścian trójwarstwowych jest pustak ceramiczny o grubości 25 cm, warstwa wełny mineralnej o grubości 12 cm, szczelina wentylacyjna oraz cegła klinkierowa 12 cm jako warstwa elewacyjna. W praktyce istnieje jednak wiele kombinacji ścian trójwarstwowych – można zmieniać materiał oraz jego grubość, celem przystosowania przyszłego budynku do indywidualnych potrzeb inwestora.
Jakie zalety oferuje ściana trójwarstwowa?
Ściany trójwarstwowe doskonale wpisują się w aktualne trendy w branży budowlanej. W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na energooszczędność, co wynika bezpośrednio z coraz bardziej rygorystycznych norm, jakie muszą spełniać nowe domy. Ściany trójwarstwowe oferują znacznie lepszą izolacyjność termiczną, ale również izolacyjność akustyczną. Takie ściany są również bardziej stabilne i korzystnie wpływają na trwałość budynku. Zwłaszcza ostatnia warstwa elewacyjna oznacza większą ochronę domu przed czynnikami atmosferycznymi. Dobrze wykonane ściany trójwarstwowe wpływają korzystnie na mikroklimat w budynku, oferując większy komfort domownikom.
Jakie są wady ściany trójwarstwowej?
Decydując się na budowę domu ze ścian trójwarstwowych trzeba liczyć się z dużo wyższymi kosztami. Dochodzi bowiem warstwa elewacyjna, a także wyższe koszty robocizny. Finalnie, ściany trójwarstwowe mogą się okazać droższe nawet o 20-30 zł za metr kwadratowy. Do tego, charakterystyka tej konstrukcji oznacza oczywiście większy nakład prac budowlanych, co oznacza, że są one stawiane dłużej, aniżeli ściany dwuwarstwowe. Bardzo istotne jest także prawidłowe wykonanie przerwy wentylacyjnej pomiędzy warstwą elewacyjną, a termoizolacją. Błędy konstrukcyjne mogą bowiem odebrać tym ścianom jej największe atuty.
Czym różni się ściana trójwarstwowa od dwuwarstwowej?
Różnica pomiędzy ścianą trójwarstwową i dwuwarstwową jest bardzo prosta – chodzi o warstwę elewacyjną, której nie mają ściany dwuwarstwowe. W nich stosuje się mur z termoizolacją, zaś termoizolację zabezpiecza się siatką, a następnie tynkiem. W przypadku ścian trójwarstwowych dochodzi natomiast szczelina wentylacyjna oraz warstwa elewacyjna, na której wciąż można zastosować tynk. W praktyce jednak, ściany trójwarstwowe bardzo rzadko wykańcza się tynkiem, gdyż nie ma to większego sensu. Materiał na warstwę elewacyjną jest wybierany z myślą o wysokiej estetyce, a zatem nie ma potrzeby dokładania kosztów.