Rozbudowa starego domu to prace budowlane ukierunkowane na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. W ramach rozbudowy zmianie ulegną kluczowe parametry techniczne budynku, a zatem zakres prac wykracza tu poza generalny remont. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu inwestorów, którzy chcą w stosunkowo niedrogi sposób uzyskać komfortowy i funkcjonalny dom dostosowany do obowiązujących standardów i norm.
Na czym polega rozbudowa domu?
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o prawie budowlanym, rozbudowa domu to rodzaj robót budowlanych, których celem jest zwiększenie powierzchni użytkowej istniejącego budynku. Takiej rozbudowy można dokonać wszerz, jak również wzwyż. W odróżnieniu od przebudowy i generalnego remontu, rozbudowa domu może ingerować w kluczowe parametry techniczne obiektu, takie jak: długość i szerokość, kubatura, wysokość budynku, powierzchnia użytkowa.
Remont starego domu to inwestycja podejmowana przez inwestorów, którzy chcą uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową w istniejącym już budynku. W wielu przypadkach może się okazać, że to rozwiązanie okaże się tańsze, aniżeli budowa lub zakup nowego domu o większej powierzchni. Do rozbudowy domu trzeba się odpowiednio przygotować i skorzystać z usług kilku fachowców, w tym rzeczoznawcy budowlanego, architekta, a także geodety. Bardzo istotną kwestią jest także oszacowanie dokładnego budżetu, jakim dysponujemy przed rozpoczęciem prac.
Jak przygotować się do rozbudowy starego domu?
W pierwszej kolejności należy skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego posiadającego uprawnienia do sporządzania ekspertyzy technicznej. Fachowiec przeprowadzi badania i pomiary, aby określić dokładny stan techniczny budynku. Na podstawie ekspertyzy można sprawdzić, jakich prac wymaga budynek, a także, czy rozbudowa domu będzie bezpieczna dla całej konstrukcji. Jest to w zasadzie pierwsza rzecz, jaką trzeba zrobić, gdy ma się w planach rozbudowę domu.
Kolejna kwestia to warunki zabudowy. Inwestor powinien sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli dla danego terenu nie ma takiego dokumentu, wówczas należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W ten sposób sprawdzamy, jakie ograniczenia panują na danym terenie w odniesieniu do kluczowych parametrów obiektu. Projekt rozbudowy musi być zgodny z tymi warunkami.
Czas na uzyskanie projektu rozbudowy domu. Jest to projekt indywidualny wykonywany na zamówienie inwestora. Taki projekt może zostać sporządzony przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia budowlane. Dokumentacja projektowa obejmuje szereg ważnych dokumentów, w tym także charakterystykę energetyczną. Już od 2023 roku, rozbudowa domu czy termomodernizacja będą wymagały uzyskania nowej charakterystyki dla obiektu.