Kocioł elektryczny – czy to opłacalny wybór do domu?
Spis treści:
Wysokie koszty energii elektrycznej oraz paliw sprawiają, że inwestorzy szukają efektywnego i niedrogiego sposobu ogrzewania domu. Kocioł elektryczny na pierwszy rzut oka wydaje się rozwiązaniem mało opłacalnym – w końcu ceny prądu do najtańszych nie należą. Jeśli jednak spojrzymy na to z szerszej perspektywy, a także porównamy z innymi rodzajami instalacji, może się okazać, że kocioł elektryczny okaże się całkiem sensownym rozwiązaniem.
Jak działa kocioł elektryczny?
Kocioł elektryczny, zwany również piecem elektrycznym, to stosunkowo niewielkie urządzenie, które nie jest wyposażone w zbiornik na wodę. Jest jednak podłączone do centralnego ogrzewania, ogrzewając wodę, która następnie trafi do obiegu. Kocioł elektryczny można podłączyć także ze zbiornikiem na wodę, tak, aby ogrzewał wodę użytkową. Do podgrzewania wody wykorzystywana jest grzałka lub system grzałek. To metalowy drut oporowy w osłonie wykonanej z miedzi, mosiądzu lub stali, która chroni go przed bezpośrednim kontaktem z wodą.
Grzałka jest rozgrzewana do bardzo wysokich temperatur za sprawą energii elektrycznej. Dzięki temu, woda jest podgrzewana w bardzo krótkim czasie, a sam proces jest niezwykle efektywny – straty energii są tutaj minimalne i zwykle nie przekraczają 1%. Urządzenie często jest wyposażone w sterowniki, które umożliwiają regulację temperatury i mocy urządzenia, a to z kolei pozwala dostosować tryb pracy do warunków panujących na zewnątrz oraz do temperatury w domu. Z pozoru może się wydawać, że kocioł elektryczny nie sprawdzi się w roli energooszczędnej instalacji grzewczej, ale w praktyce jest to propozycja warta rozważenia.
Kotły elektryczne: dwufunkcyjny czy akumulacyjny?
Współczesne kotły elektryczne to bardzo nowoczesne i funkcjonalne urządzenia. Kotły dwufunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają pełnić dwie funkcje: ogrzewać wodę w centralnym ogrzewaniu, jak również ogrzewać wodę użytkową. Z kolei innowacyjne piece akumulacyjne działają w dwóch cyklach: ładowania i stopniowego rozładowywania energii. Tego typu piece mają na celu akumulowanie energii w nocy, gdy prąd jest tańszy, a następnie wykorzystywanie energii do produkcji ciepła przez resztę doby. Dzięki temu, ogrzewanie domu kotłem elektrycznym może być dużo tańsze. Do współczesnych domów najlepiej sprawdzą się dwufunkcyjne kotły akumulacyjne, aczkolwiek może to być również piec jednofunkcyjny, jeśli woda użytkowa będzie podgrzewana np. w bojlerze.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła elektrycznego?
Podstawowym kryterium jest liczba grzałek oraz moc kotła. Maksymalna moc ma ogromny wpływ na efektywność i zdolność ogrzewania określonych powierzchni. Wybór warto zatem skonsultować ze specjalistą na podstawie powierzchni użytkowej w domu. Zapas grzałem sprawia także, że piec jest bardziej elastyczny i można go łatwiej wyregulować pod kątem indywidualnych potrzeb. A skoro mowa o regulacji, piec elektryczny powinien posiadać nowoczesną automatykę, która pozwala łatwo ustawiać docelową temperaturę i sterować pracą urządzenia także z poziomu aplikacji mobilnej. Należy także sprawdzić wymagane zasilanie. Mniejsze kotły elektryczne mogą być zasilane z sieci jednofazowej, aczkolwiek te o większej mocy potrzebują już sieci trójfazowej.
Ile aktualnie kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?
Załóżmy, że dysponujemy nowym, ocieplonym domem spełniającym warunki techniczne 2021 w kwestii charakterystyki energetycznej. Niech to będzie dom o powierzchni 100m2. Ogrzanie takiego budynku z pomocą kotła elektrycznego to wydatek rzędu 4000 – 5000 zł w skali roku. Dotyczy to taryfy G12w, w których nocą prąd jest tańszy. Z pomocą nowoczesnego pieca akumulacyjnego można dodatkowo obniżyć te koszty. Ogrzewanie kotłem elektrycznym wypada obecnie dużo korzystniej, aniżeli ogrzewanie kotłem na paliwo stałe. Ogrzewanie węglem, drewnem czy pelletem okazuje się sporo droższe. Nieco taniej wychodzi natomiast ogrzewanie gazem ziemnym, choć różnice nie są bardzo duże. Kocioł elektryczny znacząco przegrywa natomiast z pompą ciepła, która na dzień dzisiejszy jest bezkonkurencyjnie najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym.
Czy warto zdecydować się na kocioł elektryczny?
Wiele zależy od uzbrojenia działki budowlanej oraz od typu budynku. Jeśli nie ma możliwości uzyskania przyłącza gazowego, natomiast pompa ciepła jest inwestycją zbyt kosztowną, wówczas idealnym rozwiązaniem okaże się właśnie kocioł elektryczny. Na ten moment wypada on dużo korzystniej niż kotły na paliwo stałe i nie przegrywa znacząco z kotłem na gaz. Kotły elektryczne najlepiej sprawdzą się w budynkach o prostej i zwartej bryle, w których zastosowano wysoką jakość termoizolacji. W domach energooszczędnych system ten wypada naprawdę dobrze.
Jak sprawić, aby kocioł elektryczny był tańszy w eksploatacji?
Analizując koszty ogrzewania kotłem elektrycznym warto jeszcze wziąć pod uwagę jedną zmienną, a mianowicie systemy OZE, czyli odnawialne źródła energii. Jeśli budynek zostanie wyposażony w fotowoltaikę, spora część energii potrzebnej do działania pieca zostanie dostarczona z tego systemu, co skutecznie obniży koszty eksploatacji. Kocioł bardzo dobrze współpracuje także z wentylacją mechaniczną z wymiennikiem ciepła. Takie budynki są mniej narażone na stratę ciepła, lepiej akumulują ciepło, a co za tym idzie, mniej eksploatują instalację grzewczą.