Rolety antywłamaniowe. Jak wybrać odpowiedni model?
Spis treści:
Elementem niezbędnym w wielu nowoczesnych domach są rolety zewnętrzne. Mają one wiele funkcji – wspierają prawidłową termoizolację, zapewniają izolację akustyczną, pomagają regulować napływ światła dziennego, a ponadto mogą zabezpieczać przed włamaniem. W tym ostatnim punkcie niezbędne są odpowiednie rolety antywłamaniowe wyposażone w systemy, które skutecznie utrudnią niepożądanym osobom dostanie się do domu.
Czym są rolety antywłamaniowe?
Rolety antywłamaniowe to inaczej rolety zewnętrzne, które umieszcza się na lub pod elewacją budynku, w taki sposób, aby po ich zamknięciu szczelnie zabezpieczały one przeszklenia okien, a także drzwi zewnętrznych. Rolety antywłamaniowe mają utrudnić włamywaczom przedostanie się do domu, a także chronić przeszklenia przed aktami wandalizmu. Dodatkowo, rolety antywłamaniowe pełnią te same funkcje, co tradycyjne rolety zewnętrzne, a zatem mają wpływ na izolację termiczną, izolację akustyczną oraz regulację dopływu światła dziennego. W wielu nowoczesnych domach rolety antywłamaniowe okazują się niezbędnym elementem wyposażenia budynku.
Rodzaje rolet zewnętrznych
Ze względu na sposób montażu, możemy wyróżnić trzy rodzaje rolet zewnętrznych, a mianowicie: rolety nadstawne, rolety podtynkowe oraz rolety natynkowe. Przy wyborze odpowiednich rolet bardzo istotną kwestią jest konstrukcja ściany zewnętrznej, wymiary okien, a także sposób wykończenia elewacji. Poniżej opisujemy poszczególne rozwiązania.
Rolety nadstawne
Rolety nadstawne to inaczej rolety naokienne, które montuje się na zewnętrznej ramie okna. Skrzynka znajduje się na zewnątrz, ale już pokrywę rewizyjną umieszcza się wewnątrz budynku. Wnęka okienna musi zostać odpowiednio powiększona z myślą o skrzynce. Rolety nadstawne mogą być zatem zastosowane wyłącznie w nowych domach i muszą być przewidziane w projekcie budowlanym. Dużym plusem jest to, że rolety nadstawne w żaden sposób nie ingerują w elewację budynku, dzięki czemu w postaci zwiniętej są całkowicie niewidoczne.
Rolety podtynkowe
Rolety podtynkowe są mocowane przed oknem, na specjalnych prowadnicach montowanych na zewnętrznej ramie okna. Skrzynka wraz z pokrywą rewizyjną znajduje się na zewnątrz budynku. Otwór okienny musi być dostosowany do wielkości skrzynki lub stosuje się specjalne nadproża, które pozwolą na umieszczenie niezbędnego systemu. Podobnie jak w przypadku rolet nadstawnych, rolety podtynkowe muszą być zatem przewidziane już na etapie projektowania budynku (lub na etapie adaptacji). Z zewnątrz oba systemy wyglądają niemal identycznie, a w postaci zwiniętej, rolety podtynkowe także są całkowicie niewidoczne.
Rolety natynkowe
Rolety natynkowe w odróżnieniu od dwóch poprzednich są widoczne w postaci zwiniętej, ponieważ skrzynka i pokrywa rewizyjna są umieszczane bezpośrednio na tynku wykańczającym elewację budynku. Zaletą jest jednak to, że takie rolety można zastosować w istniejących już domach i nie trzeba ich przewidywać w projekcie. Z tego względu są nazywane także adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. Skrzynkę można umieścić bezpośrednio na ścianie lub we wnęce okiennej. Antywłamaniowe rolety natynkowe wykonuje się najczęściej z aluminium oraz stali.
Klasy rolet antywłamaniowych
Rolety antywłamaniowe możemy także podzielić na klasy, które informują o stopniu ochrony, jaką zapewnia wybrany model. Dostępnych jest w sumie sześć klas. Najniższa klasa 1 zabezpiecza od włamania na skutek użycia siły fizycznej (wyrywania, podnoszenia, kopania rolet). Klasa od 2 do 4 zabezpiecza przed włamaniem na skutek określonych narzędzi, np. śrubokręta, klina, szczypiec, łomu, długa, siekiery. Najwyższe klasy 5 i 6 zabezpieczają także przed elektronarzędziami. Klasa antywłamaniowa rolet zewnętrznych ma oczywiście duży wpływ na ostateczną cenę produktu.
Automatyka do rolet zewnętrznych
Aby rolety zewnętrzne były w pełni funkcjonalne, niezbędna jest automatyka do rolet. Absolutną podstawą jest sterowanie elektryczne, które umożliwia zamknięcie rolet z pilota znajdując się wewnątrz budynku. Dużym udogodnieniem jest łączność bezprzewodowa, która umożliwia sterowanie roletami z poziomu aplikacji mobilnej. W ten sposób możliwe staje się zamknięcie rolet na odległość, gdy zapomnimy to zrobić przy opuszczaniu domu. Warto także włączyć rolety antywłamaniowe do systemu smart home, tak, aby współpracowały one z innymi czujnikami oraz alarmem. Można wdrożyć funkcję, że rolety zamkną się automatycznie po wykryciu ruchu przy oknach (gdy system jest aktywny). Z kolei próba ingerencji w rolety spowoduje włączenie alarmu.
Jakie zalety oferują dobre rolety antywłamaniowe?
Rolety antywłamaniowe znacząco podnoszą komfort i poczucie bezpieczeństwa domowników, a ponadto są w stanie skutecznie zabezpieczyć dom przed włamywaczami pod nieobecność domowników. Najlepsze rolety antywłamaniowe mogą się oprzeć nawet specjalistycznym elektronarzędziom. Ponadto, rolety te zapewniają nam te same korzyści, co tradycyjne rolety zewnętrze. Poprawiają termoizolację (zwłaszcza latem pozwalają zapobiec nagrzewaniu się wnętrza), regulują dopływ światła dziennego, zapewniają większą prywatność. Są także dodatkowym izolatorem akustycznym, który odcina wnętrze budynku od hałasu pochodzącego z zewnątrz.