Beton to materiał niezbędny przy wznoszeniu większości obiektów budowlanych. Z betonu wykonuje się zarówno nośne elementy konstrukcyjne, jak również podkłady oraz warstwy wyrównawcze. Do każdego zastosowania potrzebny jest jednak nieco inny beton posiadający określone parametry techniczne. To właśnie na podstawie parametrów technicznych, zastosowania i sposobu produkcji możemy wyróżnić poszczególne rodzaje i klasy betonu.
W jaki sposób powstaje beton?
Do produkcji betonu potrzebne są cztery składniki: woda, piasek, cement oraz kruszywo. W zależności od proporcji poszczególnych składników, beton może posiadać bardzo różne parametry techniczne, co wpływa na finalne zastosowanie. Ilość cementu wpływa przede wszystkim na gęstość i odporność na ściskanie, podczas gdy kruszywo decyduje o wadze objętościowej oraz konkretnych właściwościach. Jako kruszywo do betonu można wykorzystać granit, bazalt, piaskowce, wapienie, lepiszcze krzemionkowe, żwiry, tłucznie czy też bazalt.
W zależności od sposobu produkcji możemy wyróżnić beton architektoniczny oraz beton towarowy. Ten pierwszy powstaje bezpośrednio na placu budowlanym w specjalnej betoniarce, gdzie miesza się poszczególne składniki. Beton towarowy powstaje w betoniarni na specjalistycznych węzłach betoniarskich, na których miesza się składniki pod kątem wybranej receptury. Taki beton jest przewożony na plac budowy betonowozem. W przypadku betonu towarowego można osiągnąć precyzyjne i powtarzalne parametry techniczne, podczas gdy w przypadku betonu architektonicznego należy wziąć pod uwagę, że parametry poszczególnych partii betonu mogą się nieznacznie różnić.
Ciężar objętościowy a rodzaj betonu
Jednym z kluczowych czynników betonu jest jego gęstość, a także ciężar objętościowy. Pod tym względem możemy wskazać: beton ciężki (od 2600 kg/m3), beton zwykły (od 2000 do 2600 kg/m3) oraz beton lekki (od 800 do 2000 kg/m3). Gęstość i ciężar objętościowy mają duży wpływ na wytrzymałość danego betonu oraz jego właściwości. I tak, beton gęsty jest bardziej odporny na ściskanie, ale posiada gorsze właściwości izolacyjne.
Beton lekki znajduje zastosowanie przy budowie elementów ściennych, stropów i nadproży, a także jako warstwa podkładowa lub wyrównująca. Beton zwykły służy do wykonywania nośnych elementów konstrukcyjnych: fundamentów, ścian nośnych, stropów, kolumny, filarów czy murów oporowych. Beton ciężki znajduje bardziej specjalistyczne zastosowania i sprawdza się np. przy budowie schronów, szpitali czy elektrowni. Beton ten jest zdolny zatrzymywać promieniowanie jonizujące.