Wybudowanie domu wymaga uprzedniego przygotowania gruntu, a w tym celu wykonuje się niwelację terenu. Jest to procedura ukierunkowana na uzyskanie płaskiego kawałka ziemi pod budowę. Na mocno zadrzewionych działkach konieczne będzie odlesienie. Dotyczy to zwłaszcza działek leśnych w sytuacji, gdy ich właściciel uzyskał zgodę na zabudowę. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda odlesienie działki, a także, jak sprostać wymaganym formalnościom.
Na czym polega odlesienie działki budowlanej?
Z definicji, budowa domu na działce leśnej (Lz) nie jest możliwa. Inwestor ma jednak prawo podjąć starania ukierunkowane na przekształcenie działki leśnej w budowlaną. Wymaga to zmiany przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To dość czasochłonna procedura, ale niekiedy kończy się sukcesem. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy na danym terenie nie obowiązuje MPZP. Wówczas inwestor może złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, o ile tylko jego działka spełnia określone wymogi. Jeśli właściciel działki uzyska możliwość budowy domu na terenie zalesionym, wówczas konieczne będzie odlesienie działki.
Procedura ta polega na wyłączeniu działki z produkcji leśnej, a następnie na wycince drzew celem uzyskania terenu, na którym możliwe będzie wybudowanie domu. Wbrew pozorom jest to jednak procedura dosyć skomplikowana i wymaga uzyskania zgody ze strony lokalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Za przedwczesne wycięcie drzew często trzeba będzie zapłacić. Jeśli natomiast na danym terenie odbywają się lęgi niektórych gatunków ptaków, wówczas wycinka niektórych drzew będzie możliwa tylko po zakończeniu okresu lęgowego.
W jakich sytuacjach konieczne jest odlesienie działki?
Odlesienie działki to procedura, którą trzeba przeprowadzić, jeśli grunt, na którym planujemy budowę domu lub innego obiektu jest włączony do produkcji leśnej. Inwestor może otrzymać decyzję o warunkach zabudowy lub zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a to otwiera drogę do przeprowadzenia odlesienia działki. W tej sytuacji należy złożyć wniosek do dyrekcji Lasów Państwowych o wyłącznie działki z produkcji leśnej. Często wiąże się to z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty. Wysokość opłaty zależy od typów siedliskowych lasów. Dopiero po uzyskaniu zgody można przejść do wycinki drzew, ale i tutaj często konieczne będą dodatkowe zgody, szczególnie w przypadku starszych drzew.
Jakie drzewa wymagają uzyskania zezwolenia na wycinkę?
Inwestor dysponujący własną działkę budowlaną nie ma możliwości swobodnego wycinania drzew pod kątem swoich potrzeb. W przypadku niektórych drzew konieczne będzie uzyskanie stosownej zgody. A mianowicie, chodzi o drzewa, których obwód przekracza 50 cm na wysokości 5 cm od ziemi. W przypadku niektórych drzew ograniczenia są nieco inne – dla kasztanowca, robinii i platanu klonolistnego będzie to 65 cm, natomiast da topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego będzie to 80 cm. W takich sytuacjach, zgodę na wycinkę drzew trzeba uzyskać poprzez złożenie wniosku o zezwolenie na usunięcie drzew do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub gminy.
Ile kosztuje odlesienie działki?
Odlesienie działki, czyli wyłącznie jej z produkcji leśnej wiąże się z koniecznością zapłacenia opłaty za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Opłata za odlesienie działki jest obliczana na podstawie powierzchni wyłączenia z produkcji leśnej, a także współczynnika zależnego od typu siedliskowego lasu. Zwykle opłata ta wynosi ok. 500 – 1000 zł za 1 ha odlesionej działki. Jest to opłata jednorazowa, ale obowiązują także opłaty roczne w wysokości 10% opłaty jednorazowej. Opłaty za odlesienie działki nie obowiązują, gdy wyłącznie z produkcji odbywa się pod cele budownictwa mieszkaniowego.
Czy warto zainwestować w działkę leśną?
Wielu inwestorów decyduje się na zakup działki leśnej z nadzieją na budowę domu na tym terenie. W praktyce jest to jednak bardzo ryzykowna inwestycja. Należy pamiętać, że odlesienie działki to procedura złożona z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na zmianie przeznaczenia gruntu w MPZP lub uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy. Drugi etap to wyłączenie działki z produkcji leśnej za zgodą dyrekcji Lasów Państwowych. Samo wycinanie drzew również może nastręczyć pewnych trudności, ponieważ istnieją ograniczenia związane z wycinką drzew, na których gniazda zakładają ptaki z gatunków zagrożonych. Wówczas, wycięcie takich drzew stanie się możliwe dopiero po zakończeniu okresu lęgowego. W związku z tym, zakup działki leśnej można polecić inwestorom cierpliwym, którzy mogą sobie pozwolić na czasochłonne formalności.